למרות שהחתונה של הנסיך הארי ומייגן מרקל כבר חלפה, הסערה התקשורתית לא מראה סימני רגיעה. הרשת מלאה באינספור מאמרים בסגנון "איך להתנהג כמו נסיכה", כמו גם במאמרים נוסח "על מה תצטרך מייגן מרקל לוותר עם הצטרפותה למשפחת המלוכה". המאמרים היו מרתקים - לא בגלל מייגן, הנסיך הארי, עושר ותהילה או כל העניינים האלה. התעניינתי כי הבנתי שכיהודיה שומרת מצוות, הרבה מהדברים האלה רלוונטיים לגביי - וכך גם לשותפיי לשמירת המסורת. להלן חלק מהדברים:

1. היא ויתרה על הקריירה למען הכתר. השחקנית נטשה את התפקיד בו שיחקה זמן רב בסדרה חליפות, בידיעה שזה לא יהיה מתאים או הולם לבת משפחת המלוכה להיות שחקנית הוליוודית. מלבד מילוי תפקידים ממשלתיים רשמיים, בני משפחת המלוכה בדרך כלל מקדישים את זמנם לפעילות פילנטרופית ופועלים למען מטרות שונות.

למרות שיהודי שומר מצוות בהחלט יכול להיות איש קריירה (או אשת קריירה), מה שעומד בראש סולם העדיפויות שלו/ה הוא מילוי תפקידו/ה כיהודי/ה השואפ/ת להיות אור לגויים.

2. היא ויתרה על המדיה החברתית. לפרסם תמונות סלפי באינסטגרם ובפייסבוק ולכתוב בלוג על סגנון החיים שלה היה בסדר - עד שמייגן התארסה עם הנסיך הארי. בני מלוכה לא משתפים בתמונות של עיצוב הפנים שלהם, אוסף הנעליים שלהם או החופשות שלהם. זה לא מתאים לאנשים בעלי שיעור קומה כזה. במקום זאת, לבני משפחת המלוכה יש חשבון מדיה חברתית עבור כל המשפחה והם משתפים רק תמונות מסוימות (אם מעניין אתכם, תוכלו להציץ ב- kensingtonroyal).

כיהודיה מסורתית אני מבינה את הברכה שפרטיות יכולה להביא לבית. אני עשויה לבחור לשתף מספר תמונות עם הקרובים לי ביותר, אך אני מנסה גם להבטיח שמה שאני מפרסמת על עצמי ועל המשפחה שלי מתאים לבת מלך.

3. היא צריכה לציית לכללים אופנתיים חדשים. עליה לוותר על מכנסיים וחולצות ללא שרוולים באירועים רשמיים, על חצאיות מיני, רגליים חשופות, ציפורניים צבועות בלק כהה ומחשופים עמוקים - אלה הם רק חלק מתכתיבי האופנה החדשים של מייגן. בנוסף, יצפו ממנה לחבוש כובעים ברוב האירועים הרשמיים.

 

עוד בנושא חברה

רוב הכללים המלכותיים ביחס לאופנה הם כללים שיהודיות שומרות מצוות דבקות בהם גם כן, בהתאם להלכה היהודית. כמישהי השואפת להיות בעלת טעם מעודן ולייצג את עמי ואת מורשתי בצורה חיובית - אני מנסה להתלבש בצורה מכובדת וצנועה.

4. חופש מהשוואות. כולם מדברים על מייגן מרקל בימינו - ועל איך היא ביחס לגיסתה, קייט מידלטון, או ביחס לחמותה ז"ל, הנסיכה דיאנה. אוספי תמונות של זו לצד זו צצים בכל מקום, משווים בין השמלות שלהן, עוגות החתונה, החיוך…

לכל מקום אליו אני הולכת עם משפחתי, אני מייצגת את העם היהודי - ואנו נתונים להשוואה. האם אנו מתנהגים כפי שאנחנו אמורים להתנהג? האם אנחנו נציגים הולמים של העם היהודי? האם אנחנו מקדשים את שם הא-ל? למרות שאנו שונאים תופעה זו, העולם רואה פעמים רבות יהודי אחד כמייצג את כולנו…

5. פרצופים קודרים, גישות שליליות ותשישות ניכרת לעין. שנות הניסיון הרבות של מייגן כשחקנית הן נכס כשזה מגיע לשמירה על חיוך או הבעה נייטרלית על פניה, וכשעליה להסוות שעמום, תשישות ורוגז - מה שעליה לעשות בכל אירוע. כפי שהסבירו מומחים לנושא המשפחה המלכותית, אנשים מחכים שעות כדי לזכות בהצצה בדוכסים ודוכסיות. בני המשפחה המלכותית מרגישים שהם חייבים זאת לציבור - להיראות עליזים ומעורבים.

חכמינו אומרים שחשוב לקבל כל אדם בסבר פנים יפות (פרקי אבות, א, טו). גם נאמר: "טוב המלבין שיניו לחברו (מחייך) ממשקהו כוס חלב" (תלמוד, כתובות קיא, א). החיוכים שלנו מקרינים אור ואהבה. כשאנו מביעים חום כלפי אחרים, אנו מעניקים להם מתנה נפלאה.

6. ביטויי חיבה פומביים. כשדוכסים ודוכסיות נמצאים בפומבי, באופן רשמי הם נמצאים בתפקיד - זה לא הזמן להביע חיבה גופנית או אינטימיות כלשהי.

לקשר האינטימי והגופני יש מקום חשוב מאוד ביהדות - בבית. כשיוצאים מהבית, משאירים את דברי הערך היקרים ביותר שלכם בבית, הלא כן?

בסופו של דבר, אצילות אמתית איננה קשורה לעושר, תכשיטים, ארוחות עם 8 מנות או הכרה בינלאומית. היא קשורה לשימוש שלנו בעולם החומרי הסובב אותנו על מנת לרומם את עצמנו משטחיות אל עומק ומשמעות. זה דבר שכולנו יכולים לעשות, בין אם יש לנו דם כחול אמיתי, ובין אם לא.