לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
 להרוג את היטלר התינוק: התגובה היהודית

להרוג את היטלר התינוק: התגובה היהודית

עלינו להבחין בין רוע פוטנציאלי לבין רוע ממשי.

מאת

לפני כמה שבועות היה סוער בטוויטר ובעלי טורים רבים יצאו לשטח לאסוף תגובות לשאלה מרתקת שהועלתה על-ידי ה"ניו יורק טיימס מגזין". אולי כדי לחגוג את הגעתו של מרטי מקפליי, גיבור הסרט הקלאסי "בחזרה לעתיד 2" לשנת 2015 (השנה העתידית מהסרט), הטוויטר של הניו יורק טיימס מגזין שאלו: "אם הייתם יכולים לחזור בזמן ולהרוג את היטלר כתינוק, האם הייתם עושים זאת?"

שאלה זו גרמה להצפה של תגובות מכל הסוגים והמינים. עם זאת, למיטב ידיעתי אף אחת מהתשובות לא הציעה את התשובה היהודית המסורתית לשאלה דומה מאוד – שאלה שאלוקים נשאל לפני אלף שנה. והשואלים? לא פחות מאשר מלאכיו.

אולם לפני כן, הבה נראה לאיזה כיוון הלכו רוב האנשים.

כפי שציינו חלק מהמגיבים, ההצדקה לרציחתו של היטלר התינוק, המבוססת על ההנחה שמעשה כזה ימנע את הזוועה הגדולה פי כמה של התרחשות השואה, לא יכולה להיחשב כוודאית. מאט פורד, כתב אטלנטיק מגזין, העלה את ההשערה המסקרנת לפיה יש סבירות גבוהה לכך שגם אי-קיומו ההיסטורי של אדולף היטלר לא היה מונע את מלחמת העולם השנייה ואף לא את השואה.

"היעדרו של היטלר [מההיסטוריה] לא היה מעלים את האידיאולוגיות הפוליטיות או התנועות החברתיות המונחות ביסוד תורתו ואשר היוו קרקע פוריה לעלייתו לשלטון. לפני עלייתו לשלטון, תיאוריות אאוגניות* [המבוססות על האאוגניקה – תורת השבחת הגזע – הערת המתרגמת], כבר היו נפוצות במדינות המערב. השיח האזרחי והמדיני היה נגוע באנטישמיות, אפילו בארצות הברית. מושגים כגון היררכיות אתניות ועליונות גזע השפיעו על הוגי המחשבה הפוליטית בגרמניה ובארצות המערב. ההתמקדות בתפקידו המרכזי של היטלר בשואה מעלה גם סיכון של התעלמות מאלפי המשתתפים שסייעו בביצוע תוכניותיו בתוך גרמניה וברחבי אירופה הכבושה, ומהכוחות החברתיים והפוליטיים שקדמו לעלייתו לשלטון. אין זה בלתי אפשרי שבאקלים של שפל כלכלי וגזענות במסווה מדעי לכאורה, מנהיג גרמני אחר היה חותר למטרה דומה של רצח עם, גם אם לא היה מחזיק בתפיסת עולם זהה לחלוטין לזו של היטלר או נוקט בדיוק באותן שיטות".

אז זה לא היה רק היטלר. נדמה שלהיסטוריה יש כוח משלה לממש את האג'נדה שלה, ולא ניתן לעצור אותה על-ידי סילוק אחד השחקנים, לא משנה כמה חשוב תפקידו. כך שלפי פורד, הריגת היטלר התינוק הייתה למעשה חסרת טעם ולא יותר מאשר רצח.

מרתקים עוד יותר הם תיאורים בדיוניים של ניסיונות בדיעבד לרצוח את היטלר. בפרק מפורסם בסדרה "אזור הדמדומים", אחת הדמויות שנשלחת אחורה בזמן כדי לרצוח את היטלר מצליחה במשימה – אולם אמו של היטלר מאמצת במקומו תינוק אחר ומגדלת אותו בתור אדולף, שגדל כדי לבצע בדיוק אותם פשעים שההיסטוריה מתעדת אותו כאחראי להם. מסלול ההיסטוריה פשוט בלתי ניתן לשינוי.

באופן דומה, אריק נורדן בספרו "הפתרון הראשוני" The Primal Solution]] מספר על ניצול שואה שחוזר בזמן כדי לשלוט על מוחו של היטלר ולהכריח אותו להטביע את עצמו – אלא שהיטלר שורד, מזהה את המקור שמנסה להורגו כמקור יהודי ומסיבה זו הופך לאנטישמי אחוז דיבוק וחסר מעצורים שמקדיש את חייו למטרה של רצח העם היהודי.

כל התשובות המתנגדות לרציחתו של היטלר התינוק נטועות בחוסר היכולת לדעת בוודאות מה עשוי היה לקרות.

אולם תגובתו של אלוקים - שהוא יודע כל ובהחלט יודע את העתיד ללא סייג - הייתה שונה לחלוטין.

כשישמעאל היה על סף מוות במדבר, כתוב "וַיִּשְׁמַע אֱלֹהִים, אֶת-קוֹל הַנַּעַר, וַיִּקְרָא מַלְאַךְ אֱלֹהִים אֶל-הָגָר מִן-הַשָּׁמַיִם, וַיֹּאמֶר לָהּ מַה-לָּךְ הָגָר; אַל-תִּירְאִי, כִּי-שָׁמַע אֱלֹהִים אֶל-קוֹל הַנַּעַר בַּאֲשֶׁר הוּא-שָׁם" (בראשית כ"א, י"ז). הפרשנים מספרים לנו שבאותו רגע היו מלאכים השרת מבולבלים. הם לא יכלו להבין מדוע יצר אלוקים באר סמוכה ממנה יוכל ישמעאל לשתות ולהינצל. "ריבון העולמים, אדם שהוא עתיד להמית את בניך בצמא אתה מעלה לו באר?" שאלו.
לכך השיב אלוקים: "עכשיו מה הוא, צדיק או רשע?"
"צדיק," השיבו.
ואז ענה אלוקים: "איני דן את האדם אלא בשעתו" (בראשית רבה, פרשה נ"ג, סימן י"ד).

לתינוק יש פוטנציאל להיות חוטא או צדיק. לעולם אי אפשר לשפוט עד שלא מתממשת הבחירה.

זוהי המשמעות העמוקה של מילות הסיכום בפסוק המספר לנו כי אלוקים שמע את קולו של הנער "באשר הוא שם".

לתינוק יש פוטנציאל להיות חוטא או צדיק. לעולם אי אפשר לשפוט עד שלא מתממשת הבחירה. לא ניתן להרוג את היטלר התינוק בדיעבד – לא רק בגלל שאין באפשרותנו להיות בטוחים לגבי התוצאות, אלא כיוון שאפילו אלוקים שופט רק כאשר רצונו החופשי של האדם מובילו לבחור בנתיב הרשע.

אל נא תטעו לחשוב ולהסיק כי ההחלטה שלא להרוג את היטלר התינוק נובעת מתוך חמלה המבוססת על נטיות אובדניות כלשהן. אל תנסו להחיל זאת על המציאות העכשווית של הטרור הרצחני בישראל בימינו. אל תטענו, כפי שהציעו כמה מהמגיבים, שמנקודת מבט אתית לעולם אין הצדקה להרוג אדם אחר. אין זה נכון. ברגע שמתברר מהו הנתיב בו בחרו היטלר התינוק או כל אחד מחסידיו, התורה מבהירה היטב שיש לעצור בעדם, גם אם הם ייהרגו בתהליך. התלמוד מלמד, "הקם להרגך, השכם להורגו" (ברכות, נ"ח א'). כפי שמבהירה התורה (שמות כ"ב, א'), אדם שמהווה איום על חייהם של אחרים, מפסיד את זכותו לחיים ולחמלה שאנו מצווים להפגין כלפי בני אדם.

המעשה הראשון המיוחס למשה רבנו היה הריגת מצרי שעמד לרצוח יהודי. וכמו מחבל שמתכוון לדקור ולהרוג יהודי כיום ברחובות ארץ ישראל, היה צודק להרוג את המצרי/היטלר, ומשה רבנו, האדם שדיבר עם אלוקים "פנים אל פנים" היה זה שביצע את גזר הדין.

יש לשפוט את היטלר התינוק, בעודו תמים עדיין, "באשר הוא שם". אם אי פעם יהיה זה אפשרי לחזור בזמן, תגלו שאינכם יכולים להרוג את היטלר התינוק. אולם, אם תפגשו את היטלר המודרני, המחבל שמטרתו היא לרצוח, אזי הריגתו כדי למנוע איום ולהציל חיים היא מצווה ברוח משה רבנו, המנהיג הדגול ביותר בהיסטוריה שלנו.

11/11/2015

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 10 תגובות ב-9 דיונים

(9) מבין, 31/5/2018 16:18

היה צריך לחסל אותו ומצוה רבה היא

מספיק כבר עם הצביעות המלוקקת הזו, אין דין אחד למלאכי ודין אחד לאנשים, אם למישהו הייתה ההזדמנות ולא עשה זאת הוא חוטא ופושע ודם ישראל בצוארו. זרע עמלק הרע נתחייבו כולם כליה כלשון הנביא מעולל ועד יונק. זהו רצון ה' וכל ההשקפות הפוסט מערביות בשקר יסודם ומביאות חורבן עולם.

(8) אנונימי, 18/11/2017 18:49

הערב רב אשמים בכל

הם החטיאו את הגרמנים והשניאו את כל היהודים (האמיתיים) בעיניהם.

(7) אוראור, 23/10/2017 17:34

ולחשוב שעד היום יש אנשים מבולבלים ומטורללים שאילו היו

הורגים את היטלר עוד כשהיה תינוק - אז לא הייתה קמה מדינת ישראל - כאילו שמדינת ישראל קמה בזכות הצורר ימ"ש ולא למרות נוכחותו המיותרת - טיפשים כאלו - שמבינים הכל הפוך - מה לעשות.

(6) אוראור, 19/1/2017 08:52

אילו המנוול ההוא היה מת - השואה לא הייתה מתרחשת - זה בטוח.

(5) מיכל, 15/11/2015 19:04

איך מיישבים את זה מול פרשת בן סורר ומורה?

הצג את כל התגובות
 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub