הנה עוד בשורה שיצאה השבוע מירושלים: יום ראשון בערב, אולם "הראשונים". מרחוק זו נראתה חופה רגילה. מקרוב, אפשר היה לראות היסטוריה בהתהוות.

"מור ויובל היקרים", פתח הרב רפי פוירשטיין את החופה בנאום קצר, לפני הברכות והטבעת ושבירת הכוס. "זה לא רק החג הפרטי שלכם. הלילה הזה הוא חג גדול לכל החברים והחברות שלכם, בעלי המוגבלויות, שרואים שגם הם יכולים. שגם להם יש את הפוטנציאל האנושי שיאפשר להם להקים בית".

זוהי החופה הראשונה שנערכת במסגרת תכנית "חזון" שמפעילים מרכז פוירשטיין, יחד עם קרן רודרמן ומשרד הרווחה. בתכנית הזו בעלי מוגבלויות מקבלים סדנאות העצמה, זוגיות, ניהול משק בית ועוד, במטרה שגם צעירים בעלי צרכים מיוחדים – יוכלו להקים משפחה. פסיכולוגים, רבנים ואנשי מקצוע חברים בוועדה המייעצת שמלווה את הפרויקט הרגיש והראשוני, והשבוע – זוג ראשון סיים את ההכשרה והתייצב מתחת לחופה. הליווי המקצועי הצמוד יימשך כמובן גם אחריה.

"לא רק החברים שלכם מהתכנית שלנו שמחים אתכם הלילה", המשיך הרב. "שמחים אתכם עשרות אלפי אנשים שאתם אפילו לא מכירים אותם. עשרות אלפי אנשים שמחכים למהפכה הזו. החתונה שלכם היא ההתחלה של המהפכה. הסכר נפרץ. הסכר מורכב מפחדים וחששות ובעיקר מאי אמון בפוטנציאל האנושי האדיר הטמון בכל אחד מכם. הסכר הזה חוסם את אותם אלפים מלממש את חייהם, מלחיות כמו כל איש ואישה בעולמנו, להקים משפחה אוהבת ומלאת תוכן. בלילה הקדוש הזה החומות נופלות. אנחנו גאים בכם. חינכנו אתכם לזה, נטענו בכם את האמונה והידיעה שאתם מסוגלים ויכולים, שאתם כמו כולם, ושזה מגיע לכם. את התפיסה הזו אנו רוצים להנחיל בלב ההורים, המטפלים והאנשים עצמם, התפיסה היא שיש לכם לא רק את הזכות להקים משפחה, אלא יש לכם את הפוטנציאל האנושי לכך. לא ננוח ולא נשקוט עד שנהפוך את הזוגיות והמשפחתיות לדרך סלולה לרבים, לכל האנשים המוגדרים כבעלי צרכים מיוחדים, לכל מי שיבחר בכך ויכשיר את עצמו לאפשרות הזאת. עכשיו, זוג יקר וגם קהל נכבד, קחו נשימה עמוקה. תנשמו עמוק את האוויר הירושלמי הצח. אנו מתחילים את כריתת הברית בין מור ויובל, את הקמתו של בית בישראל, בעזרת השם. יוצאים לדרך".

ואז התקיימה החופה וכאילו אין טבעי מזה, נשמעו בחוצות ירושלים, סביב מור ויובל, קול ששון וקול שמחה, קול חתן וקול כלה.

(מתוך הטור השבועי. בתמונה: הרב והזוג, רגעים אחרי החופה)

מתוך דף הפייסבוק: https://www.facebook.com/SivanRahavNews/