לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
על מסכות ועל הריק הקיומי

על מסכות ועל הריק הקיומי

מחשבות אחרי פורים ועל ריק קיומי. 

מאת

אתמול חברה יקרה סיפרה לי על כך שחברתה התאבדה לפני מספר ימים.

לא. היא לא היתה חולה במחלה פיזית. היא גם היתה די צעירה. היתה לה עבודה נחשבת שהיא מאוד אהבה. כסף לא היה חסר. גם היה לה בעל עם זוגיות טובה. היו לה ילדים שהיחסים ביניהם לבינה היו מאוד קרובים ואפילו היו לה נכדים.

אבל היא בכל זאת התאבדה. ואפילו השאירה מכתב אחריה.

אף אחד. אבל אף אחד לא חשד. לא הרגיש שהיא בדיכאון. מעולם לא התעורר ולו הספק הקטן ביותר שאולי היא סובלת מדיכאון. ובכל זאת, היא היתה בדיכאון שגרם לה להתאבד.

הלב שלי נשבר כשאני שומעת סיפורים כאלו. איזה חיים כפולים היא חיה. כמה התאמצה להסתיר את הקושי, את החולשה, את הצער ואת היגון שהלב שלה הרגיש, מי יודע כמה זמן. ואולי, בזמן אמת, היא אפילו לא הבינה את מה שעבר עליה.

זה מחבר אותי לנושא של "הריק הקיומי":

אנשים שחיים עם ריק קיומי, אבדה להם ההרגשה שיש פשר לחיים. הם חשים ריקנות וחוסר משמעות. הריק הקיומי מתבטא בעיקר בשיעמום.

תתפלאו לגלות שרבים האנשים בינינו שמסתובבים עם ריק קיומי.בדרך כלל הם נמצאים בפער עצום בין מה שהם ***רוצים*** לעשות לבין מה שנראה להם שהם ***חייבים*** לעשות. מבחינת ההתנהלות שלהם, הם יבקשו לעשות את מה שאנשים אחרים עושים (בכדי לחוש שייכות/מקובלות) ו/או שהם יעשו את מה שאנשים אחרים היו רוצים שהם יעשו (מכל מיני סיבות, בין השאר, לשם ריצוי על מנת לזכות באהבה).

הרבה פעמים, אותם אנשים, אפילו לא יצליחו לחוש שהם בריק קיומי. יכול שירגישו שמשהו חסר להם בחיים ולא ידעו להסביר מה בדיוק. ויהיו ביניהם שלמרות תחושת הריקנות, לכאורה, לא יחסר להם דבר בחייהם (סיפוק בעבודה, כסף, משפחה וכו'). כלפי חוץ הם ייראו נהדר, "חיי תותים" אבל כלפי פנים? הם ירגישו חוסר עצום. לסביבה יהיה קשה לזהות את ייסוריהם.

וכך, נערמות המסכות על הלב הרגיש, הראש הצלול והגוף החיוני ואט אט נבנות החומות שיוצרות חיץ בין התחושה האמיתית הפנימית לבין זו שנראית כלפי חוץ. ואנחנו ממשיכים לחיות חיי שגרה, על אוטומט, עוד יום ועוד יום.

אנשים!!!

מסכות זה לא רק בפורים. זה כל החיים. כל הזמן!!!

הגיע הזמן להתעורר!

הגיע הזמן לחיות את החיים האמיתיים. במלא עוצמתם. במלא הוויתם. בצורה הכי משמעותית וייחודית שאפשר.

ולמי שקשה, בבקשה אל תתביישו ותבקשו עזרה.

כל אחד מכם יהלום נוצץ משובח. לפעמים, הוא זקוק לליטוש קטן.

1/3/2018

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 2 תגובות ב-2 דיונים

(2) חני, 11/3/2018 12:14

לכל אדם יש תפקיד בבריאה.

לכל אדם יש תפקיד במערך החיים המתכונן מאוד של אלוקים. יש מקרה של אדם שחווה טראומה והוא איבד משמעות לחייו, הוא ספר שבחלום הוא קיבל מסר, שעליו להתאושש מפני שלא הסתיים תפקידו על פני האדמה. ידוע, שאנשים רוחניים מאוד לא סובלים מריק קיומי, לדוגמה הרב פירר, שעסוק כולו בעזרה מכל הלב לאנשים חולים. והרב גורסמן, שמקדיש את חייו לילדים נטושים או שנזרקו מהמסגרות שלהם. להם בוודאי אין מה לדאוג שחייהם ריקים מתוכן. לדעתי, הליכה בדרכי השם יכולה לשכך את הריק הקיומי, כמובן כל אחד כפי מידת השגתו.

(1) חני, 8/3/2018 21:20

"אני ואתה נשנה את העולם"

בניגוד לאנשים שנמצאים בריק קיומי ושמים אליהם מסכות יש אנשים שמחפשים כל הזמן דרך לצאת ממנו, להפוך את עצמם ואת חייהם ליותר משמעותיים. והפתרון הוא בנתינה מעצמך לאחר. הכוונה לצאת מהמשבצת הנוחה לך בחיים להתנדבות משמעותית. ומשם עם אמונה בקב"ה והליכה בדרכיו, כמו שמירת שבת, כבר ייתן פתרון מסוים למצב. רוחניות המשולבת בערכים של בין אדם לחברו יכולה להוציא מהמשבר הקיומי הפוקד אותנו. הדרגה הבאה היא צמיחה רוחנית ולסמוך על כך שיש יד מכוונת לעולם. אם כל אחד מאתנו יבין שיש לו את היכולת להפוך את העולם הזה לעולם טוב יותר, רק המחשבה הזו מוציאה חלק מהריק הקיומי, כל שכן עשייה בכיוון הזה.

 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub