לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
תודה רבה באמת תודה רבה

תודה רבה באמת תודה רבה

לפעמים אני חושבת שעומסי המילים הנרדפות והמיותרות הן כמו שכבה עוטפת של בוץ. בואו ונחזור למילים הפשוטות: תודה, בבקשה, סליחה.

מאת

אני זוכרת כשהייתי קטנה, היה כתוב על הצד החיצוני של המחברת:

"כולנו אומרים בחיוך: תודה בבקשה סליחה".

אני לא בטוחה שהדברים השפיעו עלי עמוקות, אבל מה שבטוח זה שעוד לפני שהספקתי לחשוב עליהם ברצינות, כבר איבדו המילים הנ"ל את רוב העומק שהיה להן.

בימינו אלה, אני מוצאת את עצמי נזקקת למשפטים מסורבלים כדי להודות בפשטות ובטבעיות על דבר מה שנעשה למעני. וכך אני מוצאת את עצמי אומרת משהו בסגנון: "תודה רבה רבה רבה, ממש ממש, באמת באמת, כל הכבוד והתודות לך על הכל".

או למשל ה'בבקשה'. נכון שגם אסתר המלכה אמרה: אם מצאתי חן בעיני המלך, ואם על המלך טוב, וכשרה אני לפניו וכולי וכולי. אבל למה אנחנו צריכים לדבר כאילו מולנו ניצב אחשוורוש לפחות.

וכך גם הסליחה. פעם היה מספיק להגיד 'סליחה', או 'חטאתי', ומקסימום "חטאתי עוויתי פשעתי". אבל היום? מי מסתפק בפחות מ"באמת סליחה, אין לך מושג עד כמה שזה כואב לי כל כך כל כך ממש ממש. אני נורא נורא מצטערת כל כך, באמת באמת סליחה סליחה מכל הלב".

וזה לא רק בשלוש האופציות הללו. כיום, להחמיא על בגד יפה, לא מספיק להגיד שהוא נהדר, נאה או יפה, אלא צריך משהו בסגנון: "זה ממש משהו משהו!"

לפעמים אני חושבת שעומסי המילים הנרדפות והמיותרות עומדים עלינו כמו שכבה עוטפת של בוץ, ניילון ישן עבה ומקומט, שמפריע לנו לחוש את המילים עצמן.

זהו. אז בואו ונחזור למילים הפשוטות: תודה, בבקשה, סליחה.

10/1/2004

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 8 תגובות ב-7 דיונים

(7) אנונימי, 5/7/2015 10:20

אני לא כ"כ מסכימה לכתבה שלך

ת'גידי ביננו אם הייתי מחמיאה לך על הכתבה איך היית יותר שמחה לקבל את המחמאה. "אין אין אין דברים כאלה הכתבה משגעת באמת באמת טובה, תודה רבה רבה רבה אין לי מילים עשית את זה טוב כל הכבוד כתוב יפה ישר כח" או "יפה, תודה רבה"?

(6) נירה מנע, 22/8/2012 06:25

אפשר ללמוד מזה הרבה

על "מצב האומה": אנשים חסרי מילים להביע את רגשותיהם- אולי כי הם לא קוראים מספיק, ופשוט חסרי מילים, אולי כי רואים יותר מידי טלנובלות, עם קלוזאפים לעיניים המאופרות מידי, קלוזאפים שאמורים להביע עומק (מנגינה דרמטית ברקע...), ועושים כמו "העתקה" של הדרמה לחיי היום-יום: ככה יזכרו אותי טוב יותר... ע"י אמירה דרמטית (חזרה על אותה מילה שוב ושוב) לעניות דעתי, מספיק חיוך, ו"תודה רבה" ואם חשים צורך: תודה רבה באמת" וזה הכל. זה באמת מכביד לפעמים לשמוע תודות "מאונפפות" מידי...

(5) , 24/10/2006 10:24

כתבה חמודה. בקשר למחמאה על בגד וכד'- אני מסכימה ב-100%, אבל כשאומרים "סליחה", צריך גם להוסיף. אולי לא "באמת באמת, סליחה ממש ממש מכל הלב", אבל להסביר את עצמך- לדעתי דווקא חשוב להוסיף.
בכל אופן- גם אני חושבת שברוב הדברים צריך להיות מספיק ישירים כדי להגיד פשוט "תודה!" או "בבקשה".

(4) ברוריה, 5/2/2006 11:24

למי יש כוח לקרוא!!!!!!!!!? נראה חביב...

(3) גיא, 23/11/2005 06:38

כל הכבוד

הכתבה ממש אבל ממש משש טובה, באמת, באמת.
תודה רבה רבה רבה, ממש ממש, באמת באמת, כל הכבוד והתודות לך על הכל

הצג את כל התגובות
 

תגובה למאמר:

  • (כתובת האימייל לא תוצג.)


  • 2000
שלח תגובה
stub