קרוב ל- 500,000 חיילים שרתו בצבא ארה"ב במהלך מלחמת העולם השנייה. חיילים יהודיים התמודדו ללא הרף עם איום האנטישמיות בצבא ונאלצו לחשוב פעמיים לפני ששוחחו בפתיחות על דתם. היו להם רגשות עזים לגבי העמידה מול אויב שרצח את בני עמם בשיטתיות, ובכל זאת חששו מההשלכות אם יפלו בידי הנאצים. שם משפחתם, הופעתם החיצונית או האות H (עבור Hebrew – עברי) שהופיעה על הדסקיות שלהם – כל אלה היוו סכנה שעלולה הייתה לגרום להם להישלח למחנה ריכוז.

רוברט לוין, בן 19 מברונקס, ניו יורק, היה אחד החיילים היהודים האמריקנים שנחתו באנגליה לפני פלישת בעלות הברית ב- 6 ביוני 1944. הוא הגיע לחוף הצרפתי יחד עם גדודי חי"ר.

משימתו הראשונה של לוין, לאחר שירד מהסירה בחוף יוטה, הייתה לשאת פצצות מרגמה 81 מ"מ לעמדות ההפגזה של הגרמנים, כדי לאלצם לסגת מגבעה 122, מוצב גרמני ליד אתר הנחיתה.

בתום קרב עז, האמריקנים הצליחו להדוף את הגרמנים מהגבעה, אולם כשעמדו לחזור לצד השני, נתקלו בבעיה.

"הגרמנים נסוגו, אך הציבו מלכודות", הסביר לוין. "נלכדנו בתחתית הגבעה, שם המתינו לנו הגרמנים. לפתע הושלך רימון שהתפוצץ ליד הרגל שלי, מעל הברך. כשהרמתי את המבט ראיתי צנחן גרמני. שנראה היה בגובה 3 מטרים בערך. הוא כיוון את תת –המקלע שלו אליי. הבחור שלצידי התרומם וברח והגרמני הסתובב אליו וירה בו. אני הרמתי את ידיי ונכנעתי".

לוין מצא את עצמו שבוי מלחמה של הנאצים.

רוברט לוין, במרכז, בבית החולים, במהלך מלחמת העולם השנייה.

בעודו צועד יחד עם תריסר שבויים אמריקנים אחרים בשבי הגרמנים, הם הפכו מטרה לפצצות המרגמה של חיל הרגלים האמריקני, מאחר שצעידתם עוררה ענני אבק. באופן אירוני, היה זה אותו סוג של פצצות מרגמה שנשא לוין מחוף יוטה. לפתע התפוצצה אחת הפצצות האלה של ה"אש הידידותית". החייל לצד לוין, שספג את רוב ההדף הקטלני, מת במקום.

"בחור בשם מייק ואני – שנינו עפנו באוויר. הרגל שלי נפגעה קשות ומייק נהרג. עד היום, אני מאמין שהוא חטף את הקליע במקומי, הוא מת כדי שאני אוכל לחיות", מספר לוין. מתוך 12 שבויי המלחמה האמריקנים שנלכדו באותו יום, הוא היה היחיד ששרד.

עם רגל פצועה יותר קשה הפעם, סיכוייו של לוין לשרוד נראו קלושים ביותר. הצלתו עמדה להגיע מכיוון בלתי צפוי לחלוטין, בדמותו של רופא גרמני שחור שיער בשם ד"ר אדגר וול.

לוין מתאר כיצד מצא את עצמו שוכב על "שולחן הניתוחים" בבית חולים שדה של הגרמנים – שולחן מטבח בבית חווה צרפתי. הרופא הצבאי הביט בו ואמר לו באנגלית במבטא גרמני, "עבורך, המלחמה נגמרה". ואז הבחין הרופא בדסקיות שלו ושאל, "מה מסמלת ה- H?"

ה- H עבור 'עברי', הסגירה את היותי יהודי. זה עתה מלאו לי 19 וחשבתי שזה הסוף.

באותה תקופה, חיילים אמריקנים ענדו תגיות ברזל מוחתמות על שרשראות סביב צווארם, דסקיות שהכילו מידע מזהה, כולל דתם: C עבור קתולי, P עבור פרוטסטנטי ו- H עבור עברי.

"ידעתי שה- H מסגירה את היותי יהודי", אמר לוין. "זה עתה מלאו לי 19 וחשבתי שזה הסוף שלי. אמרתי לעצמי – ואני עדיין יכול לשמוע את עצמי אומר זאת – 'הלך לי יום ההולדת ה- 20'. לא האמנתי שאשרוד".

לוין היה מבועת מכדי לדבר באותו שלב. הוא חשב שחייו הגיעו לקיצם. הרופא ככל הנראה חשד מה מייצגת האות H.

אך באותו יום קיצי ביולי 1944, לוין התעורר מהניתוח. הוא גילה שלמרות שרגלו איננה, הוא עדיין בחיים. בעודו מתאושש מההרדמה, ההקלה על עובדת קיומו הייתה גדולה מהאבל על אובדן רגלו הימנית.

הניתוח של ד"ר וול הציל את חיי החייל היהודי. הרופא גם הסיר את הדסקיות המפלילות של לוין, וכך וידא ששוביו הנאצים לא יהרגו את החייל הצעיר בגלל היותו יהודי.

"הוא לקח את הדסקיות בידיעה מלאה שהייתי מסתבך בגללן בהמשך הדרך", משחזר לוין. "אני מאמין שהוא הציל אותי".

רוברט לוין (משמאל) היה חייל צעיר. ד"ר אדגר וול (מימין), היה רופא צעיר. במרכז מופיע המסמך המתאר את הטיפול שהעניק ד"ר וול, בכתב ידו של הרופא.

בכיס חולצתו הוא מצא פתק שכתב ד"ר וול בגרמנית, על צדו השני של עלון תעמולה נאצי שהכיל ציטוטים של אדולף היטלר. למרות שלוין לא ידע מילה בגרמנית, הוא שמר את העלון במשך חודשים. אז הוא ניצל על-ידי בעלות הברית וספינה לקחה אותו הביתה לארצות הברית. כשלוין הביא את העלון לתרגום, הוא גילה מדוע בחר הרופא בקטיעה, כולל פרטים של הטיפול הנחוץ לאחר הניתוח. "רגל ימין מרוסקת. שבר ברגל התחתונה. גוף זר ברקמה של הרגל הימנית העליונה. פתיחה של מפרק הקרסול. קטיעה במקום השבר. חבישה עם סולפה. חוסן נגד זיהום כתוצאה מגז גנגרנה".

קרוב לוודאי שהסרת הדסקיות שלו הצילה את לוין ממשלוח למחנות הידועים לשמצה לשבויי מלחמה יהודים, שם הועבדו בפרך 350 חיילים אמריקנים עד למותם.

קרוב לוודאי שהסרת הדסקיות שלו הצילה את לוין ממשלוח למחנות הידועים לשמצה לשבויי מלחמה יהודים, שם הועבדו בפרך 350 חיילים אמריקנים עד למותם. אשתו של לוין, אדית, מאמינה שבעלה היה מת אלמלא מעשה הנדיבות יוצא הדופן של ד"ר וול כלפי חייל אויב פצוע.

עם חזרתו הביתה, לוין הפך לאיש עסקים ובבעלותו היו מספר מסעדות של אוכל מהיר. הוא ניהל חיים מלאים בתור בעל, אב וסב. עדיין, הוא לא יכול היה לשכוח את הרופא הגרמני האוהד שהציל את חייו ללא הסבר, למרות שמעולם לא הייתה לו הזדמנות להודות לו או לראותו שוב.

בוב לוין, בגיל 91, בביתו בטינק, ניו ג'רזי, עם אוסף המדליות הצבאיות שלו, כולל לב הארגמן, כוכב הברונזה ועיטור לגיון הכבוד של צרפת המוענק לחיילי בעלות הברית ששירתו בצרפת במהלך מלחמת העולם השנייה.

נדרשו לרוברט לוין קרוב ל- 40 שנה לאתר את ד"ר וול, אולם, דרך שרשרת של חיבורים שנוצרה בעזרתו של אוצר מוזיאון חוף יוטה, הצליח לוין לפגוש את משפחתו של ד"ר וול בסאארברוקן, גרמניה.

למרות שד"ר וול נפטר ממחלת הסרטן ב- 1954, אלמנתו ושלושת ילדיהם התרגשו עמוקות שאחרי שנים כה רבות, החייל היה מוכן לנסוע עד גרמניה כדי להכיר בטיפולו האנושי של הרופא.

"המשפחה רצתה לפגוש את החייל האמריקני היהודי. היה שם חיבור מדהים", אמר לוין.

בוב ואדית לוין, להם שתי בנות משל עצמם, בילו את סוף השבוע עם משפחתו של הרופא. הם הציגו בפני גברת וול את העלון הישן הכתוב בכתב ידו של בעלה המנוח.

בני הזוג לוין גמלו על הכנסת האורחים. כשנכדתו של וול למדה באוניברסיטת פיירלי דיקינסון, היא שהתה בביתם של בני הזוג מניו ג'רזי.

נכדתו השנייה של וול הייתה אורחת בביתם מדי פעם, בזמן שבעלה למד לתואר במשפטים באוניברסיטת NYU.

בני הזוג לוין קיבלו דיוקן משפחתי ממשפחת וול ביום הולדתה ה- 100 של אשתו של וול.

בתקופה של אכזריות בל תתואר, חייו של חייל יהודי צעיר אחד ניצלו על-ידי רופא נאצי בעל לב אנוש.