הרבה רגעים 'יהודיים' היו במהלך הקמפיין המתוקשר והממושך לנשיאות ארה"ב. שני המועמדים הבולטים, דונלד טראמפ והילארי קלינטון, השמיעו לא פעם פנינים 'יהודיים' במטרה לקרוץ לבוחר היהודי. אחרי שניפינו היטב את הקטעים הפוליטיים ששולבו בהם, שכן איננו מתערבים כלל בענייני פוליטיקה, כמיטב המסורת של 'אש התורה', אנו מגישים לכם את הרגעים ה'יהודיים' שכיכבו לאורך מסע הבחירות.

1.      עם פתיחת מערכת הבחירות, בלט היהודי ברני סנדרס, מועמד עצמאי בן 75 ממדינת וורמונט. הוא המועמד היהודי הראשון בהיסטוריה שניצח בפריימריז אמריקני. עובדת היותו יהודי עלתה מידי פעם בקמפיין, כשסנדרס נדרש להתייחס למוצאו. "אני מאוד גאה להיות יהודי, זה חלק משמעותי ממי שאני כבן אדם", אמר סנדרס כשהתייחס בפעם הראשונה ליהדותו, "משפחתו של אבי נרצחה בשואה", גילה.

2.      הזווית היהודית לא עצרה שם. התקשורת הרבתה לספר על ג'רלד קושנר, חתנו היהודי של המועמד טראמפ, ומי שנחשב לאחד מיועצי הצללים של המועמד הצבעוני. על פי הדיווחים בתקשורת, בתו של טראמפ שנשואה לקושנר התגיירה ושינתה את שמה ליעל. הזוג קושנר מקפיד לנהל אורח חיים מסורתי: שמירה על שבת וכשרות.

3.      בחודשים האחרונים צייץ טראמפ בטוויטר צילום של נכדתו, הבת הבכורה של יעל וג'ארלד, כשהיא עומדת לצד אמה במטבח. "השתיים טורחות על הכנת סעודת יום שישי כדי לקבל את השבת", כתב טרמאפ והוסיף: "מעולם לא תכננתי שתהיה לי בת יהודייה, אולם אני מאוד שמח שזה קרה".

4.      אפרופו ציוץ על הנכדה היהודית, הנה קטע שסיפר טראמפ לאלפי יהודים בוועידת איפא"ק, כשכולו זורח מאושר: "בתי איוונקה, עומדת ללדת תינוק יהודי יפהפה! למעשה, יכול להיות שזה יקרה ממש עכשיו ואני אהיה מרוצה אם כן"...

5.      זוכרים את טד קרוז. כן, אחד המועמדים הרפובליקניים לפני הפריימריז. לפני חג הפסח, הוא ביקר במאפיית מצות בניו יורק, שם ניסה את כוחו באפיית מצה ואפילו בחזרה על... דברי תורה.

6.      ושוב טראמפ. בנאום שנשא באייפאק, אמר בין היתר: "כשאני אהיה נשיא, הימים בהם מתייחסים לישראל כאל אזרח סוג ב' יסתיימו ביום הראשון שלי לתפקיד". סיפר דיבר על ההסתה נגד ישראל והצהיר: "זה חייב להיפסק! אנחנו לא ניתן לזה לקרות". טראמפ הצהיר באופן שאינו משתמע לשתי פנים: "כשאתמנה לנשיא ארה"ב, אנחנו נעביר את השגרירות האמריקאית לבירה הנצחית של העם היהודי, ירושלים!".

7.      בנאומו באיפא"ק, התייחס טראמפ לזהותה היהודית של ישראל ודרש מהפלסטינים: "הם חייבים לבוא לשולחן מוכנים לקבל את העובדה שישראל מדינה יהודית ותתקיים לנצח כמדינה יהודית".

8.      ומטראמפ לקלינטון, המועמדת הדמוקרטית. בנאום שנשאה לאלפי יהודים בניו-יורק, השוותה את עצמה ל...אסתר המלכה שעמדה מול הקנאות האנטישמית של המן כדי להציל את העם היהודית. קלינטון לא נקבה במפורש ב"הסכם עם איראן", אבל כל יהודי שמכיר את סיפור המגילה, הבין גם הבין למה התכוונה...

9.      קלינטון דיברה באופן ברור נגד אנטישמיות. "הרבה מהאנשים פה נאבקים ב-BDS", אמרה. "עלינו להיות מאוחדים במאבק נגד BDS. תמשיכו להיאבק ולדבר. איש לא ישתיק אתכם. לאנטישמיות אין מקום בעולם שלנו. צריך לדחות כל ניסיון לבודד את ישראל או העם היהודי. אל תירתעו. אסור שזה יקרה בשום מקום".

נסיים בציטוט של הסופר האמריקני הנודע מרק טווין )מתוך המאמר "בנושא היהודים(:

אם הסטטיסטיקה מדויקת הרי שהיהודים הם רק אחוז אחד של הגזע האנושי. כוכב קטן מהבהב, עכור ועלוב, האובד בזוהר שביל החלב. הגיוני שכמעט ולא היה צריך לשמוע אודות היהודי, אבל שומעים, ותמיד שמעו עליו. הוא זוהר ככוכב לכת בשמיים לא פחות מן המעצמות הגדולות. חשיבותו המסחרית מרקיעה שחקים בחוסר כל יחס למספרו באוכלוסייה הכללית. תרומתו לרשימת הכבוד של אישים בספרות, מדע, אומנות, מוסיקה, כלכלה, רפואה ומדעי הרוח חורגת מכל קנה מידה. הוא ידע להילחם על נפשו, בכל הדורות, גם כאשר ידיו כפותות לאחור. מותר לו להתהדר בכך. המצרים, הבבלים והפרסים קמו בזמנם, מילאו את שמינו ככוכבי שביט עד שזיוום דעך ונמוג לחלוטין; בעקבותיהם באו היוונים והרומאים ברעמים כבירים עד שנשתתקו ונעלמו; עמים אחרים זינקו והחזיקו בלפיד הגדול עד שכבּה, וכיום הם יושבים בחשכה תחת השמש. היהודי ראה את כולם, ניצח את כולם ועוד איננו מראה סימני התדרדרות, גם לא תופעות שלזיקנה, לא תשישות ולא אובדן תנופה. ערנותו לא כהתה וחכמתו לא פגה. כל הברואים חדלים פרט ליהודי, כל עוצמה כורעת רק שלו שרירה וקיימת. מהו סוד חיי הנצח?