לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
אגרוף בבטן

אגרוף בבטן

האם בחור חייב להכריע בדילמה, להיות או דתי או ספורטאי מקצועי?

מאת

התרגלנו לשמוע רק על "הדתה", הנה סיפור שראוי גם לו להפוך לכותרת: "שמי אבישי סגל, מחנך כיתה י' בישיבה התיכונית 'נעם' בירושלים. רציתי לשתף אותך בסיפור שקרה לתלמיד שלי, הראל ציון", כך נפתח המייל שקיבלתי השבוע. "הראל מתאמן כבר תקופה ארוכה בתחום האגרוף. זה התחיל כתחביב ולאט־לאט התחיל להתפתח לכיוון המקצועי. ככל ספורטאי מקצועני, זה דורש ממנו שעות רבות של אימון בשבוע על חשבון דברים אחרים, והישיבה בנתה יחד איתו מערכת שעות מיוחדת.

בשבוע שעבר התקיימה בנצרת־עילית התחרות הארצית לבני נוער באגרוף. התחרות מאורגנת על ידי איגוד האגרוף הרשמי והיא נחשבת לחשובה מאוד. כמו תחרויות ספורט רבות, גם המועד לתחרות הזאת נקבע לסוף השבוע, בימי חמישי־שישי־שבת (בשנה שעברה, אגב, התחרות התקיימה ביום י"ד בניסן, כלומר ממש בערב פסח). הראל מאוד מוכשר, כך גם אומרים עליו אנשים מקצועיים באגרוף, והוא ניצח בקרבות הראשונים ביום חמישי. ביום שישי בשעה 12:45 הוא ניצח בחצי הגמר ועלה לגמר. הוא ניגש למארגנים ואמר להם, 'אני מזכיר לכם שאני בחור דתי ואני אוכל להתחרות רק במוצ"ש'. הם ענו לו שזה בלתי אפשרי, יש סדר למשחקים ואי־אפשר לשנות, כלומר הוא צריך להתחרות בשבת בצהריים בשעה 1:00 .הראל אמר להם שהוא לא יכול לעשות את זה ושאם זה כך הוא נוסע הביתה. לא האמינו שם שהוא יעזוב, ואמרו לו שזה גם יפגע בקידום שלו הלאה. הראל לא ויתר, חזר לירושלים, הגיע לביתו שלוש דקות לפני שבת והלך לבית הכנסת. אגב, הייתה לו שבת מאוד לא פשוטה, עם הרבה בכי והתלבטות לגבי ההמשך. ביום ראשון בבוקר, שהראל הגיע לראשונה לכיתה לאחר התחרות, ניגשתי אליו בסקרנות ושאלתי אותו: נו, איך היה? ואז הראל ענה לי: 'הגעתי למקום השני, אבל לא הפסדתי'. לא הבנתי, ושאלתי אותו איך זה יכול להיות, ואז הוא סיפר לי את הכל".

מאיגוד האגרוף נמסר בתגובה כי הראל יכול היה להישאר במלון בנצרת־עילית וסירב, וכי בעבר שומרי שבת קיבלו אישור להתחרות במוצאי שבת. אבל השאלה היא עקרונית יותר. הראל לא מבין למה כל התחום, מלכתחילה, פתוח רק למחללי שבת. קבוצת הורים שומרי שבת שילדיהם ספורטאים נתקלו בדילמות דומות, פנתה לאחרונה לבג"ץ. בית המשפט נתן למשרד התרבות והספורט ארבעה חודשים לגבש מדיניות חדשה שתאפשר הזדמנות שווה לספורטאים שומרי שבת. המשרד מצידו הודיע כבר בדיון כי כל התאחדויות הספורט בישראל יחויבו בתנאי סף במתן מענה, כולל לספורטאים שומרי שבת.

המורה אבישי מסיים את מכתבו כך: "מצד אחד, מאוד התרגשתי מהתנהגותו של הראל. אני גאה בהחלטה שלו. הראל זכה לכבד את השבת וכולנו בישיבה מרגישים כך. אפשר לחנך את התלמידים לכבד ולשמור על קדושתה של השבת על ידי לימוד הלכה, שיעורים, שיחות וכו' ואפשר לחנך ולהשפיע על ידי סיפור שכזה. מצד שני, המקרה הזה גם מאוד מקומם. אני גם מורה לאזרחות, ואחד הדברים שאני מאוד משתדל לחנך אליו את התלמידים זה להסתכל בעין טובה על מדינת ישראל כמדינה יהודית, למרות הביקורת שיש לנו. האם במדינת ישראל, בשנה ה־70 לקיומה, אין אפשרות לבחור שומר שבת להתחרות בספורט מקצועי?

האם בחור במצב שכזה חייב להכריע בדילמה, להיות או דתי או ספורטאי מקצועי? מה הכותרת של מקרה כזה – הדתה או החלנה?"

11/3/2018

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.
 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub