לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
להיות חבר טוב – זה לפעמים להציל חיים

להיות חבר טוב – זה לפעמים להציל חיים

סיפור מרגש על נער מסכן, נערים אחרים המציקים לו, ועל הכרת תודה מיוחדת במינה.

מאת

לפעמים אני מקבל באימייל כל מיני סיפורים אישיים שגורמים לי לחשוב שוב על חיי היומיום שלי. הנה אחד מהם:

***

יום אחד כשהייתי בכיתה ט', ראיתי ילד מהשכבה שלי שהיה בדרכו הביתה מביה"ס. שמו היה עמית. נראה היה שהוא סוחב את כל הספרים שלו. חשבתי לעצמי: למה ילד יקח את כל הספרים שלו הביתה מביה"ס? הוא בטח סתם איזה יורם.

היה לי שבוע עמוס במיוחד (מסיבות ומשחק כדורגל עם החברים שלי נגד נערים משכונה אחרת) אז משכתי בכתפי והמשכתי ללכת. בשעה שהלכתי, ראיתי חבורה של נערים רצים לכיוון עמית, מעיפים לו את כל הספרים מהיד ומפילים אותו לאדמה. המשקפיים שלו עפו וצנחו על הדשא במרחק 3 מטרים ממנו.

הוא הביט לכווני וראיתי את העצב בעיניו.

ליבי יצא אליו, רצתי  לעברו כשהוא זוחל מסביב כדי לחפש את משקפיו. ראיתי דמעות בעיניו. הגשתי לו את המשקפיים ואמרתי לו "החברה האלה סתם מגעילים" הוא הסתכל אלי וחייך. זה היה אחד מאותם חיוכים המראים הכרת תודה שיוצאת הישר מהלב.

עזרתי לו לקום ולהרים את ספריו ושאלתי אותו איפה הוא גר. הסתבר שהוא גר לידי. שאלתי אותו איך קרה שלא ראיתי אותו קודם לכן, והוא ענה שהוא הלך לבי"ס פרטי עד לפני זמן קצר. בחיים לא הייתי מתחבר עם ילד שהולך לבי"ס פרטי לפני כן.

דיברנו כל הדרך הביתה ועזרתי לו לסחוב חלק מהספרים. הסתבר לי שהוא דווקא היה ילד די "קוּל". שאלתי אותו אם הוא היה רוצה לשחק איתנו כדורגל? והוא ענה שכן. בילינו ביחד כל אותו שבוע וככל שהכרתי אותו יותר כך חיבבתי אותו יותר וכך גם החברים שלי.

ביום ראשון בבוקר ראיתי אותו שוב עם כל הציוד. אמרתי לו , נראה לי שאתה הולך לפתח שרירי ידיים חזקים במיוחד אם תסחוב את כל הספרים האלה כל יום. הוא צחק והעביר לי חלק מהספרים.

הוא הסתכל עלי באחד מאותם מבטים מלאי הכרת תודה וחייך.

במהלך 4 השנים הבאות , עמית ואני נעשינו חברים טובים. כשסיימנו את התיכון , התחלנו לחשוב על צבא ואוניברסיטה. ידעתי שנישאר חברים למרות שכל השיכבה צחקה עליו על כך שהוא "יורם".

בסוף השנה, עמית נבחר לשאת את הנאום בשם הבוגרים בטקס סיום התיכון. ראיתי את עמית באותו יום, וחשבתי לעצמי, "הוא אחד מאותם נערים שבאמת מוצאים את עצמם במהלך התיכון". הוא היה נראה ממש טוב. הוא היה מאוד נרגש מהנאום. טפחתי לו על השכם ואמרתי לו "אל תדאג – אתה תהיה גדול". הוא הסתכל עלי במבט מלא הכרת תודה וחייך.

כשהוא התחיל לנאום, הוא כחכך בגרונו ואמר: "סיום התיכון הוא זמן להודות לאלה שעזרו לך לעבור את שנות הנערות בשפיות – ההורים שלך, המורים שלך. אבל יותר מכל – לחברים שלך. אני פה כדי לספר לכם שלהיות חבר של מישהו, זוהי המתנה הטובה ביותר שיכולת לתת לו. אני עומד לספר לכם סיפור..."

הסתכלתי עליו, לא מאמין למשמע אוזני כששמעתי שהוא מספר את הסיפור של היום בו הכרנו. הוא סיפר שהוא תיכנן להתאבד באותו היום. הוא סיפר איך הוא רוקן את כל הארונית שלו וניקה אותה כדי שאמא שלו לא תצטרך לבוא לנקות לאחר מכן ולסחוב את הספרים שלו. הוא הסתכל אליי וחייך חיוך קטן. "למזלי , ניצלתי , החבר שלי הציל אותי מהתאבדות".

שמעתי את הרחשים בקהל בשעה שהבחור, הפופולרי והמוצלח הזה, מספר על הרגע החלש ביותר שלו. ראיתי את ההורים שלו מסתכלים עלי ומחייכים את אותו החיוך מכיר התודה.  עם דמעות בעיניהם. עד לאותו רגע לא הבנתי את המשמעות של אותה הכרת תודה.

ואתם חברים יקרים – אף פעם אל תמעיטו בעוצמה של פעולותיכם הקטנות ביותר. פעולות אלו יכולות לשנות חייו של אדם לטובה או לרעה.

אלוקים שם אותנו בתוך חייהם של אנשים אחרים בכדי שנשפיע עליהם בדרך כלשהי. חשוב שתמיד נזכור זאת.

14/2/2004

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 21 תגובות ב-21 דיונים

(21) דבי, 5/9/2015 19:14

צועדים בשביל החיים

חשוב לזכור כי כל אחד יכול לעזור ולמנוע את טרגדיית האובדנות ולהציל חיים.

(20) סודי, 5/6/2015 11:37

מקסים!

(19) אנונימי, 30/9/2014 14:36

סיפור מדהים

אשמח לדעת את שמו של הכותב והאם זה סיפור מומצא או אמיתי, תודה :)

(18) מגנניה, 15/2/2012 14:34

קרית ביליק

סיפור מהמם, מרגש מאוד.

(17) אנונימי, 5/1/2011 15:55

בתור מדירכה

ארני מדריכה בתנועת בני המושבים והאת העברתי את פעולה על חברות לכיתות ה-ו וקראתי את הסיפ ור הזה וקשקראתי אותו הם נורא התרגשו!!! סיפור מדהים אנחנו משתמשים בו המון

הצג את כל התגובות
 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub