בתי היקרה,

נכנסנו לכיתה ביחד כשידך הקטנה נתונה בתוך ידי. התיק הורוד החדש תלוי על גבך ובתוכו מחברות עטופות מקושטות במדבקות צבעוניות. שולחנות אפורים ומאחוריהם כיסאות קטנטנים עמדו בטורים ישרים כמו חיילים במסדר. על הלוח הלבן היו כתובות שלוש מילים בלבד. שמקפלות בתוכן כל-כך הרבה. 'שלום כיתה א'', הן הכריזו לקראתנו בצהלה.

אנחנו נפרדים בחיבוק ונשיקה כשאת יושבת במקומך ומחייכת בציפייה, ואני צועד לאחור ומנופף לך לשלום.

חשבתי על כמה תובנות שבהם אני רוצה לשתף אותך מנסיוני לרגל הצעד הזה בחייך:

תמיד את סקרנית ומליאת שאלות. לא נותנת לשום דבר לעבור לידך מבלי שתשאלי, תחקרי ותנסי להבין.  בקשה אחת לי אליך. אל תאבדי את הנכס הזה כשתגדלי! אלוקים העניק לך תיאבון בריא לדעת ולהבין, אנא, אל תתני לבני אדם לקלקל לך אותו.

קיבלת מתנה של תמימות ושל טוהר. שמרי עליהם מכל משמר. הם מצרך נדיר ויקר ביותר בעולם שלנו.

זכרי תמיד שידע הוא דבר חשוב מאוד, אבל האדם הוא הרבה יותר מאשר מאגר אינפורמציה. יותר משחשוב מה תדעי, חשוב איזה בן אדם תהיי. אילו מידות יהיו לך ואיך תתייחסי לסובבים אותך.

השקיעי בלימודים אבל זכרי תמיד שלימודים זה לא הכל. היי מוכנה לוותר לפעמים על ציון כדי ללמוד עם חברה מתקשה ולעזור לה לקבל קצת יותר. השמחה של אותו רגע, תהיה שווה לך יותר מאשר עוד כמה נקודות על הנייר.

הייתי מאוד שמח אם תהיי מוכנה לעשות הרבה מאוד, כולל לשלם מחיר אישי, כדי שמישהו אחר לא יתבזה או יושפל.

אני מאחל לך, ילדה שלי, שגם אם תיכשלי - ואת תיכשלי, שגם אם תיפלי - ואת תיפלי, לא תיתני לזה לשבור את רוחך. "אין אדם עומד על דברי תורה אלא אם כן נכשל בהם", קבעו חז"ל. המורים הכי טובים שלנו, המנופים שהרימו אותנו הכי גבוה - הם דווקא אלו המרים והמעיקים, אלו שהצריכו אותנו לחשוק שפתיים ולהזיע או להזיל דמעה צורבת.

אני מקווה שבמקום לצלם את עצמך לדעת ולהפיץ את הסלפי שלך בכל מרחבי הרשת, תתמקדי בלבנות את עצמך ולפתח את אישיותך. שתזכרי שהדברים השווים ביותר הם דווקא אלו שלא משתפים אותם עם כל העולם, אלא שומרים אותם בצניעות במקום הנכון, כי שם, במקום הסמוי, שרויה הברכה.

אני מאחל לך שיהיו לך הרבה חברות אמתיות (לא מהסוג של פייסבוק...) ושתדעי לבחור אותן לא בגלל החיוך הפוטוגני או המעמד החברתי, אלא בזכות האיכות הפנימית ומה שהן נושאות בליבן.

אני מקווה שבעולם ששועט קדימה בקצב מטורף תדעי לאמן דווקא את שריר הסבלנות. שתזכרי שיש דברים בחיים שלא קורים בקצב הסמס והמיקרוגל, ושלפעמים התהליך והבנייה ההדרגתית חשובים לא פחות מהתוצאה הסופית. מי שלא יידע לקחת נשימה עמוקה ולהמתין באורך רוח עד שהדברים יקרו  - יחמיץ אוצרות גדולים.

אני מקווה שתהיי חלק מן החברה אבל שלא תשתעבדי אליה. שתובילי ותמשכי בעקבותייך אחרים, ולא תיגררי אחרי הזרם למקומות שאחר כך תתחרטי עליהם.

אני מבקש, יקירתי, שתזכרי תמיד שכמה שתהיי אהובה ומוקפת חברות וידידות, משפחה יש רק אחת!  אמא ואני נמשיך להיות כאן בשבילך ולאהוב אותך בכל מקום ובכל מצב שתהיי בו. תדעי שגם אם לפעמים נסרב למלא את בקשתך או אפילו נכעס על דבר שעשית – זה רק בגלל שאנו כל-כך אוהבים אותך ודואגים לדבר היקר לנו ביותר בעולם – את!

ולסיום, אני מברך אותך שתזכרי תמיד שאת לא לבד. יש מישהו שם למעלה, שמלווה ומשגיח עלייך, אוהב ודואג יותר משאת יכולה להעלות בדעתך. בכל רגע שתישאי אליו את עיניך ותפתחי את ליבך, תוכלי להתחבר אליו ולשאוב כוח והארה בדרכך.

להתראות ילדה שלי ודרך צלחה

אוהב אותך מאוד

אבא

 

* מוקדש לטליה שהתחילה השבוע כיתה א'