לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
עגל הזהב בדורנו

עגל הזהב בדורנו

אמון הציבור במערכת המשפט, במשטרה וגם בתקשורת נפגע קשות בימים אלה.

מאת

רק גן הוורדים מפריד בין בית המשפט העליון לבין הכנסת, אבל תהום פעורה ביחס הציבורי כלפיהם. הייתי בעבר כתבת בכנסת, ובשנים אחרות גם כתבת לענייני משפט. אני זוכרת את הפער העצום ביחס של אנ־ שים לתפקיד שלי. "כתבת בכנסת" הייתה בשבילם זאת שמסקרת את המושחתים, הטיפשים, הקולניים. אבל כתבת לענייני משפט? וואו, את נושמת אוויר פסגות במחיצתם של בני אלים. את מסקרת את הצדק והיושר עצמם, את לובשי הגלימות הנעלים. לכן מה שקורה במערכת המשפט בימים אלה כל כך עצוב וכל כך חשוב. ביום ראשון בערב נשמטו בתדהמה הלסתות של רבים 2 מתושבי ישראל. ביום שלישי בערב הם התבקשו לסגור שוב את הפה ולשכוח כליל את התדהמה. פחות מ־48 שעות אחרי פרסום ההתכתבות בין השופטת לבין התובע, פורסמה חוות דעתו של נציב תלונות הציבור על שופטים, השופט בדימוס אליעזר ריבלין. בדרך כלל טחנות הצדק טוחנות לאט, הפעם הן ידעו לטחון מהר. הנה המילים שבהן בחר ריבלין לאורך עשרת העמודים שכתב: יוהרה, סכלות, התנהלות פגומה וקלוקלת, דיאלוג פסול, פרקטיקה פסולה, קרבה פסולה, זרעי פורענות, ביזוי, ביזיון וקצף. ואחרי כל התיאורים החריפים האלה, מה השורה התחתונה? "זוהי תקלה במישור המשמעתי ולא הפלילי". הוא גם "ממליץ לנשיאת בית העליון לתת דעתה לכשלים המערכתיים שהתגלו". תקלה? לתת דעתה? זהו? איפה הזעזוע מול כל מה שנחשף כאן - מנגנון שמאפשר עוד התכתבויות כאלה ברגעים אלה ממש? בצה"ל נהוג להפסיק מיידית תרגילים אחרי תקלה מבצעית, כדי לתחקר. מה עם עצירת המנגנון הפסול הזה לאלתר, אם הפרקטיקה הזו אכן כל כך רווחת? או לפחות בדיקת ההיסטוריה בטלפונים של שני הנידונים ועיון בכל ההתכתבויות שלהם שנים אחורה? לא צריך לשים אותם במעצר עם פשפשים, אבל איך אפשר להמשיך לסדר היום? בכירי מערכת המשפט, ולו בשביל אמון הציבור – לפחות תעשו את עצמכם מופתעים.

כל רב שאומר איזה קשקוש – מביא לקריאות "לסגור את המוסד". כל תיאטרון שמעלה הצגה מחוץ לקונצנזוס – צריך לאבד את תקציבו. ובית המשפט? הוא מעל כל הרחש־בחש הזה, לכאורה. רק כדאי שנשיאת העליון "תיתן דעתה", ותו לא. והדבר החמור באמת אינו הסתמסות כזו או אחרת, אלא היומרה – אחרי כל כך הרבה חוסר שקיפות ונכונות מינימלית לביקורת – לפסוק בכל הסוגיות הציבוריות הכי רגישות: מדיניות הממשלה ביחס למסתננים השתנתה בגלל בג"ץ, וכמובן מדיניות הרס בתי מחבלים והחזרת גופות של טרוריסטים. גם השבוע כל המערכת הפוליטית סוערת סביב חוק הגיוס. אבל זה קורה רק כי בג"ץ ביטל את חוק טל, למרות שרבים ממי שבקיאים בסוגיית גיוס החרדים חושבים שהוא עבד היטב.

אמון הציבור במערכת המשפט, במשטרה וגם בתקשורת נפגע קשות בימים אלה. זה לא קשור כלל לחקירות נתניהו, שצריכות כמובן להמשיך ולהתנהל. השאלה היא איך משקמים את האמון. מה עושים כדי שבמלאת 70 שנה למדינה המשפטים "כולם מושחתים" או "הכל שקר" לא יהיו שכיחים כל כך. צריך לחשוב על דרכים חדשות לדבר עם הציבור, לשתף אותו, לענות לשאלותיו. לאיילת שקד יש רוח גבית לניקוי אורוות רציני, למהלך של תיקון. בפרשת השבוע שעבר, "כי תישא", מסופר על עגל הזהב. העם בונה לעצמו פסל מוזהב ומחליט שהוא קדוש. פרשנים רבים כותבים על הנטייה האנושית שלנו לסגוד לסמלים, מוסדות וחפצים שהם רק יצירי אנוש. אלפי שנים חכמינו מזכירים לנו את סכנת השעבוד הזו. הם מזהירים מפני חוסר ביקורתיות כלפי מנגנון שאנחנו בעצמנו יצרנו.

מתוך הטור השבועי ב"ידיעות אחרונות".

4/3/2018

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 6 תגובות ב-4 דיונים

(4) נדב, 13/3/2018 14:38

לשמחתינו ולצערינו צף ועלה נושא בית המשפט הפרקליטות והמשטרה

לצערינו, עקב מרדף אחר ראש הממשלה לשמחתינו, התגלה לנו איך שלושת המוסדות האלה: בתי המשפט, העליון, הפקרליטות והמשטרה התנהלו במשך 70 שנה. היום אני מבין איך המשטרה, כרישי הנד"ן ובתי המשפט התעללו בהורי, במשך שנים, בשכונת גבעת עמל. היו רואים כיצד מתעללים בתושבי דרום תל אביב. תודה לנתניהו וטראמפ שניקזו את השלולית הזו, וחשפו את בסיסי החתרנות במדינת ישראל.

(3) קישור, 6/3/2018 21:12

עליות ומורדות בהיסטוריה

היה מי שאמר: "אי־אפשר להגיד שהמטרה (הרשעת נתניהו) מצדיקה את כל האמצעים". (במאמר: מה אומרים לילדים על פרשיות נתניהו?) זה עדיין בתוקף ?

(2) נחום תקום, 5/3/2018 18:33

חקירות נתניהו צריכות להימשך?

(1) אבנר, 5/3/2018 17:32

לפי השם ידעתי כבר מה יהיה הכיוון

מה רוצה הגברת הנכבדה ? שכל שופטי העליון יתפטרו , הרי היא ושכמותה מנסים יום יום לקרוא תיגר על מערכות החוק , מי מהווה דוגמא בשבילה ? חברי הכנסת אמסאלם , חזן , רגב , ביטן , זוהר ? עבדים נרצעים !!! בגין היקר אמר יש שופטים בירושלים , והוא כבד את מעמדם , ולא ניסה לפגוע בהם כדי לישר אותם עם האג’נדה שלו , את משווה את היועץ הנוכחי וקודמו ליועצים ברק , שמגר , תמיר ואחרים ? בושה מה שקורה היום וכל בגלל אג’נדה פוליטית ימנית .

אסנת, 7/3/2018 09:21

תגובה לאבנר

ואג'נדה פוליטית שמאלנית נאורה יותר לדבריך???חחח
כן נשווה לברק, שהוא שורש הרע בעניין זה עם תפיסתו לאקטיביזם שיפוטי,.
בא לא ניתמם, כפי שלכל אדם יש אג'נדה כך גם לשופטים ולצערנו שיקול דעתם עפ"י רוב מושפע מתפיסת עולמם שלרוב הינה שמאלנית ,נקווה שמצב זה ישתנה.
סיוון רהב מאיר, תענוג לקרוא את המאמרים שלך, כן ירבו כמוך.

הצג את כל התגובות
 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub