לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
ההחלטה השערורייתית של Airbnb נגד ישראל

ההחלטה השערורייתית של Airbnb נגד ישראל

האתר מסיר מהרשימה דירות להשכרה שנמצאות מחוץ לגבולות 1967.

מאת

 Airbnb, אתר הענק להשכרת דירות לנופש, הודיע כי הוא מתכנן להסיר את הדירות הרשומות בהתנחלויות "בגדה המערבית הכבושה" – במילים אחרות, שטחים שישראל כבשה ב- 1967. כל הדירות שהן מחוץ לגבולות טרום 67' – חלקי המדינה שמעמדם הרשמי נתון במשא ומתן בין ישראל לבין הרשות הפלשתינאית – יוסרו מהרשימה.

חבל מאוד, כיוון ש- Airbnb מבוסס על ההבטחה של חופש ומתן אפשרות לאנשים לראות את הצד ה"אמתי" של מקומות שהם מבקרים בהם ו"לטעום" מהחיים במקום על-ידי הימנעות מבתי מלון. כעת נראה שהם לא סומכים על הלקוחות שלהם עצמם.

בעבר השתמשתי ב- Airbnb כדי להזמין דירה בירושלים, ואני לא בטוחה שאצליח למצוא את אותו מקום נפלא כיום. האמת היא, שהדירה שבה התאכסנתי עם משפחתי הייתה במרכז ירושלים, ואינני בטוחה איפה בדיוק עבר הגבול ב1967. בירושלים המאוחדת של ימינו, בה חופשיים כל האנשים להתהלך, קשה לדעת. אני זוכרת שטיילתי בעיר עם בת דודתי הישראלית, ושמעתי אותה נזכרת כמה מסוכן היה אותו חלק של העיר בעבר. ירדן שלטה בחצי המזרחי של ירושלים, כולל בעיר העתיקה, ולא הרשתה ליהודים לגור בשטחה או אפילו לעבור שם. צלפים נהגו לירות מהצד הירדני על החלקים היהודיים של ירושלים והרגו אזרחים. הייתי המומה כשחברה סיפרה פעם שאמה גדלה כיתומה: משפחתם גרה על גבול 1967 בירושלים וצלפים ירדנים הרגו את שני הוריה, שהיו אזרחים.

האם Airbnb באמת רוצה לחזור לכך?

כשהתאכסנתי בירושלים בדירה מטעם Airbnb היו לי שכנים יהודיים וערבים. היהודים והערבים הלכו ברחובות בחופשיות, בשעה שלפני 1967 נאסר על היהודים לדרוך שם. יכולתי ללכת מהדירה לעיר העתיקה בירושלים, אזור שוקק תיירים מכל רחבי העולם, המשמש בית ליהודים, מוסלמים ונוצרים. לא כך היה המצב לפני 1967, כשירדן לא הרשתה ליהודים להתפלל במקומות קדושים כמו הכותל המערבי, כשיהודים שמשפחותיהם גרו בעיר העתיקה במשך מאות שנים גורשו, וכאשר בתי הכנסת ובתי הקברות היהודיים חוללו ונהרסו.

מזעזע במיוחד ש- Airbnb נקטו צעד של הסרת דירות אלה מהרשימה, כיוון שהאתר כן מפרסם אלפי דירות במקומות אחרים בהם קיימים סכסוכים וישנה בעייתיות קשה בכל הנוגע לזכויות אדם.

בשנת 1974, טורקיה פלשה לקפריסין וכבשה שטחים בהם התגוררו משפחות יווניות במשך מאות שנים. טורקיה ממשיכה להחזיק בשטחים אלה עד עצם היום הזה. 150,000 יוונים גורשו מצפון קפריסין, והוחלפו בתושבים טורקים. עם זאת, כיום מוצגות ב- Airbnb הצעות כגון "בית יפהפה בן 3 חדרים עם בריכה" בקירניה, קפריסין, אזור שמצוי כעת תחת שלטון טורקי לא חוקי.

ב- 1976, מרוקו סיפחה את סהרה המערבית, אזור שממשיך להילחם על עצמאותו ואשר ריבונותו הוכרה על-ידי האו"ם. דו"ח משנת 2018 של מחלקת המדינה של ארה"ב תיעד את השימוש בעינויים באזורי סהרה המערבית על-ידי כוחותיה של מרוקו. הדבר לא מנע מ- Airbnb להציע דירות להשכרה באזור נתון בסכסוך, כולל "טריפל בונגלו דלוקס" בעיר דאחלה הנמצאת בסהרה המערבית ונתונה תחת כיבוש מרוקני. עיר זו מוזכרת מפורשות בדו"ח מחלקת המדינה של ארה"ב כאזור השרוי במתח בטחוני רב וכמעט ואין בו התחשבות בזכויות אדם.

החלטתה של Airbnb להסיר את הרשומות בישראל היא טרגית. היא מגבילה את אופקיהם של המטיילים במקום להרחיבם, והיא מסייעת בהפצת ההנחה המוטעית שאיכשהו מתוך 191 המדינות הרשומות ב- Airbnb, דווקא המדינה היהודית היא בעייתית במיוחד וזקוקה לסנקציות. בעידן של התעוררות השנאה כלפי יהודים ברחבי העולם, זהו מסר נורא.

כעת כש- Airbnb כבר אינם מציגים דירות נופש מחוץ לגבולות 1967, כולנו נצטרך להיות יצירתיים יותר ולמצוא מלונות ודירות נופש להשכרה באתרים אחרים. הבה ננקוט עמדה ונחליט לבלות את החופשה הבאה שלנו בישראל, כשחלק מהזמן נבלה ביהודה ושומרון.

כדאי שנקשיב לעצתו של מייקל אורן, חבר כנסת וסגן שר במשרד ראש הממשלה: "המדיניות של Airbnb היא לא פחות מאשר ההגדרה של אנטישמיות. יש להפסיק את השימוש בשירותיהם".

21/11/2018

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 5 תגובות ב-4 דיונים

(4) פלג ליאון (יהודה), 24/11/2018 22:23

כשהשינאה בוערת בראש

כבכותרת כשהשנאה בוערת בראש מאבדים אותו לראות נכוחה המציאות כפי שהיא במרחב ומתמקדים בנקודה הקלה ביותר אנטישמיות, כמוצא לברוח מכל התחלואים. יפה עשה מחבר הידיעה שהשכילני על מקומות נוספים בתבל אודותיהם התוודעתי עתה המתאימים להכלל במדיניות החברה Airbnb המבקשת להראות את הצדק הנכון וכפי שאני מסביר כותב תגובה זו אומר לידידי בחפשם הצדק שהוא נפל בסדק - שבוע טוב.

(3) רויטל, 22/11/2018 20:41

ביטלתי את ההזמנה שלי איתם והם החזירו רק חלק מהסכום.

ההחלטה שלהם אנטישמית גרידא, והיא נוגעת אך ורק לישובים היהודיים. דרשתי החזר מלא ואמרתי להם שלעולם לא אעבוד איתם יותר, למרות שהזמנו דרכם במשך שנים בתים ודירות ברחבי העולם. ההחלטה הזאת מאוד מקוממת!

(2) Eilat, 22/11/2018 20:05

הראש היהודי ימציא לנו פטנטים

אישית לא אשתמש יותר ב-Airbnb, אבל מעבר לזה. יש לנו היהודים כל כך הרבה פתרונות סטארטפיסטיים - אני מקקוה שבקרוב מישהו יקום ויתחיל חברה חדשה, שאינה מבוססת על אנטישמיות כזו הנ"ל, ויציב להם תחרות. ועוד, תקוותי היא שכל מי שיש לו מצפון יהודי ימנע מלהשתמש בשירות החברה הנ"ל.

Dani, 25/11/2018 11:19

הראש היהודי ימציא לנו פטנטים

נכון מאוד! להפסיק להשתמש בשירות שלהם ולהקים חברה שמספקת שירותים כאלו.

(1) vered, 22/11/2018 18:38

there is no need to exaggerate

You start quoting AirBNB restrictions on the occupied territories in the West Bank, but you end your letter covering all of Israel. I do not argue with you that this decision will not help to bring peace to the area or to solve the conflict. It is a decision that elevates hate rather than doing any good. Your examples are good as well. But there is no need to exaggerate.

 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub