יהודים מאמינים יודעים שאלוקים מנהל את העולם. ידו מעורבת בכל מה שקורה. ולמרות שהמציאות הזאת נכונה תמיד, לפעמים היא מתגלה בצורה ברורה יותר מאשר בפעמים אחרות.

כך היה בטיול שערכנו בשווייץ. הזמנו מראש מקום במלון כשר לשבת. אולם כשהתקשרנו מספר ימים מראש כדי לאשר את הגעתנו, הודיעו לנו שהמלון נסגר (האם מישהו התכוון להודיע לנו?!).

אתם יכולים לתאר לעצמכם את התסכול. תכננו את הטיול שלנו מתוך מחשבה שנצטרך להגיע לשם בשבת, ורצינו מאוד לעשות את השבת באווירה המתאימה לנו, שלא לדבר על קצת אוכל חם. חרקנו שיניים וחזרנו אל שולחן התכנונים.

נזכרנו בפרסומת שראינו באחד העיתונים, והתחלנו לסרוק את הבית בחיפושים אחר העיתון הישן (יש זמנים שבהם אי-סדר הוא חיסרון!). מצאנו מלון כשר בוונגן. איפה? גם אנחנו מעולם לא שמענו על המקום הזה, אבל קבצנים לא יכולים להיות בררנים, אז שינינו את מסלול הטיול שלנו והזמנו חדרים לשבת, כשהמחשבה על הארוחות החמות מעודדת אותנו.

וונגן נמצאת בנקודה המקסימה ביותר בה הייתי או ראיתי בחיי

כאן התגלתה לנו ההשגחה האלוקית בבירור. וונגן נמצאת בנקודה המקסימה ביותר בה הייתי – או שראיתי – בחיי. היא נמצאת מעל לעמק ולעיר לאוטרברונן, עם מגוון מפלים הגולשים מהמצוקים התלולים, ומסביבה האלפים המלכותיים. לא הפסקנו לחשוב על כך שזה נראה יותר מדי טוב בשביל להיות אמיתי, ושאנחנו חיים בתוך איזושהי פנטזיה של גלויית נוף.

והטוב ביותר - את כל זה יכולנו לראות מהמרפסת של המלון (הכשר) שלנו. המלון עצמו היה מבנה עתיק ומדהים, שבגלגולו האחרון צורף לרשת מלונות קלאב-מד, והושכר בעונות מסוימות ליהודים שומרי מצוות. כשהתבוננתי בחדר המלא בגברים בחליפות שחורות ונשים הלבושות בצניעות, לא יכולתי אלא להתפעל מהניגוד – כשאתרי הנופש של קאלב-מד מוצפים ביהודים דתיים, אין ספק שהמשיח קרוב!

לפני שבת, ירדנו אל הגאיות וטיפסנו אל חלק מהמפלים. עקבנו אחר שקיעות מדהימות והתבוננו בשקט מלא יראה. בשבת, עלינו וירדנו ועלינו וירדנו (יוכיחו שרירי הרגל הדואבים!) בשבילים הרריים רבים מספור – כדי לתפוס את הנוף מכל זווית אפשרית, ולהתפעל בכל פעם מחדש.

לא רצינו שהשבת תיגמר וגם בזה השם עזר, מכיוון שהיא יצאה רק ב- 10:30 בלילה בערך!

למחרת עזבנו ללוצרן, המקסימה בדרך שלה, כשאנחנו אוצרים בליבנו את הוד הנוף ואת הכרת התודה שלנו הן לפנורמה מרהיבת העין והן לסדרת ההתרחשויות המוצלחות (למרות שהן לא נראו כאלה בהתחלה) שהובילו אותנו לשם.