לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
תשכחו מהתלהבות

תשכחו מהתלהבות

עבודה קשה והצלחה מובילות להתלהבות. אין קיצורי דרך.

מאת

לסקוט אדמס, מחבר של ספרי קומיקס מצליחים, יש עצה עסקית מסוימת שמנוגדת לתובנה המקובלת: "תשכחו מהתלהבות". אל תחפשו את האושר! ואת הרעיון הזה הוא המחיש (איך לא) בציור קומיקס.

שני אנשים חובשים כובעי פרווה מגוחכים לראשם ואוחזים בשלט שכתוב עליו "כובעי פוחלץ דוב ב-19.99" והכיתוב מתחת אומר, אולי בפעם הבאה לא נלך על מה שמלהיב אותנו". צריך לראות את זה בעיניים כדי להבין...

אנשים שהולכים על מה שמלהיב אותם, מוצאים את עצמם בסופו של דבר בלי כלום, משום שהם מחכים למעורבות רגשית ולריגושים, ואפילו כשהם מנסים, טוען אדמס, גם אז הם בדרך כלל לא מצליחים להשיג כלום.

הצלחה, על פי אדמס, היא שילוב של מזל (או מה שאנחנו מכנים עזרה משמים) ופשוט עבודה קשה. צריכים תוכנית עסקית. צריכים משקיעים. צריכים עובדים נאמנים ואמינים. וצריכים לפתח את חוש הריח. זה לא נשמע יותר מדי מלהיב, אבל זהו המפתח להצלחה עסקית.

גבר צעיר שאני מכירה היה יכול לפרוש מעבודתו הודות לרווחים שקיבל ממכירת החברה שלו. "וואו, באמת זכית בפיס", אמר לו חבר מעריץ. הצעיר נפגע. זאת לא הייתה זכייה אקראית. הוא השקיע הרבה שעות ארוכות וקשות של עבודה, עם המון הקרבה עצמית (שלא נדבר על הקרבת האישה והילדים).

על פי סקוט אדמס, התלהבות אינה מובילה לעבודה והצלחה. למעשה, ההיפך הוא הנכון. עבודה קשה והצלחה, מובילות להתלהבות. זאת הנוסחה העסקית לרעיון היהודי של "נתינה מולידה אהבה".

אם אתה משקיע את עצמך בחברה או ברעיון, אם אתה עובד קשה, אם אתה חושב ומתכנן ומפתח את העסק, אז הוא נהיה חשוב מאוד בעיניך. ואתה מתחיל להתלהב.

העיקרון הזה חל על כל דבר בחיים. השקיעו בחיי הנישואין, ובבן הזוג שלכם והם יהיו חשובים מאוד עבורכם. כן, ההתלהבות שלכם תגדל.

זה נכון כמובן לגבי הילדים, אולם לגביהם זה כל כך אינסטינקטיבי, שאנחנו לא צריכים שיגידו לנו את זה - אנחנו כל הזמן מרגישים את התוצאות.

זה מתאים לכל מערכות היחסים. אנחנו נותנים, ואנחנו אוהבים. אנחנו משקיעים ועובדים וקשה, ואנחנו מתלהבים ומוצאים את ה"אושר" שלנו.

זה נכון אפילו לגבי הקשר שלנו עם א-לוהים. אולי אנחנו לא מתלהבים (בטוח שלא תמיד). אולי אין לנו חשק להתפלל או לעשות מצוות או לעבוד על הקשר שלנו עם בורא עולם. אולי אנחנו חושבים שאם ההתלהבות תבוא קודם, אז נרצה להתפלל, לעשות את המצוות, לעבוד על הקשר... אבל, כפי שהבהרנו קודם, גם כאן זה עובד בכיוון ההפוך. כשאנחנו נותנים אנחנו אוהבים.

כשאנחנו מתפללים, כשאנחנו עושים מצוות, כשאנחנו עובדים על הקשר שלנו עם א-לוהים, אנחנו מחשלים ומעמיקים את ההתלהבות שלנו. זהו סדר הפעולות הנכון.

ובעוד אדמס אולי הרוויח מיליוני דולרים מקטעי הקומיקס שלו, דווקא הדרך בה הוא הבין את הרעיון היהודי הבסיסי – שנתינה מולידה אהבה, שעבודה קשה מובילה להצלחה ולהתלהבות – היא ללא ספק הצלחתו הגדולה ביותר.

23/2/2014

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 1 תגובות ב-1 דיונים

(1) אנונימי, 25/2/2014 17:18

אני חושבת שהניסוח קצת מטעה ומערבב שני דברים

בס"ד אותו מאייר קומיקס את אומרת שהצליח בגדול והרוויח מליונים מ... איור קומיקסים. כלומר אם יש דוגמא מכוננת למישהו שהולך אחרי מה שמלהיב אותו אז נראה לי שהוא בדיוק אותו האדם שעל משנתו את מבססת את המאמר שלך! אף אמא יהודייה לא שלחה את הבן שלה להיות מאייר קומיקסים כדי שיהיה מובטח כלכלית. נראה לי שהטעות היא בניסוח של הכותרת בעקר, שממנו משתמע כאילו אדם לא צריך להשקיע בעיסוק שמלהיב אותו (אגב, צוקרברג, ביל גייטס, אהוד בנאי, ועוד מצליחנים כולם כולם הלכו אחרי מה שהלהיב אותם), אלא להתלהב ממה שהוא 'צריך' לעשות. אבל ה'צריך' הזה אין לו מדד יותר טוב ממה שמלהיב אותך, כולנו מכירים אנשים עם תארים מאוד מבטיחים (מהנדס, עו"ד) שלא עובדים או לא עובדים בזה וממש מתוסכלים. אין איזה מקצוע שהוא 'מה שצריך', המדד הטוב ביותר הוא באמת מה שמלהיב אותך. אלא שכשאתה כבר בוחר מקצוע עליך להיות מוכן באמת להשקיע את הנשמה שלך ביגיעה שהרבה פעמים אינה מתגמלת, ומאכזבת ומשעממת, ובהקרבות שלא נראות מלהיבות כל כך, ובזיכוך כל הסבות שבגללן בחרת בזה, שבד"כ היגיעה מרוקנת אותן לנקודת אמת אחת, שמי שיש לו אותה גם ממשיך ומצליח. זה לא מלהיב אמן מתחיל לשעמם יושבי בית קפה שלא רואים אותו ממטר ולא מלהיב להחשב 'כלומניק' כשבני גילך יוצאים עם תואר ואתה עוד לא יכול להראות הצלחה. אבל אם אתה עקבי ועובד קשה אז ההתלהבות שאתה התחלת תשנה צורה ותתעמק אכן כן בגלל ההשקעה שלך, עד שכן תצליח. ע"ע כל המצליחנים גם שציינתי וגם שאנחנו קוראים עליהם. אגב, גם מי שמוותר כי הניסיון הזה שינה את השקפת חייו לגבי מה שחשוב לו ומחליט לשנות כיוון למשהו שיותר מדויק לו ויותר אמיתי הוא מבחינתי הצלחה (למשל חברת ילדות שרצתה להיות שחקנית והחליטה שזה שוק בשר והיא משנה כיוון וגם חזרה בתשובה). כי זו התנסות שהיתה אמורה לזכך אותו. התמונה הכוללת היא ביותר מימדים, לכן הייתי אומרת 'הצלחה באותה מטרה' ולא 'הצלחה'. ואגב2 לא מובן מאליו שמי שעושה כסף הוא הצלחה בהכרח, זה רק הגדרה אמריקאית, לא יהודית. לא אמיתית.

 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub