לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
שקר החן והבל היופי – עכשיו זה מדעי

שקר החן והבל היופי – עכשיו זה מדעי

מסתבר, שגם הדרך לכסף הגדול מצריכה תכונות עמוקות יותר מאשר פנים יפות ושכבות של איפור.

מאת

ובכן אנשים, קבלו את אחת מהידיעות היפות ביותר שנקראו לאחרונה:

עובדים מכוערים מרוויחים יותר: (נמרוד הלפרן, דה מרקר 20.04.2018)

"על פי מחקר חדש שנמשך למעלה מעשור וכלל 20 אלף צעירים בארה"ב מצא כי לא רק אנשים נאים נהנים מ"פרמיה" בשכר - אלא גם אנשים שבמיוחד לא מושכים.

מחקר מאת סאטושי קאנאזאווה ומארי סטיל, שממצאיו פורסמו בגיליון אפריל של כתב העת "ג'ורנל אוף ביזנס סייקולוג'י", התבסס על מחקר ארוך שנים שבו השתתפו 20 אלף צעירים אמריקאים, אשר עם כל אחד ואחת מהם נערכו ארבעה ראיונות בביתם - הראשון בגיל 16 ואז שלושה נוספים עד גיל 29.

בכל פעם דורגו המרואיינים על פי רמת האסתטיות שלהם כדי לבדוק האם יש קשר בין רמת השכר שלהם בגיל 29 לבין יופיים החיצוני בגיל זה ובגילאים קודמים.

המחקר אמנם לא הפריך את התיאוריה הרווחת שלפיה בתחום השכר יש "פרמיה" על יופי ו"קנס" על כיעור, אולם מצא חריגה אחת בולטת: אנשים שהוגדרו כמאוד לא מושכים הצליחו באופן עקבי לחמוק מכללי התיאוריה.

המחקר מצא כי מרואיינים שהוגדרו בתור מאוד לא נעימים למראה בגיל 29 השתכרו סכומים גבוהים יותר משמעותית מאשר אנשים שהוגדרו כפחות מכוערים מהם, ובחלק מהמקרים גם יותר מאשר אנשים שנחשבו יפים - אם כי בפער קטן יותר.

הממצא המשמעותי החדש השני שגילה המחקר: "מה שנראה בתור פרמיה על יופי וקנס על כיעור עשוי למעשה להיות קשור לתכונות שלא נמדדו ואשר יש מתאם בינן לבין יופי חיצוני - כמו בריאות, אינטליגנציה ואישיות".

*

למרות שבמבט ראשון הכותרת הזו נראית די סנסציונית, מאחר שכולנו רגילים לראות את המתאם הברור בין יופי חיצוני, כריזמה ומראה מרשים להשתבצות בתפקידי מפתח ודירוג שכר גבוה, הרי שבמבט שני הדברים דווקא מתיישבים באופן פשוט: לאנשים בעלי חזות לא מרשימה יש מינימום הסחות דעת ורעשי רקע אולם מעבר לכך: נתוניהם החיצוניים חייבו אותם לפתח אישיות חזקה ולעבוד קשה בכדי להשיג יתרון משמעותי בעוד האנשים היפים יודעים שגם אם לא יתאמצו יותר מדי ויצטיינו באישיות חזקה ובתכונות אופי מרשימות, עדיין נוכחותן בחדר והמראה החיצוני המרשים שלהם יעשו את העבודה. בקיצור: הם לא צריכים לחשוב על משהו ממש חכם לומר כדי לבלוט, הם יכולים פשוט להמשיך ולהיות יפים בשקט.

השאלה היותר מעניינת היא, האם מדובר בעצם בהתפתחות מחשבתית מצד המעסיקים שסוף סוף החליטו להתרכז במה שבתוך הקנקן ולא רק בעטיפה שלו או שבעצם מסתתר כאן משהו נוסף שקשור להתפתחות האישיות של האנשים הלא מושכים שמטבע הדברים סובלים פחות מרעשי רעש והסחות הדעת, מהם סובלים האנשים היפים, הכוכבים הנתונים תמידית להצעות ופיתויים:

"מאמר בכתב העת "רידרס דייג'סט", שמוציאה לאור האגודה הבריטית לפסיכולוגיה (BPS), הציע הסבר משלו לממצאי המחקר של קאנאזאווה וסטיל. לפי המאמר, שעליו חתום אלכס פרדרה, המחקר החדש מצא במפתיע מתאם גבוה במיוחד בין התכונה של פתיחות מחשבתית לבין שכר נמוך יותר ויופי רב יותר - בעוד שבמרבית המחקרים הקודמים היה דווקא מתאם בין תכונה זו לבין שכר גבוה יותר.

"האם ייתכן שפתיחות מחשבתית זו מצביעה על כך שכמה אנשים מאוד לא נאים קיבלו דירוג נמוך במיוחד בפתיחות מחשבתית, אולי בגלל שהיו מאוד מסורים לתחום עניין מסוים, ועסקו בו באופן כפייתי תוך התעלמות מכל הסחות הדעת, ובזכות כך הפכו בסופו של דבר למובילים בתחומם?", כתב פרדרה".

*

כך או אחרת, נראה שאיך שלא נהפוך את האייטם הזה מדובר בחדשות יפות במיוחד עבור חינוך ילדינו:

מסתבר שכמו בתיחזוק זוגיות מוצלחת, גם הדרך לכסף הגדול מצריכה תכונות נוספות ועמוקות יותר מאשר רק פנים יפות ושכבות של איפור:

עבודה קשה, אישיות מרשימה ותכונות אופי שיכולות להחזיק מעמד ולא יימסו כחמאה מתחת לשמש החיים.

 

4/5/2018

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 2 תגובות ב-2 דיונים

(2) חוח, 10/5/2018 15:46

לא ממש

מעט מאד נשים שהטבע לא היטיב איתן פיזית ובהן שמנות, מכוערות וכדו' יזכו לתפקידי מפתח חשובים לעומת יחס מתון יותר אצל גברים כאלו. הדיבורים על יופי פנימי הם בהרבה מקרים הסטה מהאמת הנראית והכואבת. איתרא פרסום הכתבה בזמן תחרות האירוויזיון בה מיוצגת ישראל ע''י אחת כזאת שמשתמשת בשלל גימיקים וקצת כישרון כדי לחפות על מגרעותיה הפיזיות הבולטות.

(1) רבקה, 10/5/2018 15:01

איי. אותנו לימדו שאין אנשים מכוערים. יש רק מוזנחים - לא מטופחים.

כמובן שעבודה קשה היא הדבר הכי חשוב בהצלחה. אדם מכוער ללא מוטיבציה - ישאר רק מכוער. וללא תפקיד נחשק. אבל, כדי להיות מנהל גדול צריך קודם כל להיות ממלכתי. עם שכל ישר. אחרת - זמנו בתפקיד יהיה קצר. ועליו להיות לוא דווקא הידען הכי גדול בנושא. לזה - יש עוזרים שתפקידם להכנס עד לפרטים המיקצועיים הקטנים. ובכל זאת, יופי ו/או צורה מרשימה לא מזיקים אף פעם. אני בטוחה שאותם מצליחנים מהכתבה שהיו "מכוערים", הגיעו לתפקידים בכירים (עם המשכורות הגבוהות) ואם הם החזיקו מעמד זמן ממושך זה בגלל שהיה להם גם המון ידע וגם קסם אישי. כי גורם התחרות פועל בכל תפקיד. על אחת כמה וכמה אם מדובר בתפקיד בכיר.

 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub