לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
שהבנים ילמדו לשלוט על עצמם!

שהבנים ילמדו לשלוט על עצמם!

צניעות בבתי הספר: האם הבנות צריכות להחליף את המלתחה, או שמא הבנים צריכים פשוט ללמוד לשלוט על העיניים שלהם?

מאת

בימים בהם אני למדתי בחטיבת הביניים, היו כללי תלבושת ברורים. הם לא נבעו מטעמי דת, פשוט ההנהלה הרגישה שהדבר חיוני על מנת ליצור סביבת לימוד הולמת. הבנים היו צריכים לכפתר את חולצותיהם עד למעלה. לבנות אסור היה ללבוש שמלות או חצאיות מקסי (מדובר בראשית שנות השבעים, דור של בגדי סבתא!), וכל עלמה שנתפסה עם איפור על הפנים, נשלחה מיד הביתה לרחוץ את פניה.

לכן, הסיפור ששמעתי על בית ספר שאסר על הבנות ללבוש מכנסיים "יותר מדי הדוקים" שמסיחים את דעת הבנים, פגעו במיתר מוכר.

בחברה המערבית המוחצנת והמינית של היום, ש"הכל הולך" בה, חלק מהנהלות בתי הספר מנסות להשיב מעט הגינות ואעז לומר, לימוד, לתוך הכיתות.

ומה אני אגיד לכם, איך שמתנפלים עליהם.

הטיעונים אינם חדשים – "למה צריך להחליף את המלתחה? הבנים שזה מפריע להם יכולים פשוט לא להסתכל!" נשמעת הקריאה המוכרת מפיותיהן של אמהות ובנות. "שישלטו בעצמם."

משפט התירוץ הזה מפריע לי משתי סיבות.

האחת היא הגישה של האמהות, המבוגרות בעלות ניסיון החיים בסיפור הזה, אלה שאמורות להדריך את בנותיהן לבגרות. איזה מסר הן רוצות להעביר לבנותיהן לגבי מי הן? איך הן רוצות שבני המין השני יראו את בנותיהן?

"אם אינך רוצה שיתייחסו אלייך כמו לאובייקט מיני, אז אל תתלבשי כך." זו אינה מגדריות, זוהי מציאות

כן, כולם צריכים ללמוד לשלוט בעצמם. אבל את הטבע האנושי הבסיסי אי אפשר לשנות. זה מסתכם בעיקרון פשוט שאף פעם לא מזיק להזכיר: "אם אינך רוצה שיתייחסו אלייך כמו לאובייקט מיני, אז אל תתלבשי כך." זו אינה מגדריות, זוהי מציאות.

הבעיה השנייה שלי ביחס לתגובתן התלושה של האמהות וצאצאיותיהן היא שבמקום לעורר שיתופיות, זה יוצר דינמיקה של אנחנו מולם.

הרשו לי לומר זאת שוב: כן, בנים (וגברים) צריכים ללמוד לשלוט בעצמם. אבל אנחנו חיות בעולם לצדם של בנים וגברים. לרובנו יש אנשים שאנחנו אוהבות שהם בנים או גברים – אבות, אחים, בנים ובעלים. אנחנו רוצות להקל עליהם לתפקד, ואפילו לפרוח, בעולם שלנו. אנחנו לא חיות בריק, אנחנו לא יכולות להתלבש מתוך התעלמות מוחלטת מההשפעה שלנו על הגברים (והאמת היא שרוב הבנות שלובשות מכנסיים "הדוקות מדי" בכלל לא תמימות!).

ולפני שאתם תוקפים אותי בתגובותיכם, בבקשה תבינו אותי בצורה נכונה: אני לא אומרת שהבנים אינם אחראיים על השליטה העצמית שלהם. הם כן! אבל למטבע הזה יש שני צדדים. מה שאני אומרת הוא שגם לנו הנשים יש מה לעשות בנדון, וזה לא רק לטובת הבנים, אלא גם לטובת הבנות.

אחרי הכל, אנחנו רוצות ללמד את הבנות שלנו לכבד את עצמן ולהתמקד באני הפנימי שלהן. אנחנו רוצות גם ללמד אותן להעריך ולכבד את הגברים שבחייהן.

כשהבנות שלנו יתחתנו, הן לא ירצו שהבעלים שלהן ינעצו עיניים בנשים אחרות שלובשות את המכנסיים האלה. והבעלים שלהן לא ירצו שגברים אחרים ינעצו את עיניהם בנשותיהם.

חטיבת הביניים אינה זמן מוקדם מדי ללמד את השיעור הזה, ולעודד תחושת עצמיות בין אצל הבנים ובין אצל הבנות, שמשקפת את האישיות ולא את הגופניות. בואו נסלק מהדרך את המכנסיים היותר מדי צמודים, את החצאיות היותר מדי קצרות, את החולצות היותר מדי פרובוקטיביות, כך שהיופי האמיתי יוכל לזרוח ולאפשר לצעירים להתרכז בלימודים.

17/11/2013

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 27 תגובות ב-22 דיונים

(22) אנונימי, 16/6/2014 13:08

מה ההבדל?

מה ההבדל בין בחורה שהולכת בלבוש מנימאלי לבין חשפנית במועדון? לפחות להיא יש שכל לקחת על זה משכורת שאר הבנות נותנות בחינם. פראיריות לא?

(21) אנונימי, 22/11/2013 15:01

זה צודק

אני ממסקימה עים כל מילה!

(20) אליהו, 21/11/2013 15:56

זה ככה כבר אלפיים שנה....

וַיֹּאמֶר ה' יַעַן כִּי גָבְהוּ בְּנוֹת צִיּוֹן וַתֵּלַכְנָה נְטוּיוֹת גָּרוֹן, וּמְשַׂקְּרוֹת עֵינָיִם, הָלוֹךְ וְטָפֹף תֵּלַכְנָה, וּבְרַגְלֵיהֶם תְּעַכַּסְנָה. זוהי אחת הסיבות לחורבן ירושלים!! כל אחת שבוחרת ללכת בצורה פרובוקטיבית, שתיקח את האחריות למעשיה. כמובן שאין שום הכוונה לקיצוניות זו או אחרת, כפי שהוזכר בתוגבה קודמת, אך כפי הנראה התרחקנו המון מהדרך הממוצעת...

(19) עדי, 21/11/2013 11:46

מסכימה איתך בהחלט

(18) מב, 21/11/2013 09:08

מי שקצת חושב, מודע לדברים האלו. ורוב בני האדם חושבים.

תודה על העלאת המודעות בנושא חשוב זה לכולנו. ואגב, משפט אחד במאמר לא הבנתי : "ולפני שאתם תוקפים אותי בתגובותיכם, בבקשה תבינו אותי בצורה נכונה ...". מי אמור לתקוף ??? לכתוב על כך שראוי להתלבש כמו בני אדם ובצורה מכובדת ?? לטעמי ולטעם רבים - זו דרישה מינימלית, לפחות למי שמודע לערך והכבוד העצמי שלו כאדם - וכמובן גם לסובבים אותו. נהנים מהמאמרים שכתובים באופן פרקטי ואנושי - כל שבוע. תודה !!!!!!!

הצג את כל התגובות
 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub