לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
להיות יהודים

להיות יהודים

שוברים שתיקה מימין.

מאת

בשמאל עוד לא שכחו שאבי גבאי אמר שהם שכחו מה זה להיות יהודים. זו אחת הסוגיות המדוברות לאחרונה, ובצדק. ח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי אמר על כך דברים מעוררי מחשבה בגלי צה"ל. הוא התחיל בעקיצה לאחד משני המראיינים, ניצן הורוביץ:

"ניצן, נכון שאתה מהווה עכשיו 50 אחוז מהנוכחים באולפן גל"צ, אבל אתה מהווה אחוז קטן מאוד בחברה הישראלית. הרוב המוחלט של החברה הישראלית הוא יותר מסורתי, הוא אוהב בגדול את היהדות ואת התורה. יכול להיות שהוא לא מקיים מצוות בחיי היומיום שלו, אבל הוא ברובו הגדול לא אוכל חמץ בפסח, וצם ביום הכיפורים ועושה ברית מילה ומציין את חגי ישראל". ואז הוא הפתיע ביחס שלו לגבאי וגם ביחס שלו לנתניהו, בדברים שמשום מה לא הפכו לכותרת: "אבי גבאי צודק מאוד־מאוד. הוא כיוון לנקודה מאוד אמתית. אני מוכרח לומר את האמת: לי עם נתניהו קשה. נתניהו הוא אתאיסט. שימו לב שהוא כמעט לא מזכיר בנאומים שלו לא 'ברוך השם' ולא 'בעזרת השם'. הוא נתן לפני כמה ימים בכנסת נאום נפלא שהיה כולו 'כוחי ועוצם ידי', נאום של כמה הצלחנו, כמה טוב כאן, אבל שכח להזכיר את ריבונו של עולם במשוואה הזו. בעניין הזה אני כמובן מרגיש הרבה יותר קרוב לאבי גבאי מאשר לנתניהו. אני אומר את האמת. בהקשר של זהות וערכים ויהדות אני יותר מתחבר לערכים של אבי גבאי". לא, זו לא תחילתה של ברית אחים חדשה, אבל לא כל הקואליציות והבריתות בחיים הן בכנסת.

דווקא בפייסבוק לא שכחו מה זה להיות יהודים. הוזמנתי למשרדי פייסבוק תל־אביב ביום שישי האחרון , לשפוט ב"האקתון", מרתון תכנות, עם יעד מקורי במיוחד. במשך 24 שעות ישבו שם עשרות מתכנתים ומתכנתות, רובם חרדים, שקיבלו משימה: להנגיש את התורה בעידן הניו־מדיה. בחלל של משרדי פייסבוק, בקומה ה־13 של בניין בשדרות רוטשילד, התנהל דיון שהוא קריטי לעתידנו: איך עם הספר מתכנן לשרוד בעידן הפוסט־ספר? איך אוצר הספרים היהודי ימשיך לספק משמעות בעידן ה"פחח" וה"צפו"? איך שומרים על סטורי של אלפי שנים בתקופה שבה סטורי נמחק אחרי יום? עדי סופר תאני, מנכ"לית פייסבוק ישראל שהייתה אחת השופטות, פגשה שם צעירים שבמשך יממה עצרו רק לתפילת שחרית, מנחה וערבית, ובשאר הזמן ניסו לפצח את השאלות האלה. יותר מ־20 רעיונות הוצגו בפנינו בשלב הגמר, חלקם מבריקים. היו שם ניסיונות למפות את התלמוד, ללמוד בחברותא וירטואלית, לקשר את מפת ישראל לכל הפסוקים הרלוונטיים שמתארים מקומות בארץ ועוד. הפרויקט הזוכה – של חמש מתכנתות חרדיות – הציע נאום מתאים לכל אירוע, בהתבסס על המקורות. אתה יכול להקליד את ה"איוונט" (מיום הולדת ועד ניחום אבלים) ואת התאריך ופרשת השבוע, ולקבל דרשה יהודית מוכנה. משה חוגג, מבכירי תעשיית ההיי־טק, תרם לזוכות מטבע ביטקוין אחד, כלומר 27 אלף שקל. אבל אחרי כל הפיתוחים, הגורם האנושי הוא עדיין הסיפור. זה יפה מאוד שכל המקורות יהיו סרוקים ונגישים, אחרי מיפוי ועיצוב. עדיין צריך שמישהו ירצה ללמוד, להחכים ואפילו להוסיף חידושים משלו.

מתוך הטור השבועי ב"ידיעות אחרונות".

25/11/2017

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 1 תגובות ב-1 דיונים

(1) גלי, 27/11/2017 22:03

הבעיה המרכזית: נשים אינן לומדות בישיבה והבורות מהווה איום על עולם התורה ושמירת הרצף.

כמי שעובדת עם נערים\ נערות, הבעיה המרכזית היא בחינוך הדתי\תורני המאפשר לבנים כמה שנות לימוד בישיבה, כך שנשמתם מתמלאת בתוכן יהודי שלרוב שומר עליהם. האופציות לבנות פחות מאתגרות (ושיקולי הזמן המתבזבז במקום להיות מושקע בקריירה?)מדרשות וכד' זה נחמד אבל לא מספיק, אי לכך יש לתת את הדעת על חינוך והוראה בגילאי 11-18 של תלמוד לבנות. זו הדרך היחידה שלנו לאתגר את הבנות ולמקסם שמירה בתוך מסגרת יהודית (ידוע לי שלבנים תורניים קשה עם הדתיות המתנדנדת של הבנות ובלית ברירה הם מתפשרים. גם הצניעות הנשית מתערערת כי: "אין בור ירא חטא ולא עם הארץ חסיד". בנות לא לומדות מספיק. חבל, כי המטען התורני שהבנים קיבלו גדול מסיבות ברורות (ישבה תיכונית\ הסדר\ מכינה קד"צ\ ישיבות גבוהות). מחד יש פריחה יהודית מאידך אנו מפסידים את הבנות והנערות. ברור שהדברים יעוררו ביקורת, אך כרגע המשך עולם היהדות די מותנה בנקודה זו (גם אם יהיו גברים שיתנגדו בשלב ראשון. גם באירופה בנות לא למדו כלל עד שקמה שרה שנירר והחפץ חיים נתן לה גיבוי למרות הביקורת הראשונית. בזכותה בנות חרדיות לומדות היום בבית יעקב, ומפרנסות את בעליהן...). צריך תעוזה לחשוב בראייה מערכתית של המשך עולם היהדות. השר בנט? על 5 יח"ל בתלמוד לבנות לא דובר עדיין? לתת 5

 

תגובה למאמר:

  • (כתובת האימייל לא תוצג.)


  • 2000
שלח תגובה
stub