לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
בר מצווה להתנתקות מגוש קטיף

בר מצווה להתנתקות מגוש קטיף

כשברקע האש והטרור בעזה, קראתי השבוע את דעת המיעוט מפסק הדין של בג"ץ ההתנתקות.

מאת

בקיץ הקרוב ימלאו שלוש עשרה שנה להתנתקות. בר־מצווה, אבל אי אפשר לומר "ברוך שפטרנו מעולה של זו". הכתומים של אז, שלפעמים זקנם כבר האפיר, מתכננים אירועים וימי עיון ביולי־אוגוסט. אבל עוד לפני שמציינים 13 שנים להתנתקות, ראוי לציין כבר החודש 13 שנים לבג"ץ ההתנתקות. קורא ערני שלח לי השבוע את פסק הדין.

אז, ביוני 2005 ,סיקרתי את דעת הרוב. עשרה שופטים אישרו פה אחד לתוכנית לפינוי גוש קטיף לצאת לדרך. באותו בוקר דרמטי בבית המשפט העליון לא קראתי אפילו את דעת המיעוט.

השבוע - כשברקע נמשכים הדיונים על אופי בית המשפט, וברקע גם האש והטרור בעזה - קראתי אותה לראשונה. הנה רק כמה משפטים ממה שכתב, ממה שזעק אז, השופט אדמונד לוי ז"ל:

"בהחלטה על ההתנתקות יש שילוב נדיר שכמעט אין לו אח ורע של פגיעה אנושה בזכויות הקניין, חופש העיסוק, ומעל כולם ניצבת הפגיעה בכבוד האדם וחירותו".

"אין דרך ליישב את עקרונות היסוד שהציגה מפלגת הליכוד בראשות אריאל שרון ערב הבחירות, עם חוק ההתנתקות. העותרים נקלעו למצב בלתי סביר, כאשר בהצבעתם למפלגה אחת הם הביאו למעשה ליישום מצעה של מפלגה אחרת, וכך גרמו במו ידיהם לפינוים שלהם מבתיהם ולהרס יישוביהם. והרי את התוצאה הזו בדיוק ביקשו העותרים למנוע על ידי הצבעתם למפלגת הליכוד! זו תוצאה קשה ובלתי סבירה של עיוות רצונו של הבוחר, ועל כן לא די כי נתריע מפניה. אנו מצווים לקום ולעשות מעשה כדי למנוע אותה".

"נטען בפנינו כי ההתנתקות תביא ליציאה מהקיפאון המדיני, תביא למציאות ביטחונית טובה יותר, וכי השלמת התוכנית תשלול את הטענות נגד ישראל כאחראית לגורל הפלסטינים בעזה. המשיבים לא טרחו לצרף חוות דעת של מומחים כדי להבהיר אם המטרות האלה הן גם בנות השגה.

מנגד, הציגו העותרים את חוות דעתו של האלוף במיל' יעקב עמידרור, שקובע כי הפינוי יקרב את סכנת שיגור הטילים אף לאזור אשקלון, כי ארגוני הטרור לא יפורקו, והדבר יחייב כניסה מחודשת של צה"ל לאזור, מה שיהיה כרוך במחיר גדול פי כמה בחיי אדם.

לדבריו, נסיגה חד־צדדית תוכיח לפלסטינים כי הטרור משיג את יעדיו ולכן אין טעם במשא ומתן, ייווצר תקדים של עקירת יישובים ללא תמורה, ובנוסף ישראל תתקשה לקיים פיקוח הדוק על כניסת נשק לעזה, והדבר יגביר את הביקורת של העולם כלפי ישראל".

"המעט שחייבים המשיבים לעשות הוא להסביר לבית המשפט את מה שלא טרחו להסביר לציבור הרחב: מה גרם לממשלה לאותה תפנית דרמטית בהתנהלות? מדוע על המתיישבים לפנות את בתיהם בפרק זמן של חמישה חודשים, משל היה השלום הנכסף מתדפק בקוצר רוח על הדלת? אותו הסבר ראוי שיינתן, גם כדי להבהיר לאזרחי ישראל מהי אותה תכלית המצדיקה לא רק את עקירתם של אלפי מתיישבים ממקומם, אלא גם את חשיפתם שלהם לגלי טרור מחודש, שמפניהם מתריעים גורמי ממשל וביטחון כה רבים".

"להשקפתי, חוק ההתנתקות לוקה בחטא, פוגע בערכיה של ישראל, מעוות את רצון הבוחר, פוגע בזכויות יסוד של היחיד ושל הכלל באופן לא מידתי, וסופו שיוביל לימים קשים, ואף לערעור זכותו של העם היהודי להתיישב בארץ ישראל, גם בשטחים שאינם שנויים במחלוקת. ההתנתקות תרופתה אחת - להתבטל ולעבור מן העולם, וכך הייתי מציע לחברי לעשות, לו רק נשמע קולי".

מתוך הטור השבועי ב"ידיעות אחרונות".

1/7/2018

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.
 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub