לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
מתווה החוף המערבי

מתווה החוף המערבי

השאלה היא לא היחסים עם יהדות ארצות־הברית, אלא אם תהיה בכלל בעתיד יהדות בארצות־הברית. השאלה היא לא הסדרי התפילה בכותל, אלא אם הדור הצעיר באמריקה יידע בכלל מהו הכותל.

מאת

 

 

הכותרות השבוע סביב הכותל נשמעות כמו שידור חוזר, כמו דז'ה וו. אנחנו שומעים אותן בערך 30 שנה.

שוב "זעם" אצל אחינו שבגולה, שוב איום ב"קרע עם יהדות ארצות־הברית", שוב "מתח בקואליציה", ושוב פנייה לבג"ץ.

נכון, זה מביא רייטינג לצלם אישה עם טלית בכותל.

נכון, התנהלות הממשלה בסוגיה לא מספיק רצינית וגם האיום הרפורמי־אמריקאי להתנתק מישראל די מביך, אבל זה הסיפור? זו באמת השאלה החשובה לעם היהודי ב־2017 ?

את הבעיה האמיתית והכואבת קשה יותר לצלם, ואין לה סוללת יחצנים: התבוללות. כבר מקובל לכנות זאת בשם "שואה שקטה".

בזמן שבו סיקרנו השבוע מסיבות עיתונאים מאורגנות, המשיך הדור הצעיר באמריקה להיעלם.

כך שבסיומו של השבוע ה"סוער", תרשו לי להצביע על הסערה המשמעותית יותר: השאלה היא לא היחסים עם יהדות ארצות־הברית, אלא אם תהיה בכלל בעתיד יהדות בארצות־הברית. השאלה היא לא הסדרי התפילה בכותל, אלא אם הדור הצעיר באמריקה יידע בכלל מהו הכותל.

הנה קצת נתונים: רוב היהודים הבוגרים בארצות־הברית לא מביאים ילדים לעולם, למעט היהודים האורתודוקסים כמובן. גם מי שמקים משפחה, נישא כמעט לרוב ללא־ יהודי. אם לא כוללים את היהדות הדתית, שיעור נישואי התערובת הוא %71 .יהדות אמריקה מצטמקת ונכחדת, מאבדת קשר ליהדות ולציונות ולישראל, ובעודנו מדברים על "זרמים" שונים ביהדות ארצות־הברית, מספרם של היהודים שלא משתייכים לשום זרם הולך וגדל. בתנועה הרפורמית, למרבה הצער, יש מי שמוכן כיום לחתן יהודים עם גויים, לערוך טקסים משותפים של רב ושל כומר, ולקבל גויים לתוך הקהילה.

ב־2014 נאם ריק ג'ייקובס, נשיא התנועה הרפורמית באמריקה, והכריז: "אני עדיין שומע אנשים מדברים על נישואי תערובת כאילו זו מחלה. אסור לראות בזוג של יהודי וגויה כישלון". הוא ספג ביקורת רבה על הקבלה המוחלטת, הכמעט נלהבת, של נישואי תערובת. לא רק דתיים מחו. דב אלבוים, למשל, כתב אז שהוא התמלא עצב וחשש נוכח הוויתור המשמעותי הזה על מרכיב מרכזי בזהותנו. הוא תהה אם נוסדה כאן דת חדשה.

בעודו מכריז וטוען שוב ושוב שבישראל מפלגים את העם היהודי, האם מישהו תהה מה אחריותו שלו להיעלמות העם היהודי? ואולי – מול המספרים המבהילים האלה – אפשר לא רק לתקוף את האורתודוקסים, אלא גם ללמוד מהם איך הם מצליחים להעביר את הערכים שלהם מדור לדור?

כדי להבהיר את המצב, בואו נדבר רגע על שני יהודים אמריקאים צעירים, מוכשרים ומפורסמים ששמם מרק.

מרק מזווינסקי נישא לצ'לסי קלינטון, הבת של הילארי וביל. ילדיו אינם יהודים. מרק צוקרברג מייסד פייסבוק נשוי לפריסילה צ'אן. ילדיו אינם יהודים. מזווינסקי וצוקרברג (אוי, איזה שמות יהודיים) הם־הם הסיפור.

אז נכון, יש שליחי חב"ד ושליחי סוכנות וארגונים כמו הלל ובני עקיבא ועוד, אבל זה ממש לא מספיק. הלוואי שהיינו מפנים את אותה היסטריה ואותה אנרגיה שאנו משקיעים בסוגיית מתווה הכותל, לשאלה הקריטית והבוערת באמת. עוברים מהכותל המערבי לחוף המערבי, ודואגים להפוך שם את המשוואה אצל הדור הצעיר: יהדות היא לא רק עבר אלא בעיקר עתיד. היא לא בעיה אלא פתרון. היא לא בושה אלא גאווה. את ההתלהבות, הדבקות ומסירות הנפש שהיו מנת חלקנו בדורות של רדיפות ואנטישמיות, אפשר וצריך לייצר גם בדור ליברלי ובעידן של פתיחות. היום, להיות יהודי זו כבר לא גזירת גורל, זו החלטה. מה יגרום לסטודנט המתבולל בקמפוס לאהוב את התרבות שלו ולרצות לשמר אותה? איך הופכים את ישראל ואת התורה למשהו מרגש ומרתק עבורו, לדבר שהוא ירגיש שהוא חייב להעביר הלאה לילדיו? צעירים רבים יודעים לומר שם "סבא שלי היה רב". איך דואגים שהם גם יאמרו בעוד 50 שנה "הנכד שלי יהודי"? ואיך גורמים לעצמנו להפסיק להתבלבל ולבזבז זמן, ולזכור שזה הנושא המרכזי?

1/7/2017

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 4 תגובות ב-4 דיונים

(4) פנינה ברנדס, 4/7/2017 16:34

מיהו יהודי

שלום וברכה. הנני מורה לעברית וליהדות בבית ספר המתקרא בית ספר יהודי בקנדה. למרות שאיני שליחת המדינה אני מרגישה שליחות אלוהית בעבודתי. אני נאבקת בכך שהתלמידים ירכשו את השפה העברית וגם את ערכי היהדות. כשהגעתי לקנדה לפני כ-20 שנה היה משקל רב ללימודי העברית והיהדות. כיום בתי הספר מקצצים ומקצצים ולימודי התנ"ך עברו לשפה האנגלית במקום בשפה העברית. עם כל זה , אני כן רואה במה שקורה בארץ גורם מרחיק של יהדות ארה"ב וקנדה, שבה אחוזי ההתבוללות גבוהים אף יותר מאשר בארה"ב. הדת שלנו מדהימה, מלאה אנושיות וערכים מדהימים, אך הרבה מחובשי כיפה ,הקוראים לעצמם רבנים ונציגי האלהים מרגישים שהם מעל לכולם וקובעים חוקים שלא ברור בדיוק מאין מצצו אותם. אלהים נתן לנו את 10 הדברות, הוא בעצם היה מאד צנוע בדרישותיו. אלהים קבל בקלות את משפחת אברהם שעברה גיור לחיק המשפחה היהודית, אך הרבנים המסויימים האלה שכל יום וכל שעה מרשים לעצמם לחוקק חוקים לא מהעולם הזה מנסים לרכוש זכויות מעל הזכויות שאלהים הצמיד לעצמו. הם אלה שמרחיקים את הצעירים מהדת. הם רואים בחוקי הדת משהו הזוי ,שטויות שאין להן קשר למציאות. אני גם מלמדת באולפן לעברית מבוגרים. אחד התלמידים שלי ,איש מעל 65 התגייר בגיל 52 , אחד הסבים שלו מצד אמו היה יהודי ופתאום דוקא בגיל 52 אלהים התגלה אליו והחזיר אותו לחיק היהדות. האיש חובש כיפה,הולך מידי יום לבית הכנסת, שר במקהלת בית כנסת,התנדב בארץ, אוהב את הארץ, אך רק אתמול הביע בפני דאגה מהקורה בארץ. הוא עבר גיוס אורתודוקסי ובעצם מבחינת הרבנות בארץ אינו נחשב ליהודי. השטויות וההשפלה שרבנים בארץ מורידים את האדם אליהם גם גורמים חזקים להיעלמות היהדות בצפון אמריקה, מקום שעדיין יש כאן שפיות.

(3) אנונימי, 4/7/2017 09:02

תגובה לניר

ניר זה לא עזר למליונים באירופה.השאר יהודי יש בזה הרבה יותר תוכן בחיים .חומר למחשבה

(2) שמעון, 4/7/2017 07:02

להיות יהודי זו שליחות על כל המשתמע מכך.

(1) רויטל, 3/7/2017 14:41

מי הוא יהודי? ומי קובע מי הוא יהודי והאינפורמציה

 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub