לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
אני אוהב אותך, אם...

אני אוהב אותך, אם...

נישואין נפלאים מבוססים על נאמנות שאינה תלויה בדבר.

מאת

בקטע מכתבה שפעם קראתי, נאמר "מטפלים זוגיים מסכימים שהמחויבות נחלשת ככל שיש יותר אלטרנטיבות. ד"ר לואיס נזכר באישה שגילתה שהיא אינה מרוצה מנישואיה, אחרי שהיא ירדה במשקל, הפכה לחטובה יותר וגילתה שהיא מושכת גברים אחרים מלבד בעלה."

כשקראתי את הרעיון הזה בפעם הראשונה הזדעזעתי. אבל כשהמשכתי לקרוא, הבנתי את המובן מאליו. זה לא שהמחויבות נשחקת ככל שיש יותר חלופות, אלא שהיא כנראה לא הייתה כל כך רצינית מלכתחילה, או שמושג המחויבות שלהם היה צר במיוחד. למעשה, הפציינטית עליה מדובר לעיל הרחיקה לכת ואמרה, "התחתנתי איתו כי חשבתי שאין לי ברירה אחרת, כי אני שמנה".

זאת ממש לא ההגדרה שלי לנאמנות, והייתי אומרת שבסיס כזה לנישואין נראה רעוע למדי.

בפרקי אבות כתוב שאהבה התלויה בדבר אינה מחזיקה מעמד, רק אהבה שאינה תלויה בדבר תישאר לתמיד.

לפעמים אנחנו שומעים על בעלים שכבר אינם מרוצים מהמראה הגופני של נשותיהם – וזה ההיפך הגמור מהגדרת האהבה. משקל ומראה אינם יכולים להיות תנאי לנישואין.

 שמעתי פעם אישה אומרת, "אם הוא מפסיד את הכסף שלו, אני יוצאת מזה". קשה לדעת איזו אלטרנטיבה תהיה הטובה ביותר לבעלה האומלל של אישה כזאת, וזה מעולם לא הפסיק להדהים אותי.

מחויבות משמעותה בלי תנאים. זאת אומרת שלי יש אתגרים ולך יש אתגרים ויחד נעבור אותם

מחויבות משמעותה בלי תנאים. זאת אומרת שלי יש אתגרים ולך יש אתגרים ויחד נעבור אותם. אם אחד מבני הזוג מרגיש שצעד אחד לא נכון יוביל למורת רוח גלויה ולדחייה, קוראים לזה... ניצול.

האמת היא שבכל מערכת נישואין אנחנו צריכים להפריד בין הדמיון והציפיות למציאות. ואנחנו צריכים ללמוד מה זאת אומרת להבטיח אמונים על הבסיס המציאותי של בן הזוג שלך, ולא לפי מי שהיינו רוצים שהוא יהיה.

במצב הכלכלי הנוכחי, רבים איבדו את משרותיהם. האם הנאמנות שלך תלויה במעמד או בעבודה של בן/בת הזוג שלך? אנשים חולים; הם מאבדים איברים או מוצאים את עצמם בכיסא גלגלים, לא עלינו. האם התחייבת לשמור אמונים רק לאדם שאיתו תוכל/י לצאת לטיולים ולרקוד?

פעמים רבות אני שומעת את אחד מבני הזוג אומר: "לא לזה התכוונתי". אבל נישואין הם לא משרה של שמונה עד ארבע, שבהם קניית מתנות לאשת הבוס נחשבת מחוץ לחוזה. זוהי משימה של 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע – בלי הגבלות לתיאור המשרה. והרבה הפתעות במלאי – חלקן נפלאות, חלקן קצת פחות.

אם אנחנו לא מבינים שהמחויבות לנישואין היא ללא תנאים, אז לעולם לא נדע באמת כמה נפלאים ומספקים יכולים להיות הנישואין. אנחנו פוגעים ומגבילים את עצמנו. נאמנות משמעותה שלא משנה מה (עם יוצאים מהכלל נדירים במיוחד, כמו התעללות בנישואין) אנחנו בתוך זה לטווח הארוך. יהיו דברים שאני לא אוהב. יהיו מצבים שאת/ה לא תאהב/י. יהיו אתגרים והתמודדויות, וביחד נעמוד בהם.

לא נכון להאמין שהמחויבות נשחקת ככל שיש יותר אלטרנטיבות. כשהמחויבות חזקה, האלטרנטיבות פשוט לא קיימות.

6/11/2011

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 4 תגובות ב-4 דיונים

(4) מרדכי, 17/1/2012 01:16

מסכים כמעט עם כל מילה

מחוייבות אין משמעותה "בלי תנאים" אלא "למרות קשיים". וככל שהדבר שיוצר את המחוייבות גדול יותר כך היא עומדת מול קשיים גדולים יותר. הדרך להבין שהמחויבות לנישואין היא, "עם (תנאים) יוצאים מהכלל נדירים במיוחד כמו התעללות בנישואין" היא להבין מה יוצר את המחוייבות הזאת וכמה הדבר הזה גדול. ורק אדם שיש לו ערכים כלשהם מלבד הערך העצמי שלו יהיה מסוגל להבין את זה.

(3) מרים, 8/11/2011 20:55

נאמנות ואמונה

אם אנחנו מאמינים ש"אין עוד מלבדו" כלומר שכל מה שקורה לנו הוא רק לטובה. כי ממנו הכל, זה פשוט עדיין נסתר מאיתנו, אבל יודעים שבורא עולם רוצה רק בטובתנו ורוצה שאנחנו נתעלה לדרגת אדם "אדמה לאלוקים" בתכונותיו, כלומר להיות הטוב והמטיב כמוהו. לתת מבלי לקבל תמורה - בנתינה עצמה מקבלים את ההנאה ואנחנו עדיין ברמה שרוצים לקבל הנאה לעצמנו בלבד ובדרך כלל על חשבון אחרים - יצר הרע. אם אנחנו רוצים באמת להתקדם מעל לרצון הזה צריכים לזכור שכל קושי מגיע מהבורא כדי לאפשר לנו להתמודד , מעין בדיקה של רמת האמונה שלנו בו - הדבקות בו. אם היא קיימת בין בני הזוג ההתמודדות המשותפת תקדם אותם והם תמיד יצליחו. כי איש ואישה שכינה בינה.

(2) עמית, 6/11/2011 16:39

תמים

(1) נחמה שחמורוב, 6/11/2011 16:03

חזק וברוך

בס|ד שלום לכולם, חזק וברוך על המאמר החשוב מאוד. בתודה ובברכה שיבנה בית המקדש במהרה

 

תגובה למאמר:

  • (כתובת האימייל לא תוצג.)


  • 2000
שלח תגובה
stub