לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
משהו על קיבעון

משהו על קיבעון

"הרבה יותר קל לפרק אטום מאשר לפרק דעה קדומה".

מאת

קבוצת מדענים הציבה חמישה קופים בכלוב. במרכז הכלוב הציבו סולם ועליו ערימת בננות.

כאשר קוף מסוים עלה על הסולם כדי לקחת לו בננה, המדענים שפכו מים קרים על הקופים שנשארו על הקרקע. לאחר זמן מסוים, כל אימת שקוף כלשהו נסה לעלות על הסולם, היו אוחזים בו שאר הקופים או מונעים את עלייתו לסולם באלימות.

במשך הזמן הפסיקו הקופים לעלות על הסולם למרות הפיתוי של הבננות ואז המדענים החליפו את אחד הקופים.

הדבר הראשון שהוא ניסה לעשות היה לעלות על הסולם, דבר שנמנע בנחרצות ובמהירות על ידי שאר הקופים אשר הכו אותו. לאחר מספר ניסיונות כואבים הפסיק הקוף,החדש בחבורה, לנסות לעלות על הסולם.

המדענים החליפו קוף נוסף אשר ניסה לעלות על הסולם כקודמיו. הפעם השתתף הקוף הראשון שהוחלף בהכאת המטפס בהתלהבות רבה.

החלפת הקוף השלישי חזרה על אותו ריטואל, ובהדרגה הוחלפו שני הקופים הנוספים עד שלבסוף לא נותר אף לא קוף אחד מהקבוצה המקורית.

המדענים נותרו עם חמישה קופים שלמרות שמעולם לא ספגו מקלחת מים קפואים המשיכו להכות בכל מי שניסה להגיע אל הבננות.

אם היה ניתן לשאול אותם למה הם מכים את כל מי שמנסה לעלות על הסולם, קרוב לוודאי שהתשובה הרצינית הייתה:

"לא יודע ככה זה היה מעולם..."
 

***

נשמע לנו מוכר?

עלינו לבדוק בעצמנו את הקיבעונות שלנו (הסטגנציות), ולוודא שאיננו מכים אחרים (או את עצמנו), או מתחפרים בהנחות היסוד שלנו בלי לנסות לבדוק את מקורן או לנער אותן מן האבק.

ובהקשר לזה נאמר על-ידי אלברט אינשטיין:

"הרבה יותר קל לפרק אטום מאשר לפרק דעה קדומה".

*המחבר לא ידוע. נשלח על-ידי אלעזר סירוטה.

 

20/11/2004

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 3 תגובות ב-3 דיונים

(3) עבאס, 4/5/2012 06:51

כפר יפיע תד5063 מיקוד16955

כמה שאני מסכן, אלוקים תציל אותי,.

(2) יש מיש, 23/4/2011 18:44

הסיפור על הקופים אינו שלי האנלוגיה כן

הנחת יסוד-טפחות מול לקוח ירידה של 34% ברווחי הבנק- רק על פרסומות מעל ומתחת לכל עץ רענן הם הפסידו את הכסף- לא תמצאו היום מדיה בה טפחות לא מקבל את פניך בלגנוב את דעתך אתה האזרח השבוז. וכמה הבכירים גוזלים כל חודש- מיליונים. ועם ישראל מתנפל על חבילת מצות בשקל הנה לכם סיפור יפה שאימצתי. הנחת היסוד של הבנקים היא= שהרגילו אותנו לקבל את הגזרות וללכת הלאה- נושא: הנחת יסוד קבוצת מדענים הציבה חמישה קופים בכלוב. במרכז הכלוב הציבו סולם ועליה ערימת בננות. כאשר קוף מסוים עלה על הסולם כדי לקחת לו בננה, המדענים שפכו מים קרים על הקופים שנשארו על הקרקע. לאחר זמן מסוים, כל אימת שקוף כלשהו נסה לעלות על הסולם, היו אוחזים בו שאר הקופים או מונעים את עלייתו לסולם באלימות. במשך הזמן הפסיקו הקופים לעלות על הסולם למרות הפיתוי של הבננות. ואז המדענים החליפו את אחד הקופים. הדבר הראשון שהוא נסה לעשות היה לעלות על הסולם, דבר שנמנע בנחרצות ובמהירות על ידי שאר הקופים אשר הכו אותו. לאחר מספר ניסיונות כואבים הפסיק הקוף המצטרף לחבורה לנסות לעלות על הסולם. המדענים החליפו קוף נוסף אשר נסה לעלות על הסולם כקודמיו. הפעם השתתף הקוף הראשון שהוחלף בהכאת המטפס בהתלהבות רבה.. החלפת הקוף השלישי חזרה על אותו ריטואל, ובהדרגה הוחלפו שני הקופים הנוספים עד שלבסוף לא נותר אף לא קוף אחד מהקבוצה המקורית. המדענים נותרו עם חמישה קופים שלמרות שמעולם לא ספגו מקלחת מים קפואים המשיכו להכות בכל ! ! מי שנסה להגיע אל הבננות. אם היה ניתן לשאול אותם למה !! הם מכים את כל מי שמנסה לעלות על הסולם, קרוב לוודאי שהתשובה הרצינית הייתה: ´לא יודע ? ככה זה היה מעולם...´ נשמע לנו מוכר? עלינו לבדוק בעצמנו את הקיבעונות שלנו (הסְטַגְנַציות) ולוודא שאיננו מכים אחרים (או את עצמנו), או מתחפרים בהנחות היסוד שלנו בלי לנסות לבדוק את מקורן או לנער אותן מן האבק. ´הרבה יותר קל לפרק אטום מאשר לפרק דעה קדומה´ אלברט איינשטיין אם תפסיקו להתבזות ותדירו רגליכם מכול בנק שמשפץ את סניפיו חדשות לבקרים ומחלק את כספכם לבכירים מושחתים. יש וילמדו ויצניעו לכת, אלה שחושבים שאנחנו קופים. יש מיש 30.3.09

(1) אני, 22/11/2004 11:53

רעיון חכם..

אהבתי!!!

 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub