"תסתכלי על האישה הזאת", אמרה לי מישהי בבית הכנסת בבולטימור, כשביקרתי שם לאחרונה. הסתכלתי. ראיתי אישה חרדית צעירה, עדינה, אפילו ביישנית. "שמה אן נויברגר. אסור לה לספר מה היא עושה, אבל היא בכירה בסוכנות לביטחון לאומי של אמריקה".

אחר כך דיברנו, וסיפור חייה המרתק החל להיחשף בפניי.

השבוע היא עלתה לכותרות באמריקה: הסוכנות לביטחון לאומי הודיעה על הקמת מנהלת סייבר חדשה, ובראשה נויברגר, בת 43 מבולטימור, שתנהל מעתה את כל המערך המודיעיני שאחראי לאיומים טכנולוגיים.

הקשר לתחום נצרב בה מילדות: "מבין שמונת הסבים והסבתות של הוריי, שבעה נרצחו באושוויץ. אחת שרדה.

המשפחה היגרה מהונגריה לאמריקה אחרי השואה. הייתי תינוקת כשההורים שלי חסכו כסף ויצאו לראשונה לחופשה, ב־1976 ,והשאירו אותי עם סבתא. המטוס שלהם נחטף לאנטבה. אלמלא מבצע אנטבה הוריי לא היו חוזרים הביתה. כשאני עוסקת במודיעין ובמאבק ברוע ובטרור, כל הרקע הזה מגיע איתי בבוקר לעבודה".

אחרי לימודים ב"בית יעקב" ובאוניברסיטה הצטרפה לתוכנית יוקרתית למתמחים בבית הלבן, ומשם צמחה.

השופטת החסידית רוחי פרייר כבר הפכה למודל באמריקה. נויברגר הופכת לכזאת ממש בימים אלה. כך סיפרה לאחרונה בראיון על שילוב הבית והקריירה: "למדנו להחליט בעצמנו מה מתאים למשפחתנו, במקום להקשיב למה שאחרים חושבים שעלינו לעשות. בדרך כלל אין לנו אורחים בשבת, כדי שהמשפחה תוכל להיות יחד בשולחן השבת, אבל אני נהנית ללכת לבית הכנסת ולהתחבר לקהילה בשבתות. גיליתי שמה שוויתרתי עליו יותר מכל הוא זמן לבילוי עם חברות, אבל מצד שני לא הסכמתי לוותר על חסד. הקמתי את ארגון 'אחות לאחות' שמסייע לנשים גרושות. זה מסוג הדברים שאתה מקבל מהם הרבה יותר ממה שאתה נותן".

היא ניהלה את אבטחת בחירות אמצע הקדנציה באמריקה, מדברת בגלוי על הצורך להתמודד עם משבר פרשת סנודן, ומעורבת במתרחש בישראל. לאחרונה הצטרפה לחבר הנאמנים של המכון החרדי למחקרי מדיניות בירושלים. על ההשתלבות כאורתודוקסית בתפקידים כה בכירים סיפרה: "אני מרגישה שכל איש ואישה צריכים לנצל את הכישורים שבורא עולם נתן להם. בוושינגטון התקשו בהתחלה לעכל אותי. אני זוכרת שהייתי צריכה לספר לקולגות על ראש השנה, ואז על יום כיפור, וכשהגיע סוכות הם אמרו: מה? עוד חג? כל כך מהר? עד אז, מעולם לא הייתי צריכה להסביר את היהדות שלי. עם הזמן למדתי דבר אחד: אם אתה מחויב לעקרונות שלך, אנשים יכבדו אותך".

מתוך הטור השבועי ב"ידיעות אחרונות"