דוד רובינגר, הצלם הישראלי הידוע, נפטר בשבוע שעבר בגיל 92.

חייו של רובינגר, יליד וינה, מהווים תמונת ראי של המדינה היהודית אותה עזר להקים ואשר את ההיסטוריה שלה תיעד בצורה בלתי נשכחת.

דוד ניצל מהשואה כשבשנת 1939 הבטיח לעצמו מקום בהפלגה עם משלחת של קבוצת צעירים ציונים לפלשתינה. בהמשך הוא לחם במלחמת העולם השנייה כחלק מ"הבריגדה היהודית" המהוללת של הצבא הבריטי, במסגרתה נלחם במלטה ובאיטליה. לאחר מכן נלחם במלחמת העצמאות בישראל ולאחר מכן, התיישב והחל לעבוד כצלם עבור מספר עיתונים ישראליים ועיתונים ברחבי העולם.

בשנת 2004, מצא את עצמו רובינגר לפתע כמושא לחדשות עולמיות. לאחר שאשתו מזה 54 שנים, אנני, נפטרה בשנת 2000, החל רובינגר לצאת עם אלמנה ירושלמית בת 78 בשם ציונה ספיבק. ב- 2004 היא נרצחה בברוטליות בביתה על-ידי ערבי שהיה מועסק על ידה בעבר ואשר תרמה לו מכספה. בתארו את אהובתו בעיתון ידיעות אחרונות, תיאר רובינגר בבהירות כי "גם בשלב מאוחר בחיים יכולה האהבה לבעור באותה עוצמה בה היא בוערת בקרב הצעירים".

תצלומיו של רובינגר מעבירים את היופי והתשוקה של ישראל לאורך תקופה של למעלה משישה עשורים. להלן כמה מהרגעים הבולטים ביותר אותם לכד בעין המצלמה, רגעים בחייה של המולדת שהוא השקיע רבות בבנייתה.

צעירים ירושלמים חוגגים את תוצאות החלטת האו"ם לפיה תוקם מדינה יהודית, 30 בנובמבר, 1947

Image result for david rubinger young jerusalemites celebrate on a car

בכ"ט בנובמבר 1947 הצביעו אומות העולם בעד חלוקה של פלשתינה ל- 2 מדינות: יהודית וערבית. המנהיגים הערבים דחו את ההחלטה והבטיחו להכריז מלחמה על מדינה יהודית, נשבעים לגרש את תושבי המדינה שזה נולדה אל הים ואילו הקהילה היהודית חגגה בהתלהבות את תוצאות ההצבעה.

רובינגר נזכר בסצנה בירושלים: "עבור כל אחד שזכה לחיות שם באותה תקופה, זה היה אחד הרגעים הבלתי נשכחים שאפשר היה להעלות על הדעת. אנחנו, יחד עם כל השכנים שלנו, היינו דבוקים לרדיו. בחצות, כשההחלטה עברה ברוב להקים מדינה יהודית בפלשתינה, הרחובות התמלאו מיד בהמוני אנשים - רוקדים, שרים וחוגגים".

אישה ישראלית לומדת להטיל רימון, 1948

David Rubinger - Young Haganah girl. Israel.

מדינת ישראל המודרנית הוקמה ביום שישי, ה- 14 במאי 1948. שעות לאחר מכן, צבאות ירדן, מצרים, סוריה ולבנון פלשו למדינה היהודית החדשה. למרות העליונות של אויביה מבחינה מספרית ומבחינת תחמושת, ישראל נאבקה כדי לגייס כוחות לחימה שיהדפו את הפולשים.

חיפוש תותבות בשטח הפקר

File:Sister of the St. Louis Hospital in Jerusalem holding up a denture recovered after having fallen out of the window into no-man's-land, 22 May 1956.jpg

לאחר מלחמת העצמאות של ישראל, כוחות ירדניים כבשו את החצי המזרחי של ירושלים, כולל העיר העתיקה, הכותל המערבי ואתרים קדושים אחרים. יהודים לא הורשו לגור או לבקר בחלקה המזרחי של העיר, ובתים יהודיים שהיו סמוכים לגבול בין שני החצאים הפכו לעיתים קרובות למטרות לירי צלפים מירדן.

באווירה מתוחה זו, אישה שהייתה מאושפזת בבית החולים הקתולי הממוקם ליד הגבול, נשענה החוצה מחלון פתוח והפילה בטעות את שיניה התותבות. החזרתן הפכה למשימה בינלאומית. פקידי האו"ם הכריזו על השבת התותבות כעדיפות עליונה ושלחו קצין ישראלי, קצין צרפתי שנופף בידו בדגל לבן גדול כדי להרתיע את הצלפים הירדניים, ומספר נזירות מבית החולים. לאחר חיפוש בשממת שטח ההפקר, נזירה אחת, האחות אוגוסטין, ראתה משהו על האדמה, התכופפה והרימה במבט מנצח את התותבות האבודות.

תצלומו של רובינגר הופיע במגזין לייף, והפך לקרן אור בתוך העגמומיות האפלה של אלימות הכיבוש הירדני.

צנחנים ישראלים בכותל המערבי, 6 ביוני 1967

David Rubinger’s famous picture of paratroopers arriving at the Wailing Wall in 1967.:

בעיצומה של מלחמת ששת הימים, דוד רובינגר צילם את הלחימה בירושלים. בעודו עושה את דרכו ברגל לחזית בעיר העתיקה בירושלים, הגיע לכותל המערבי דקות ספורות לאחר שהצנחנים הישראלים שחררו את האתר הקדוש ביותר ליהדות. רובינגר נזכר: "כדי לצלם את הצילום הטוב ביותר… הייתי מוכרח לשכב על האדמה ולצלם כלפי מעלה, כך שאוכל לתפוס בעדשה גם את הצנחנים הישראלים המנצחים וגם חלק גדול ככל האפשר של הכותל".

תקיעת השופר בכותל המערבי, 7 ביוני, 1967

https://lh4.googleusercontent.com/VU4ifMDIo0ZsKjOppmH99BtTVaiTeeSBElDZwhFndMr_MCq-6evOysa8oH65Pk-HU2awLKNNR-TMALecLyS-2F9QEDAAnsZV2WeXr8CkyOA8BudNkIgZO0nOHMECzjf86PQwexS-C_puMQ70PA

כשהכוחות הישראלים הגיעו לכותל, הרב הצבאי הראשי, הרב שלמה גורן, תקע בשופר, בציינו את הפעם הראשונה מזה 1,997 שנים שהכותל המערבי, שריד מבית המקדש בירושלים, היה שוב בידיים יהודיות.

דוד רובינגר נזכר ברגשות העזים של אותו רגע: "כל המצב סביבי באותו רגע היה מאוד אמוציונלי… אנשים בכו משמחה ומהקלה, ואני חייב להודות שבזמן שצילמתי, דמעות זלגו במורד לחיי".

מרק שאגאל וגולדה מאיר, 1969

Image result for marc chagall golda meir

דוד רובינגר עקב אחר האמן מרק שאגאל ברחבי הכנסת, בעודו משרטט שרטוטים שיהפכו בסופו של דבר לשטיחי הקיר המרהיבים המקשטים את קירות הכנסת ולפסיפסים המעטרים את הרצפות. ביום חשיפת שטיחי הקיר, רובינגר כיוונן את המצלמה שלו לצלם את יצירות האמנות, כשהבין לפתע שאת שטיחי הקיר יוכל לצלם בכל עת. לעומת זאת, הייתה זו ההזדמנות היחידה שלו ללכוד את תגובת האמן ותגובת ראש הממשלה, גולדה מאיר.

"אז במקום זאת", נזכר רובינגר, "הסתובבתי וצילמתי תמונת קלוז-אפ של שאגאל ברגע המכריע בו הוא רכן ואחז במרפקה של גולדה, בדיוק ברגע בו הוסרו הכיסויים מעל שטיחי הקיר שלו. שמעתי אותו אומר לה ביידיש, 'נו סה גפעלטע דיר, גולדי?'  (נו, זה מוצא חן בעינייך, גולדה?) ראיתי אותה עוצרת את נשימתה בשעה שהעבודה נחשפה ואני חושב שהיא הייתה בהלם. הוא חייך אליה בסיפוק גלוי".

ניצולי מבצע אנטבה חוזרים הביתה

Image result for david rubinger immigrants

ב- 1976, טיסה של אייר פראנס הנושאת על סיפונה 244 נוסעים מאתונה לפריז נחטפה על-ידי החזית העממית לשחרור פלסטין, בסיוע כנופיית באדר-מיינהולף הגרמנית. המטוס אולץ לנחות בלוב לצורך תדלוק ואז טס לאנטבה שבאוגנדה. שם הפרידו החוטפים בין הנוסעים היהודים ו/או הישראלים, שחררו את הנוסעים הלא-יהודים ותבעו את שחרורם של אסירים פלסטיניים שהורשעו מבתי כלא ברחבי העולם, תמורת שחרור בני הערובה היהודים. ישראל סירבה לנהל מו"מ עם הטרוריסטים ושלחה במקום זאת כוח למשימת חילוץ נועזת. 100 מתוך 103 בני הערובה היהודים ניצלו. קצין ישראלי אחד, יוני נתניהו (אחיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו) - נהרג.

דוד רובינגר תיעד את הרגע בו נחתו הגיבורים בישראל: "הייתי בנמל התעופה כדי לקבל את פניהם של הבחורים האמיצים וצילמתי את הטייס שהוביל את ארבעת מטוסי ההרקולס בעודו מוחזק על כתפי הקהל הצוהל". שנים לאחר מכן, פגש רובינגר את הטייס שצילם, שלא היה מרוצה כלל ואמר לרובינגר: "אחרי שהתמונה בה צילמת אותי התפרסמה במגזין טיים, שירותי הביטחון שלנו הכריחו אותי לחבוש פאה במשך שנה, כדי שלא יזהו אותי ולהימנע מהתקפה אפשרית!"

 גולדה מאיר מאכילה את הנכד שלה

David RUBINGER, Golda Meir feeding her grand-son, April 1963

בשנות ה- 50, המגזין לייף שלח את רובינגר לבלות מספר ימים עם גולדה מאיר, שהייתה אז שרת החוץ של ישראל. גולדה מאיר, מנהיגה מוכשרת ומעוררת יראת כבוד, הייתה גם בעלת צד רך, שאותו לכד רובינגר בצילומיו. הוא נזכר לאחר מכן: "התבוננתי בה בביתה, מניחה כרטיסיות עם שמות לארוחה דיפלומטית שעמדה לערוך בביתה, הולכת לקניות, קונה ממתקים ובגדים לנכדים שלה, ומבשלת במטבח למען המשפחה. המטבח הזה נודע כ'מטבח של גולדה', מקום בו התקבלו החלטות מרחיקות לכת מבחינה צבאית ומדינית, הן כשהייתה שרת החוץ והן לאחר מכן, בתור ראש ממשלה".

מנחם בגין ואנואר סאדאת, 1980

Image result for david rubinger sadat and begin

רובינגר היה נוכח כשראש הממשלה הישראלי מנחם בגין והנשיא המצרי אנואר סאדאת נפגשו כדי לדון בהסכם השלום בין ישראל למצרים.  

 

מבצע שלמה, 1991

Image result for david rubinger ethiopian sergeant

מבצע שלמה היה רכבת אווירית של למעלה מ- 14,000 יהודים אתיופיים שהובאו מאדיס אבבה במבצע רחב-היקף בן 36 שעות, ב- 24 ו- 25 במאי, 1991. דוד רובינגר צילם את המטוסים בעודם נוחתים ונזכר במאורעות המדהימים. "חלק גדול מהקהילה האתיופית בישראל, שהגיע בעליה מוקדמת יותר, כבר היה בשדה התעופה, כדי לקבל את פניהם של קרובים ובני משפחה, אז אתה יכול לתאר לעצמך כמה מרגש זה היה לראות משפחות מתאחדות. זה היה מאוד אמוציונלי. צילמתי סיפור אחד כזה של בחור צעיר שהגיע לישראל כילד, אבל עכשיו היה סמל בצה"ל, שהשתלב כאן היטב וחיכה לקרוביו שיצטרפו אליו".

 

(ציטוטיו של רובינגר לקוחים מתוך ישראל מבעד לעדשה: 60 שנה כצלם עיתונות, מאת דוד רובינגר ורות קורמן, ירושלים, הוצאת כתר: 2008)