מעולם לא פגשתי את ארי פולד, אולם בדומה לאנשים רבים, הסרטונים שלו על החיים בישראל ועל לימוד תורה בישראל מילאו אותי השראה. הסרטונים שלו החלו להופיע בפיד החדשות שלי בפייסבוק ככל שיותר ויותר חברים שיתפו אותם. "על מה זה?" שאלתי את עצמי, כשלחצתי על הסרטון הראשון לפני כמה חודשים.

הקול שנשמע היה מלא חיוניות והתלהבות מדבקת. ארי החזיק את הטלפון שלו בזווית כך שיכולתי לראות את המדרגות להר הבית, את השמיים הכחולים מעל ירושלים, את האנשים המתהלכים איתו וסביבו... הנוף היה רק החלק מהעניין. קולו היה מוצף בהתרגשות ופליאה. תיאוריו לגבי מה שהוא רואה ומה שמתרחש סביבו, היוו ביטוי מלא כנות של אהבה לארץ ישראל. 

הרגשתי כאילו אני חברה קרובה של המשפחה, כאילו הסרטון הוכן במיוחד בשבילי, כדי שאוכל להיות שם ולחוות יחד איתו את מה שהוא חווה. מי זה? תהיתי. חשבתי לעצמי שאני צריכה ללמוד מהאדם הזה על אהבתו לחיים. ציינתי לעצמי שאמשיך לחפש את הסרטונים שלו וחזרתי לשגרת חיי.

הבוקר, כשהתעוררתי וראיתי את הכותרות הנוראיות על עוד יהודי שנדקר בישראל, לא הבנתי למה אני מסתכלת בתמונתו של ארי פולד. הרי לא ייתכן שאדם זה, שהוא כל כך מלא אנרגיה ושמחת חיים, היה הקורבן. בהיתי בסרטון המוצג על המסך. היו שם צללים ברקע, תנועה אלימה שבקושי הצלחתי לראות, ואז דמות רצה לכיוון המצלמה הממוקמת גבוה וחולפת על פניה. ארי פולד נעמד על רגליו, רץ עם אקדח בידו, מתנודד בניסיון לשמור על שיווי משקל. הוא נעמד בתנוחת ירי, החזיק את האקדח וירה. ואז הסרטון הסתיים.

"הוא חי!" חשבתי לעצמי. "הוא בסדר גמור!". אולם אז המשכתי לקרוא. הוא מת מפצעיו בבית החולים. קראתי את המילים שסיפרו את האמת הנוראה – הוא נרצח באכזריות. נותרתי ללא מילים.

מעולם לא פגשתי את ארי פולד באופן אישי. ועם זאת, הרגשתי שאני מכירה אותו. הרגשתי כאילו איבדתי חבר.

בפרקי אבות, אנו נדרשים להיות אנשי מעשה, ולא רק לדבר. אין דבר שמעיד על אדם יותר מאשר מעשיו. ברור, אפילו למישהו שרק צפה בכמה סרטונים שלו, שארי פולד היה לא רק איש של מילים אלא גם איש של מעשים.

אני חושבת על הסרטון שראיתי, של איש שפניו הוארו כשהוא דיבר על ישראל והציג בפנינו מראות ממנה. איש שהקדיש את זמנו כדי לשתף עם אחרים את המראות, האנשים והקולות שעוררו בו השראה, במקום לספוג ולשמור הכל לעצמו. איש ששיתף את מחשבותיו אודות התורה, שחי חיי תורה. איש שהביע אכפתיות נלהבת לגבי ישראל והעם היהודי, שהקדיש את חייו להגנה על שניהם. איש שלא הוכרע מהפאניקה או מהדאגה לפצעיו של עצמו, אלא זינק וירה כדי למנוע מרוצחו להרוג אנשים נוספים.

כמובן שהכרתי אותו. ראיתי או בפעולה, את האופן שבו נהג בעודו בחיים ואת האופן שבו נהג כשכבר עמד למות. הסרטונים האלה סיפרו לי כל מה שהייתי צריכה לדעת על מי שהיה ארי פולד. הוא היה, כפי שאמר אחיו, גיבור בחייו ובמותו.

מי ייתן והמקום ינחם את משפחתו בשעה קשה זו, השם יקום דמו.