לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
אאפצ'י! – על אבקנים, ערמת ממחטות והרבה אהבה

אאפצ'י! – על אבקנים, ערמת ממחטות והרבה אהבה

הילדים שלנו הם הפרחים היפים ביותר

מאת

רגע לפני הקיץ, הפריחה משתוללת בחוץ. עשרות אבקנים וקנוקנות מתעופפים לכל עבר ואני, כמו רבים אחרים, סובלת ומנסה להימלט מגזר הדין הדו-שנתי הזה, שקרוי בפי כל "עונת המעבר". יהיו כאלה שיגידו כי בארץ שלנו יש רק שתי עונות – קיץ וחורף. אבל לי יש חדשה עבורם: הם טועים ובגדול! בארץ שלנו יש שתי עונות נוספות ומאד מורגשות ועל כך יעידו עיני הדומעות ואפי הדולף.

מיד עם ניצני הפריחה הראשונים, כשהטבע מתעורר לחיים ומצמיח במרץ נעןרים, את כל סוגי השפע שיש בבריאה, תוכלו לפגוש אותם בכל מקום – 'האלרגיים', אדומי אף ונפוחי עיניים, עם מצבורים של טישו, משתעלים ומתעטשים, נשנקים ונחנקים ויותר מכל מייחלים, לבוא הקיץ האכזר והלוהט, שייבש את הלבלוב וישים לחגיגה הזו קץ.

השנה הקיץ מתמהמה, ובכל בוקר נוסף אני פוקחת שוב עין דולפת לגלות, כי המלחמה עדיין בעיצומה. ניסיתי טיפות, ניסיתי זריקות, ניסיתי הומאופתיה, אבל, התגובה הגופנית שלי למחול האביב הפראי, תמיד מנצחת. משום מה המערכת החיסונית שלי מזדעקת למלחמת חרמה בפולשים המסוכנים (האבקנים), כשבדרך כלל, הקורבן העיקרי הוא – אני.

אפילו הליכה פשוטה למכולת, מלווה בתמרונים מסובכים, בניסיון נואש להימלט משיחי ההדס והלימונית, שמתפרצים להם משביל הכניסה ומסתערים בהתלהבות על העוברים ושבים. וכשכבר סוף סוף מגיעים למכולת, אז:

"שלוב, הגיע לחב מקבח בלא? לא? וביציב בדיוב? ובה עם קרקריב בחיטה בלאה?"

צריך להמציא ובמהירות, תרופה יעילה לעניין או חליפת בידוד מיוחדת.

נו, נסו אתם למלא כך את עגלת הקניות ושלא לדבר על הזמנת ירקות טלפונית, שזה ממש מתכון בטוח לקבל קילו חצילים במקום חצי אבטיח וחבילת פטרוזיליה במקום אגסים. בקיצור, זה לא זה! צריך להמציא ובמהירות, תרופה יעילה לעניין או חליפת בידוד מיוחדת, שתגן עלינו 'האלרגיים' מהצמיחה חסרת המעצורים הזו.

"את חולה?" שואלים אותי בדאגה, בכל מקום. נרתעים מעט מחשש ההידבקות ונבהלים ממצבורי הטישו. "לא", אני עונה בפעם האלף, "זו רק אלרגיה".

-"אה", עונים לי בהבנה והזדהות ואני שוב מתנצלת ומקנחת בתרועות רמות את אפי חסר המזל ואז זה מגיע. מטח של עיטושים נוראיים:

-"אאאפצ'י!"
-"לבריאות!"
-"אאאפצ'י!"
-"לבריאות!"
-"אאאאאאפצ'יייייי!"
-"גזונטהייט!"

ואני, מותשת מעצמת המטח, מנגבת בכוחות אחרונים את פני הדולפות ונסחבת לכיוון הבית, שם, ברוך ה', החלונות נעולים על סוגר ובריח ולאבקנים אין כניסה.

"את חולה?" שואלת אותי שכנה רחמנית בהתעניינות, בחדר המדרגות.

"לא. זו רק אלרגיה" אני עונה שוב, בפעם האלף ואחת. עוד דקה ואני ב'מרחב המוגן', מעיפה את הסלים ומשתטחת על הספה, באפיסת כוחות.

לא עוברות דקותיים ודופקים בדלת. אני מתרוממת בכבדות ופותחת את הדלת לרווחה. הזאטוטים שלי עומדים בפתח, קורנים מאושר: "אימא, תראי מה הבאנו לך", הם אומרים בחיוך "קטפנו לך פרחים!" והם תוחבים לעברי זר פרחי שדה, מהזן הקטלני ביותר. "תריחי!" "נכון שריח טוב?"

ואני, שמטח עיטושים נוסף צפוי לאיים על שלוותי, לוקחת נשימה עמוקה (לא מהזר חלילה) ואומרת: "נכון. יש לו ריח נפלא. ריח של... אהבה. ולאהבה תודה לא-ל, אני לא אלרגית!"

 

29/5/2004

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 4 תגובות ב-4 דיונים

(4) אריה, 31/5/2004 15:31

אלרגיה

מעניין באמת אם יש משהו נגד זה, או לפחות משהו שיכול להרגיע את העיניים האדומות והדומעות, ואת האף המנוזל. לצערי אני מכיר את התופעה מקרוב(יש לי אמא,ואחות בגיל 7 שיש להם את זה) ותאמינו לי כשמגיע האביב זה ממש לא פיקניק,במיוחד לא לאחותי הקטנה שלא ממש מבינה מה האביב הזה רוצה מהחיים שלה.

(3) דינה, 31/5/2004 07:26

תגובה

נהדר!! יש לך יכולת תיאור כ"כ מיוחדת שאת מצליחה לתאר בדיוק רב את התופעות האמיתיות של האלרגיים.

(2) און, 30/5/2004 02:37

לה לה לה אפצ'י....

קולות האאאפצ'י שנישאים באוויר כמעט בכל מקום שנמצאים בו בתקופה הזו, בבית, במשרד, בסופרמרקט ובסתם טיול, אכן מורים על תופעת הרגישות והסבל מהתפרחת העונתית.
אנחנו ה"בריאים" צריכים להטות "אוזן"לתופעה שאי אפשר להתעלם ממנה תוך הבעת רחמים על המתעטשים והמזילים, ומתעודדים שזוהי תופעה קצרה.
ובכל זאת ליבי עליכם זה בוודאי משבש משהו את החיים.

(1) ליאורה, 30/5/2004 02:22

על אבקנים, ערמת ממחטות והרבה אהבה

נהניתי מהכתבה. צחקתי מאד.
מה גם שהנושא קרוב לאפי.
אני חושבת שזו אחת הכתבות היותר טובות של יערה הולצמן.

 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub