לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
נתפס בעין המצלמה

נתפס בעין המצלמה

עם התפתחות הטכנולוגיה קל להבין שכל מה שאנחנו אומרים מוקלט.

מאת

גברת לוין וגברת גולדשטיין השתתפו בחתונה של ידידה. הן פטפטו ליד השולחן, והעבירו ביקורת על שמלת הכלה (יותר מדי חרוזים ויותר מדי צמודה), על האוכל (לא שווה את המחיר, העוף מאוד יבש) והתזמורת (רועשת מידי!). לרוע מזלן (ומזלה של המארחת), צלם הוידאו הסריט באזור. וכשהכלה והחתן המאושרים ישבו לצפות בוידיאו של החתונה, כל מילה מהשיחה נשמעה באוזניהם.

גברת קליין ישבה שבעה. הבית המה כל הזמן מבני משפחה, חברים ומכרים שהגיעו לנחם. בסוף השבעה, גברת קליין נגשה אל תיבת התכשיטים כדי לענוד את טבעת היהלום החביבה עליה, מתנה יקרה מבעלה המנוח. הטבעת נעלמה! אבל לגברת קליין היו מצלמות אבטחה בבית. היא יכלה לשמוע כיצד שני מבקרים זוממים יחד את הפשע, ואפילו לראות כיצד אחד מהם גונב אותה!

להבדיל מכל אותם סיפורים שאין לנו מושג מאיפה הם הגיעו, שני הסיפורים האלה אמיתיים ואינם נכנסים לקטגוריית האגדות האורבניות חסרות הבסיס. עם מכשירי טלפון ניידים שיכולים לצלם ולהסריט, מצלמות אבטחה וצלמי פפראצ'י שאפתניים שאורבים בכל פינה, שום דבר שנעשה או נאמר לא יהיה דיסקרטי לחלוטין. וזוהי מחשבה מפקחת.

בהחלט יש בכך גם צד שלילי. אני לא בטוחה שקריירות עתידיות צריכות להיפגע מחסרונות או פזיזות נעורים, אולם זהו מחירו של יוטיוב.

בעיניי מדובר במעין מהדורה מודרנית של צרעת. מחלת העור המיוחדת שפגעה בבני ישראל במדבר, אם הם דברו לשון הרע או ריכלו על אחיהם בני ישראל. העונש שלהם היה מיידי, ואני משערת שרק מעטים חזרו פעמיים על אותה טעות. שפתיהם נותרו חתומות.

אולם לרוב, אנחנו לא מבחינים בשום תוצאות מיידיות בעולם הזה לדיבורים האכזריים שלנו. חוץ מאשר – תלוי בציבור – דעת קהל חיובית או שלילית.

מאז שמכשירי וידיאו/ מצלמות דיגיטאליות/ ניידים, נמצאים בכל מקום, כל מילה שנאמר בציבור (ולפעמים גם באופן פרטי, אם לא נקפיד לנתק קודם את מצלמות האבטחה) מזמינה אפשרות שנוקלט למען ידעו דורותינו.

אולי זה לא המניע הכי טהור כדי להפסיק להשמיץ אחרים, אבל תאמינו לי, הוא עובד

הדבר אמור לעורר אותנו לחשוב. אולי זה לא המניע הכי טהור כדי להפסיק להשמיץ אחרים, אבל תאמינו לי, הוא עובד. התורה שבעל פה מלמדת אותנו, שמי שמתחיל לעשות מעשה טוב מסיבות לא נכונות, בסופו של דבר יעשה אותו מהסיבות הנכונות.

עברנו דרך ארוכה מחוויית הקרבה של אבותינו אל ה' במדבר. איבדנו את הברכה שבתוצאות המיידיות, ויחד איתה את ההבנה כמה מזיק יכול להיות הדיבור השלילי שלנו.

בעוד שלטכנולוגיות החדשות מצויים ללא ספק צדדים שליליים, המודעות התמידית לכך שדברינו או מעשינו יכולים להישמר באותו רגע, היא כלי עוצמתי בהחלט, כדי לשמור עלינו בתלם.

הכלה? מקסימה. האוכל? טעים. התזמורת? טוב, הבאתי אטמי אוזניים...

24/10/2010

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.
 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub