ארגז עם זוגות תפילין, סידורים ותחמושת נמצא לאחרונה מתחת לבניין בגטו וורשה.

הרב אברהם קריגר, מייסד "שם עולם - מכון שואה ואמונה לחינוך, תיעוד ומחקר", הוא אשר הביא את הממצא המדהים הזה לישראל. "על אף הזוועות והמציאות האכזרית שבה חיו", אומר הרב "הם המשיכו לשמור על המנהגים והמסורת שעליה גדלו".

הנאצים הקימו את גטו ורשה בנובמבר 1940. כ-180,000 יהודים אולצו להצטרף אל 200,000 היהודים שכבר גרו במקום. אוכלוסיית היהודים, שמנתה 38% מאוכלוסיית העיר, הצטופפה באזור שהיווה 2% בלבד משטחהּ. בערב תשעה באב 1942 החלה האקציה הגדולה: שילוח יהודֵי הגטו למחנה ההשמדה טרבלינקה, שבו נרצחו מרבית יהודי וורשה.

בונקרים סודיים

בינואר 1943 החלו היהודים להתארגן לכוח לוחם. כשנכנסו הנאצים לפנות את הגטו כעבור כמה חודשים, הם נתקלו בהתנגדות של ארגוני הלחימה אשר החזיקה מעמד ארבעה שבועות. במאי 1943 הושמד הגטו לגמרי.

בשנים האחרונות החלו הרשויות בפולין להרוס את המבנים בגטו, על מנת להקים במקומם בנייני מגורים, במסגרת תכנית התחדשות עירונית.

"במהלך עבודות ההריסה, גילו עובדי בניין כניסה לבונקר שנחפר לקראת מרד גטו ורשה ב-1943. הגילוי של עשרה זוגות תפילין מרוכזים במקום אחד מעיד על אורח חיים יהודי שעליו הקפידו בגטו", אומר הרב קריגר. "כמות התפילין מצביעה על מניינים מחתרתיים שהצליחו לקיים בתוך הבונקר, מתחת לאדמה ומתחת לאפם של הנאצים".

הבונקרים נמצאו מתחת לבניין בקצה הגטו, שבו היה דרך מילוט לצד הארי של העיר. "היו כמה בונקרים שהתחברו אחד לשני", הסביר הרב קריגר. "ההנחה שלנו היא שהמקום הזה תפקד כמעבר בין שני העולמות. ההיסטוריונים שלנו משערים שלוחמים ומי שבאו במגע עם הצד הארי של העיר, השתמשו במקום הזה כנקודת מפגש".

לוחמים יהודים מוּבָלים מחוץ לגטו באפריל 1943 אחרי שלחמו בגרמנים במשך חודש שלם

העלאת התפילין ארצה

"יש לנו אנשים בשטח שמחפשים כל העת פריטים מן הסוג הזה, אשר יכול לספר על רוח ההתנגדות היהודית במהלך המלחמה", אומר הרב קריגר. פקידי ממשלת פולין בוורשה האשימו את "שם עולם" בהברחת הפריטים לישראל.

"אם תצאו לסיבוב קצר בין חנויות העתיקות בוורשה תמצאו בהן ספרי תורה ושאר פריטי יודאיקה; תושבים מקומיים שמוצאים דברים כאלה, ישמחו מאד למכור אותם תמורת דולרים ספורים. ממשלת פולין נוקטת מוסר כפול כשהיא מאשימה אותנו ברכישת פריטים כאלה, אבל אינה עושה דבר כדי למנוע מתושבי המקום לסחור בהם". אומר הרב קריגר ומוסיף, "היו גם נסיונות להרוס או להסתיר חפצים שעשויים להצביע על זוועות העבר של וורשה".

הרב קריגר סירב לפרט איך נרכשו התפילין ומצאו דרכם לישראל.

10 זוגות תפילין התגלו יחד עם סידורים וכלי נשק (באדיבות שם עולם)

שֵם עולם

הרב קריגר, בן לניצולי שואה אשר עברו את הגטאות ואת אושוויץ, הקים ב-1997 את "שם עולם" כדי לתעד ולחקור את האמונה ואת הרוח במהלך השואה ולהעביר אותן הלאה.

"הדרך שבה הגיב עם ישראל למשברים מקרינה את העוצמה הכבירה שלו. המפגש עם אומה ברגעיה הקשים ביותר, זורה אור בהיר על איכותה. מה שהתגלה בבונקר הזה מעיד עדות ברורה על רוח היהודים שהשתמשו בו".

"היו יהודים שהנחת תפילין לדידם היתה מעשה טבעי ומהותי כמו להתלבש, לאכול, לשתות ולנשום. והיו כאלה שאולי לא שמרו מצוות בפועל, אבל הנחת תפילין היתה עבורם סוג של התנגדות פעילה".

"הנאצים רצו לרדד את היהודים בגטו לכדי תת־אדם, Untermensch. כאשר יירגן שטרופ - הקצין הנאצי שנשלח לדכא את המרד - נטל פיקוד, הוא הורה להתייחס אל היהודים כאל טפילים שהדבר היחיד שאכפת להם הוא אוכל. בסופו של דבר - הוא הניח - הם ייכנעו".

הרב אברהם קריגר הקים את "שם עולם" בשנת 1

"אבל התפילין האלה", אומר הרב קריגר, "התפילין הינם תזכורת לקדושה ולרוחניות אליה שואף עם ישראל; הנחת התפילין הראתה שהם ההיפך מתתי־אדם".

התפילן מוצגות עתה בארכיון "שם עולם" ליד נתניה, אבל הרב קריגר אומר שהוא רוצה לנצל את השראתם לדורות הבאים.

"יש לנו מיזם שבו לומדים תלמידי בית ספר על חיי יהודים בני גילם בשואה. אנחנו רוצים לתת לנערים להניח את התפילין האלה, ולו לרגעים ספורים, כדי לחבר אותם אל סמל ההשראה והכוח המדהים הזה".