לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
מכתב פתוח ליורק מבית שמש

מכתב פתוח ליורק מבית שמש

איך אתה מעז?

מאת

איך אתה מעז?

איך אתה מעז לירוק על תלמידה בת שמונה ולהפחיד אותה בדרכה לבית הספר? זה לא משנה מה היא לובשת – יריקה, אלימות מילולית ואיומים לאלימות פיזית הם דבר בלתי נסבל.

איך אתה מעז לכנות את עצמך יהודי חרדי ירא שמיים? מעשיך הנוראים מנוגדים בתכלית ליהדות, והוגדרו על ידי אגודת ישראל בארה"ב, כ"מעבר לגבולות ההתנהגות המוסרית הנאותה של היהדות!"

איך אתה מעז להעמיד אותנו במצב שבו אנו נאלצים להבהיר בקול רם וברור שאנחנו מגנים את מעשיך הנתעבים. אנחנו לא שותפים לתפיסה הדתית שלך, ודוחים כל חיבור וקשר אליך, שמאלץ אותנו לצאת בגינוי ברור.

איך אתה מעז לדחות את דרך התורה "ואהבת לרעך כמוך" ובמקום זה לבנות חומות של חוסר סובלנות ושנאה

איך אתה מעז ללבוש בגדים של יהודי חרדי ולחלל שם שמים, ולגרום לכך שיהודים וגויים ברחבי העולם יאמינו לעיוות התקשורתי, כאילו אתה מייצג בדרך כלשהי את היהודים הדתיים בישראל. אתה כמו גנב חובש כיפה שאוכל חזיר, שבשום אופן לא יכול לקרוא לעצמו יהודי 'דתי'. אתה מסרב לשמוע בקול ההנהגה הרבנית, ומעשיך גורמים נזק בלתי הפיך לעם היהודי.

איך אתה מעז – במעשיך המכוערים – להרחיק יהודים שסקרנים ללמוד על המסורת היהודית שלהם.

איך אתה מעז לדחות את דרך התורה "ואהבת לרעך כמוך" ובמקום זה לבנות חומות של חוסר סובלנות ושנאה.

מסר נוסף

יהודים ברחבי העולם צריכים לשמוע את ההוקעה החריפה והברורה הזאת כנגד מעשיך, אך לעולם לא היינו אומרים את הדברים האלה בפניה ישירה אליך. אם היינו עושים זאת, זאת היתה השתלחות (כמו שאתה עשית), והיית מפנה את גבך ולא מפנים את המסר.

אז אישית לגביך, כמה היינו שמחים לשבת יחד איתך, ולדון בבעיות המתעוררות כשאנשים שונים חיים במדינה קטנה, אך מתוך גישה אחרת שנובעת מהנאמר על התורה "דרכיה דרכי נועם וכל נתיבותיה שלום" (משלי ג' י"ז). יחד היינו יכולים ללמוד מהדוגמא הנפלאה שנתנו לנו ראש ישיבת מיר, הרב נתן צבי פינקל ע"ה, ואישתו.

בני זוג חילוניים ושבורי לב, שהיו נשואים 12 שנים ועדיין לא זכו להביא ילדים לעולם, החליטו להתייעץ עם ראש הישיבה המפורסם. השניים נקשו על דלתו ביום קיץ חם, כשהאישה לבושה בבגדי הקיץ הרגילים שלה, שלא היו צנועים במיוחד.

הרבנית פינקל פתחה את הדלת וקידמה בברכה את פני בני הזוג - "כמה נפלא שבאתם לפגוש את בעלי!" אחר כך היא פנתה אל האישה ואמרה בחמימות, "את יודעת, בעלי תלמיד חכם גדול – הוא לומד כל היום. כשאני נכנסת לדבר איתו, אני לובשת על עצמי צעיף דק כדי לכבד אותו. בואי, נראַה לי שיש לי משהו גם בשבילך. אני חושבת שאפילו יש לי תכשיט תואם. אחר כך ניכנס ביחד כדי לדבר איתו."

הם נכנסו לחדר הלימוד של הרב וסיפרו לו לשם מה הגיעו. לרב פינקל היה קשה מאוד לדבר בשל השלב המתקדם של מחלת הפרקינסון ממנה סבל. הוא אזר כוח ואמר לאישה, "לך ולי יש הרבה מן המשותף. שנינו יודעים מה זה סבל." הוא התחיל להתייפח, יחד עם הרבנית, ואחריהם בכו גם בני הזוג.

הרב פינקל דיבר עם השניים במשך זמן מה, וניחם אותם בדברים. ואז הוא לקח את שמותיהם, והבטיח להתפלל עליהם.

בלי צעקות, בלי איומים, בלחי יריקות. רק אהבה, כבוד וחמלה מיהודי אחד לרעהו.

הרמב"ם כותב (הלכות דעות ו, ז) שהדרך היחידה לקרב אנשים היא באהבה. כך מתייחס אלינו הקב"ה, וכך הוא רוצה שאנו נתייחס לזולת. עזוב את דרך השנאה ויחד בא ונבחר בדרך החום והאהבה של התורה. נראה אותך מעז!

1/1/2012

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 67 תגובות ב-57 דיונים

(57) זוהר חנה, 20/1/2012 07:15

רח' בארי תל-אביב

לכולנו יש אלוהים אחד ולאף אחד אין מונופול עליו הוא שייך לחילונים לא פחות מאשר לדתיים

(56) אנונימי, 19/1/2012 16:46

arieslom1@bezeqint.net

כמה מתוק מדבש. אכן דרכיה דרכי נועם. אך איך אפשר לעבור לסדר היום.?אותי יורק גרם לקהילת הדת נזק בלתי הפיך . מן עליהום חסר פשרות . ראיתי את הילדה תמימה ומסכנה . אני חרדי . בעל תשובה . מקצוע חופשי לא רואה את עצמי כחלק מאותו יורק .לא שייך אליו כלל.ההלכה אומרת שמי שירק וגרם לאחר להיגעל יתן את הדין.....אז מאיפה ההמצאה הזו. .... צריך לברר קצת על המקורות שלו........

(55) מרדכי, 16/1/2012 22:34

תזכורת קטנה

חשבתי שראוי להזכיר על מנת להגביר אהבת חינם יהודי גם כשהוא רחוק ותועה עדיין הוא חלק מעם ישראל. הכאב על שאחינו מגיע למצב כזה ראוי שיהיה לא קטן מהכעס על המעשה. "אם יש עליו מלאך מליץ אחד מני אלף להגיד לאדם ישרו"(איוב לג)

(54) אמא חרדית, 15/1/2012 15:53

אדם שיורק על ילדה או אישה, הוא כמו גוי גמור עלוב נפש ופחדן

מי שעושה כאלה דברים הוא יותר גרוע מגוי שאגב יש גוים שלא מעיזים לעשות זאת אבל כשהם עושים את זה אנחנו מבינים כי הם גויים אבל יהודי שעושה גזה דבר סופו להיענש חמורה!!! מגעיל ודוחה.

(53) ישראל, 12/1/2012 08:15

מחמם את הלב !

דברים לעניין, חד וברור. אהבתי את הגישה, כל הכבוד !

הצג את כל התגובות
 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub