לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
להיט הספינרים

להיט הספינרים

הלקח מן השיגעון החולף האחרון

מאת

הם נמצאים בכל מקום: בבית הספר, בחדר הישיבות, בחדר ההמתנה של הרופא, אפילו בבתי הכנסת. אותם צעצועים קטנים משולשים, המסתחררים ללא הרף, שיעלו לכם בין 10-100 ש"ח וייהפכו לשלוחה בלתי נפרדת של כף היד שלכם. מעניין שאנשים מדווחים שברגע הראשון הרעיון של ספינר מרתיע אותם, אולם ברגע שהם מנסים אותו הם מיד מתמכרים.

מה שרוב האנשים לא יודעים הוא שהספינרים נולדו במוחה של קתרין הטינגר, ממציאה יצירתית. לאחר ביקור בישראל לפני מספר שנים, במהלכו ראתה ממקור ראשון כיצד ילדים ערבים צעירים מבלים את זמנם בהשלכת אבנים לעבר הישראלים, החליטה קתרין שעליה למצוא פעילות שתשעשע אותם כתחליף להשלכת אבנים. כך נולד הספינר.

למרבה הצער, הספינר שלה לא החליף את זריקת האבנים, אולם קתרין בהחלט עלתה על משהו שהפך כעת להיות הלהיט האחרון. לרוע המזל, קתרין עצמה אינה מרוויחה כסף על הצעצוע הרווחי. היא ויתרה על הפטנט לפני שנים, כיוון שלא יכלה להרשות לעצמה לשלם 400$ עבור חידוש זכויותיה. אולם היא אינה חשה מרירות. היא סיפרה לעיתון "הגארדיאן": "מספר אנשים שאלו אותי: 'את לא כועסת?' מבחינתי, אני פשוט שמחה שמשהו שהמצאתי הפך לדבר שאנשים אוהבים ושעוזר להם'".

מה יש בהם בספינרים האלה שהופך אותם לכל כך פופולריים וממכרים? אני לא מומחה בטרנדים או בפתרונות להפרעות קשב וריכוז, אולם ברצוני להעלות רעיון שעשוי לשפוך אור על הסיבה העמוקה יותר מאחורי התופעה. אחרי הכל, לפי נקודת המבט של היהדות, העולם הגשמי משקף את הרוחני. לכן מתקבל על הדעת שהשיגעון החולף הנוכחי מבטא משהו ברובד עמוק יותר - רוחני יותר.

היהדות מאמינה כי בני האדם נוצרו עם דחף לשלמות. אנו נולדים כיהלום בלתי מלוטש. אנו גדלים וניזונים מהורינו ומהמחנכים שלנו, ואז אנו יוצאים לדרך בעצמנו, במסע שהוא עצם קיומנו. ההלכה היהודית מלמדת שהחיים פירושם צמיחה - יום ללא צמיחה הוא יום שלא באמת חיינו. מסיבה זו, בני האדם נקראים הולכים - הכוונה לתנועה המתמדת שמאפיינת את קיומנו בעודנו הולכים לעבר היעד שלנו ומתקדמים לעבר השלמות. החיים נועדו לצמיחה ולתנועה מתמדת. אין אפשרות להישאר במקום.

אולי המשיכה שלנו לספינרים משקפת את החדווה שאנו חשים עם תנועתו המתמדת והקלות שבה אותה תנועה מתמשכת מושגת. תארו לעצמכם שהחיים נעים בהתמדה ובקלות! זהו, כמובן, חיקוי חיוור של תנועת החיים האמיתיים, התנועה אליה משתוקק תת-המודע שלנו, אולם הוא נוגע בתשוקה העמוקה ביותר שלנו לצמוח ולנוע. לא להישאר במקום אחד, לא להתנוון.

לכן, בין אם אתם שייכים לקהל מכורי הספינרים ובין אם אתם שייכים למחנה המתנגדים, שימו לב כיצד יכול הגלגל להסתובב. הנשמה שלכם כמהה לתנועה וצמיחה בחיפוש אחר שלמות רוחנית. ניתן לנסות להשתיק אותה עם חיקוי עלוב, הרגשה מלאכותית של צמיחה, או שאפשר לספק אותה באמת עם ההתרגשות הכרוכה בצמיחה אישית אמיתית ובהגשמת רצון הנשמה. אנו מחליטים לאיזה כיוון אנו רוצים להסתובב! 

10/5/2017

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 2 תגובות ב-2 דיונים

(2) אברהם לוריא המשמח, 17/5/2017 11:15

"כי ממנו ניקח לעבוד את ה'"

מכל דבר ניתן לקחת לעבודת הבורא, ו"כל מה שברא הקב"ה בעולמו לכבודו בראו" עלינו להבין איזה כבוד שמים יצא מן הספינר הזה, אפשר לשנות את שמו ל'סגול', למשל ניתן ללמד את ילדי הגיל הרך כאשר מגיעים לשלב לימוד הניקוד בהקניית הקריאה לניקוד ה'סגול' שנאמר "והייתם לי סגולה מכל העמים" עם ישראל אנו עם סגולה כמו 'סגול' איך שתסובבו אותו תמיד הוא ישאר 'סגול', מה שיעבור על היהודי, תמיד הוא ישאר יהודי.

(1) רחלי, 12/5/2017 11:10

תודה!

הדבר הזה שכבש את בתי הספר במהירות בלתי נתפסת... אף פעם לא היה צעצוע שנכנס כזאת סערה! גם לבית שלנו כמובן... עכשיו אני רואה שאולי זה משהו בתת מודע שלנו שמחפש תנועה וצמיחה... יפה! (אה, ובקשר לילדים הערבים? אמממ... כנראה שצריך פתרון קצת יותר חזק בשבילם. אולי ספינר מהסוג המתקדם, עם יותר כנפיים, אורות ושכלולים... כן, זה בוודאי יעזור! : )

 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub