לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
רונה רמון, אלמנתו של האסטרונאוט הישראלי הראשון נפטרה בגיל 54

רונה רמון, אלמנתו של האסטרונאוט הישראלי הראשון נפטרה בגיל 54

למרות חיים מלאי טרגדיות, רונה רמון בחרה בחיים פעם אחר פעם.

מאת

למרות חיים מלאי טרגדיות, רונה רמון, אשתו של האסטרונאוט הישראלי אילן רמון, הייתה נחושה לבחור בחיים – ולסייע גם לאחרים להתמודד עם אבל וצער. רונה נפטרה מסרטן הלבלב ב- 17 בדצמבר, 2018, בערב י' בטבת, בגיל 54, אולם מורשת התקווה והחוסן שהותירה אחריה בעינה עומדת.

רונה נולדה בקרית אונו בשנת 1964 וגדלה מתוך תחושה ברורה של שייכות למדינה היהודית. הוריה גילה וישראל עלו לארץ מטורקיה בעליית הנוער, שבמסגרתה עלו בני נוער ובוגרים צעירים לישראל בימי ראשית המדינה.

לאחר ששירתה בחיל הצנחנים בצה"ל, פגשה רונה את אילן רמון, בנו של ניצול שואה וטייס קרב מהולל. הוא היה אחד הטייסים הישראליים שהפציצו את הכור הגרעיני בעיראק ב- 1981. חלק גדול ממדינות העולם גינו את ישראל על המתקפה, אולם ההתקפה האווירית הנועזת בה השתתף רמון מנעה מעיראק להמשיך לפתח את הנשק הגרעיני שלה. הוא ורונה נישאו ב- 1986 והביאו 4 ילדים לעולם.

בנוסף על היותה אמא במשרה מלאה, רונה עברה הכשרה כמורה לספורט וכמטפלת וניהלה קליניקה. היא ויתרה על עיסוק זה ב- 1998, כשאילן נבחר להיות האסטרונאוט הישראלי הראשון ולהצטרף לצוות מעבורת החלל קולומביה, והמשפחה עברה לגור ביוסטון.

בתפקיד האסטרונאוט הישראלי הראשון, אילן ייצג את מדינת ישראל כולה.

כאסטרונאוט הישראלי הראשון, אילן ייצג את מדינת ישראל כולה. אילן ורונה קיבלו כמה החלטות מרכזיות. למרות שלרוב לא הקפיד על שמירת כשרות או שבת, החליט אילן שיקיים שתי מצוות אלה בחלל. הוא הביא עמו ארוחות כשרות ונמנע מלעבוד משקיעת החמה ביום שישי ועד יציאת השבת (כיוון שבחלל אין שעות אור, אילן תזמן את שעות שמירת השבת שלו לפי שעון ישראל).

בנוסף, אילן שאל את אחד המרצים שלו, ד"ר יואכים יוסף מאוניברסיטת תל אביב, אם יוכל להביא עמו לחלל את ספר התורה שלו. לספר התורה הזה היה סיפור מדהים. הוא היה קטן בצורה בלתי רגילה, בגובה סנטימטרים ספורים בלבד, והוברח לתוך מחנה הריכוז ברגן בלזן בזמן השואה. כהתרסה לנוכח מוות ודאי, הרב דסברג, רב הולנדי, נתן שיעורי בר מצווה בחשאי ליואכים, ששהה במחנה כשהיה ילד.

ד"ר יוסף חגג את בר המצווה שלו ב- 1944 בברגן בלזן בקריאה בסתר מאותו ספר תורה. לאחר מכן העניק לו הרב דסברג את הספר – בתנאי שיום אחד יספר לעולם אודותיו. ד"ר יוסף שרד את המלחמה, עלה לישראל והפך לאסטרופיזיקאי נודע. אילן רמון יצא לחלל כשהוא חוגג בגאווה את יהדותו ומוודא כי העולם יכיר את הסיפור המדהים של ספר התורה שנשא עמו.

אילן רמון הביא לקידוש השם חסר תקדים, לפני שנהרג באופן טרגי ב- 1 בפברואר 2003, כשמעבורת החלל קולומביה התפרקה בהיכנסה חזרה לאטמוספירה של כדור הארץ. רונה רמון, שנותרה אלמנה עם ארבעה ילדים צעירים, חזרה לארץ והחלה למנף את האבדן העצום שחוותה כדי לסייע לאחרים.

רונה למדה כתיבה יצירתית והסבירה לאחר מכן, "היה לי ברור שאני עומדת לחקור את החוויה שלי כדי לתת לה איזשהו מענה ופשר... התחלתי לאסוף עדויות של משפחות שחוו מוות פתאומי... היסודות שלנו התפרקו וצריך היה לאסוף את השברים, למרות שעדיין אי אפשר לראות את האור בקצה המנהרה".

בשנת 2009, אסף רמון נהרג בתאונת אימונים.

כשבנה אסף התבקש ללכת בצעדיו של אילן ולהצטרף גם הוא לחיל האוויר, למרות הסכנות הכרוכות בעניין, רונה לא היססה: "זה ילד בן 18 שחלם כל חייו לטוס", היא נזכרה. "כתבתי לו מכתב ואמרתי לו שאני נותנת לו רשות להתחיל את החיים שלו". אסף הפך לטייס קרב. בשנת 2009, שוב פקד אסון את המשפחה, כשאסף נהרג בתאונת אימונים, בשעה שמטוס ה- F-16 שהטיס התרסק.

רונה, אילן ואסף בחופשה בהוואי

"הסבל היה נורא, וההתמודדות הייתה בלתי נסבלת", נזכרת רונה. אבל איכשהו, היא נשבעה להמשיך הלאה. "ידעתי שיש לי אנשים שאני רוצה לחיות למענם, זה היה ברור ומשכנע. המשכתי למען ילדיי, ברמה הכי פשוטה ופרקטית. תפקדתי. אם הצלחתי להכין להם ארוחת צהריים, אם הצלחתי לאסוף את כולם בזמן מכל הפעילויות אחרי הלימודים וממגרשי הספורט בלי לשכוח אף אחד – כי גם זה קרה – אז הייתי בסדר".

אסף נקבר לצד אביו בחלקה שרונה קנתה לעצמה. רונה תיעלה את האבל והכאב לעזרה לאחרים. היא ייסדה את קרן רמון, שמעודדת צעירים ישראלים "לפתח מצוינות אקדמית, מנהיגות חברתית ותעוזה פורצת דרך". הקרן מנהלת תוכניות מדעיות וחינוכיות ומסייעת לצעירים לממש את הפוטנציאל האקדמי והחברתי שלהם. בנוסף, רונה נשאה דברים בציבור בנוגע לניסיון שלה בהתמודדות עם אבל, נתנה הרצאות, העבירה סדנאות וייעצה לאנשים נוספים שהתמודדו עם הנושא.

ביום העצמאות בשנת 2016, הדליקה רונה רמון משואה בטקס הרשמי בהר הרצל בירושלים. "אני מדליקה משואה זו לכבודם של אהוביי", הכריזה, "אילן ואסף, שמהווים נר ומגדלור להגשמת חזוני. לכבודם של טייסי חיל האוויר לדורותיהם המגנים עלינו ממעל, לכבודם של אנשי החלל הפורצים גבולות למען האנושות, לכבוד ילדיי וכל הצעירים שגדלים מתוך אהבת האדם, המדינה והתקווה לשלום".

רונה מותירה מאחוריה את ילדיה טל, יפתח ונועה. היא גם מותירה לנו דוגמה מופלאה של אישה שהתמודדה עם טרגדיות ועדיין מצאה את הכוחות עמוק בתוכה כדי לחיות ולהמשיך לתת. "זה נכון שיד הגורל הכתה בי", אמרה פעם רונה, "זו הייתה חתיכת מכה. אבל יש לי את הזכות לבחור איך אני קמה ואיך אני מתעלה מעל המשברים הגדולים שהחיים הציבו בפניי, ואני מחליטה איזו מוזיקה אני בוחרת לשמוע".

18/12/2018

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 6 תגובות ב-5 דיונים

(5) eliya, 23/12/2018 15:17

כתבה מיותרת !!!

לאחר מותה פורסם שבעקבות בקשתה לשרפת גופתה {ר"ל} הגיעו עוד בקשות מעוד אנשים לשרפת גופתם.....האם זו מורשת ???

(4) נחמה, 22/12/2018 19:48

צמרמורת

מרגש ועצוב , נקוה שלילדיהם יהיה רק טוב.

(3) אביבה נעים, 20/12/2018 17:31

מדוע לא מוקיעים את שרפת גופתה , זה חמור מאוד

למרות כל הסבל הרב שעברה , והאישיות המיוחדת שלה , הצוואה של שרפת הגופה מזעזעת בעיניי , לא היה צריך לכבד את בקשתה , היא יהודיה והיא חייבת להיקבר עם גופתה ועם הלוויה , זו חלק מחובתנו היהודית.

(2) מיכל, 20/12/2018 17:05

רונה רמון,

כתבה עצובה על אישה מדהימה שבחרה בחיים, והחיים בחרו אחרת בשבילה יהי זכרה ברוך

(1) דבורה כהן, 20/12/2018 15:40

רונה רמון

אני מאד מאד נהנית מהמאמרים מלאי התכן אותם אתם שולחים אולם כעת אני ממש מאוכזבת קשות על איזו מורשת בדיוק אתם כותבים האם לשרוף גופה זו מרשת יהודית?? מאז שנודע דבר פטירתה ביסורים יסורי גוף ונפש נגע ללבי ספור חייה עד אשר פורסמה בקשתה שלא להגיע לקבר ישראל לעניות דעתי המאמר מאת ד"ר א.א.מילר מיותר בכתב עת יהודי

הצג את כל התגובות
 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub