את אפרת קובן, צעירה שופעת מרץ ותלתלים, פגשתי לראשונה לפני מספר שנים במסיבה לכבודה של חברה משותפת שהמריאה לחו"ל. מאז כמעט ולא התראינו, אבל בעולם האלקטרוני של היום זוטות כאלו לא מפריעות להתפתחות של קשר או לחידושו. ימים ספורים אחרי שנכנעתי למאה ה-21 ונרשמתי לפייסבוק, אפרת כבר הייתה ברשימת החברים הוירטואליים שלי.

באותם ימים ראשונים של גישוש זהיר ביקום הנקרא פייסבוק, התעניינתי במיוחד בפעילותם של החברים הוירטואליים שלי - תמיד טוב ללמוד מהמקצוענים, לא? – וכך גיליתי די מהר שלאפרת יש קבוצה משלה בפייסבוק, קבוצה בשם 'אפרת גרה בצפת'.

זה שם מעניין, בהתחשב בזה שגם בלי להכיר את אפרת יותר מידי לעומק, ידעתי טוב מאד שהיא גרה דווקא בחולון. עוד לפני שהתפניתי ליישב את הסתירה המתמיהה, ניסיתי לתהות על קנקנה של הקבוצה הזאת. זה היה, ללא ספק, מאתגר.

"אפרת גרה בצפת – פורום רווקים ורווקות שמתכנס בחולון מדי רביעי בערב ומעביר שעתיים איכותיות עם המון צחוק, הנאה וחומר למחשבה."

ודף הקבוצה היה מרהיב במיוחד, רווי תמונות של מסיבות וטיולים, תוכניות לחודשים הקרובים, הערות מלאות התלהבות. הסתובבתי כה וכה בעזרת העכבר, וסקרנותי הלכה וגברה. בסופו של דבר, כמובן, נאלצתי ללכת לאפרת ולשמוע מכלי ראשון מה היא בדיוק מפיקה, אצלה בבית כל יום רביעי.

איפשהו בלו"ז העמוס שלה, לו"ז מטורף של מפיקת אירועים עם פרויקטים צדדיים יקרים לליבה, היא מצאה זמן לענות לשאלות שלי.

בשביל החברים

"קודם כל, " אני תובעת לדעת, "מה בדיוק אתם עושים שם?"

התוכניות מדברות על אסטרולוגיה, על דייטינג, על זוגיות, על ערב שירה, על קבלה, על הערכה עצמית, על...

"מתאספים אצלי בבית חבר'ה צעירים ואיכותיים רובם חילונים אקדמאים, בגילאי 20-40, בנים ובנות . בהתחלה לא כולם מכירים אחד את השני, אבל החבר'ה נורא נחמדים, התוכניות זוכות להמון פופולריות, ולכך זוכה גם, עם כל הצניעות, הכיבוד שאני מארגנת."

אוקיי. שלב ראשון בפענוח התעלומה. השלב השני, כמובן, הוא: "למה 'אפרת גרה בצפת'? את בכלל בחולון!"

זה מצחיק אותה, כי מן הסתם אני לא הראשונה ששואלת. "חיפשנו שם מגרה שיסקרן אנשים ויגרום להם לבוא למפגשים, אבל שיהיה גם רלוונטי לכל המפגשים, שמכסים קשת רחבה מאד של נושאים... בסופו של דבר הגענו ל'אפרת גרה בצפת'. אפרת זו אני והמפגשים נערכים אצלי בבית ברחוב צפת 3 בחולון, וזה המכנה המשותף ביניהם. מעבר לזה צפת ידועה כמעוז מוצהר של רוחניות, כך שבהחלט הצלחנו לקלוע למטרה."

אפרופו רוחניות, הנה נגענו במילה שמתחילה להסביר את 'אפרת גרה בצפת'. אני מרגישה כמו מפצח קוד עתיק שעלה סוף סוף על דפוס מעורר תקוות. אפרת, אישיות שהחיוך הוא חלק בלתי נפרד ממנה, מרצינה פתאום. אני רוצה לדעת למה, בדיוק, הקימה את: 'אפרת גרה בצפת'. והיא מישירה אלי מבט ועונה בפשטות: "בגלל החברים שלי."

אפרת, בחורה דתית, גדלה בחולון, שבה היא מתגוררת עד היום. רבים מחבריה מגיעים משם, ורבים מהם אינם דתיים. "דרך החברים שלי, היה לי צוהר לעולם הצעירים הישראלים בימינו. יש כאן כזה צמא רוחני: אנשים מנסים ממש הכל. יוגה. מדיטציה. סייאנסים. פארא-פסיכולוגיה. זן ואמנויות לחימה... מצד אחד, זה כל כך טבעי. אתה מתבגר ואתה רוצה לדעת משהו עמוק יותר על החיים מאשר כללי המשחק של שוק המניות ואיך לעבור את המבחן של לשכת עורכי הדין. מצד שני... פשוט כאב לי הלב לראות את זה. אנשים שניסו כל כך הרבה דברים, הלכו לכל כך הרבה מקומות. ולא היה להם שום מקום לשמוע על המסורת שלהם עצמם."

"אז יום אחד פשוט הרמת טלפון לכל החבר'ה ואמרת להם שמהיום הם מוזמנים אליך הביתה, לשמוע דברים שהם עוד לא שמעו?" שאלתי.

כל מרצה או תוכנית שאני מביאה חייבים להיות מגרים אינטלקטואלית אבל גם לדבר בגובה העיניים

"משהו כזה. הם ידעו שאני עוקבת אחרי כל החיפושים העצמיים שלהם והחיפושים אחרי איזון, ורובם ידעו שזה מטריף אותי שהם לא יודעים כלום על המורשת היהודית, שנותנת כל כך הרבה הדרכה נבונה ותשובות טובות בנושאים שמעניינים אותם. בהתחלה באו רק חברים ומכרים אישיים שלי, אחרי זה הם הביאו את החברים שלהם."

לאפרת יש קריטריונים מחמירים בבניית תוכניות ימי רביעי ברחוב צפת. "כל מרצה או תוכנית שאני מביאה חייבים להיות מגרים אינטלקטואלית אבל גם לדבר בגובה העיניים. וחשוב לי שהמשתתפים תמיד יצאו בתחושה טובה, כייפית, שהם עברו חוויה מהנה ומרתקת. "

מהבחינה הזאת, הערבים של 'אפרת גרה בצפת'. הם ללא ספק הצלחה מסחררת. לפני שבועות אחדים חגג הפרויקט שנה להיווסדו, והשתפכויות האהבה של המשתתפים הקבועים לא הותירו ספקות באשר לדעתם על מה שאפרת עשתה 'בשביל החברים שלי'.

החברים מספרים

מויש מספר: "אני עובד במשרד פרסום, ושם הכרתי את אפרת והפרויקט. היא פשוט הציעה - תבוא ותנסה פעם אחת, יש חבר'ה נחמדים והרצאה מאוד מעניינת. באתי רק כדי לנסות, ומאז אני שם." שמעון, לעומתו, משתייך למעגל המגויסים בשלב ב' – החברים של החברים. "דיברתי עם ידידה שסיפרה שהיא הולכת למפגשים מגוונים ומאד נהנית. החלטתי לבוא ולטעום גם, ונשביתי בקסם של 'אפרת גרה בצפת' "

רותם, מורה לריקוד, נתקלה בידיעה באינטרנט על "אפרת גרה בצפת" והחליטה לנסות. מאז היא שם מידי שבוע: "זה חוג שמתאים לציבור אקדמאי, שמספק הרצאות ברמה אינטלקטואלית גבוהה. שומעים שם דברים שאפשר ליישם בכל תחומי החיים: זוגיות, קשרים חברתיים, צמיחה עצמית. זה לא קשור לאם אתה דתי או לא."

למה הם מתמידים לבוא? ההתלהבות של אפרת מדבקת, הם מסכימים. "היא משקיעה כל כך הרבה בפרויקט בזה, בכזאת מסירות," אומר מויש. "הרי אין לה שום רווח אישי מזה, הכל לתועלת הכלל. אני משתדל תמיד להביא אנשים, ורובם הופכים משתתפים קבועים. אי אפשר לעמוד בפני האווירה הנהדרת."

גם שמעון מתאר בהתפעלות את החומר האנושי שמגיע ל'אפרת גרה בצפת'. "המשותף לכולם זה שהם בני אדם סקרנים. כולנו מכירים את הנקודה הפנימית של הנפש שמבקשת תכלית ומשמעות. וזה לא קשור למגזר שאתה משתייך אליו, לצביון החיים או למראה שלך. זה קשור לצורך לבחור בעמדה של סקרנות, של הכרה בכך שרב הנסתר על הנגלה. ההבנה שאנחנו לא מבינים הכל היא מנוע לצמיחה. אל אפרת מגיעים אלו שמעוניינים להשקיע במימד הרוחני של החיים, ללכת עם הסקרנות שלהם, להקשיב לכמיהה של הנפש."

שאיפות התרחבות

אם זה נשמע כמו מילים גדולות, הרי שאיש מהמשתתפים לא יתאר את האווירה במפגשים ככבדה. להפך, כולם מציינים את החברה הנעימה והקשרים הטובים שנוצרים בין האנשים (אפילו כבר ארבעה זוגות הספיקו להיפגש – ולהינשא - במסגרת הפרויקט הצעיר הזה). המפגשים הם משפחה אחת גדולה: לא פלא שמסיבת יום ההולדת הראשונה לפרויקט, לפני שבועות מספר, הייתה נקודת ציון מרשימה וחגיגית. אפרת השתמשה בכל ניסיונה כמפיקה כדי להוציא תחת ידה אירוע לכל דבר: עם מעצב, מערכת הגברה, תאורה ותכניות.

למעלה משבעים אנשים נכחו במסיבה. 'מתוכם 25 שכלל לא הכרתי' מספרת אפרת בגאווה. השם 'אפרת גרה בצפת', מסתבר, מתפרסם בעיקר מפה לאוזן. וכך מגיעים למפגשים בחולון מהצפון, מהדרום ומהמרכז, לקחת חלק במה שאחד המשתתפים מגדיר: 'זמן איכות של יום רביעי בערב'.

"איך הרגשת במסיבה?" אני שואלת את אפרת. "התרגשת מאד שהבייבי שלך כבר בן שנה?"

"התרגשתי," היא מודה, "אבל בעיקר חשבתי קדימה, כמה עוד אפשר לגדול. כשהתחלתי את 'אפרת גרה בצפת' זה היה כדי לחשוף את ערכי היהדות לכמה שיותר אנשים. וככל שאני רואה את ההיענות והביקוש, החזון שלי גדל יותר. אני חולמת על סניפים בכל הארץ, על 'אפרת גרה בצפת' בתור פורום ארצי שמגיע לקהל רחב ככל האפשר, כדי שכמה שיותר אנשים יוכלו להכיר רוחניות אחרת."

כחלק מהחזון שלה, היא החלה בהקמת אתר אינטרנט עבור 'אפרת גרה בצפת', (www.egb3.org) כשעל ידה מסייעים שניים מוותיקי הקבוצה, ששותפים להתלהבותה להגדיל אותה: יעל אוקיי האנימטורית והמעצבת, ואבי שר, צלם ועורך וידיאו. כש'אפרת' תגור גם ברשת, מקווה אפרת, הרבה יותר אנשים ירצו לבקר.

בינתיים, עד ש'אפרת גרה בצפת' יהפוך לשם מוכר בכל בית, "כולם מוזמנים בכל יום רביעי בערב לבית שלי, ברחוב צפת 3 בחולון. יהיה כיף!" אפרת מבטיחה.