לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
לחיות את הרגע הזה – עכשיו!

לחיות את הרגע הזה – עכשיו!

לפני שתתחילו לקרוא את המאמר הזה, תנשמו עמוק.

מאת

נשימה עמוקה, מרגיעה, הממלאת את הבטן אויר ואת הנפש ברוגע ושלוה. כזו שמבטאת את העובדה שאינכם ממהרים לשום מקום, ויכולים ליהנות מאיזה רגע קסום בלי שום דבר מלחיץ על הראש.

עכשיו תוכלו לקרוא את המאמר – ולראות את הקשר לנשימה האמורה (שעד עכשיו מן הסתם כבר נשפתם אותה, והיא כבר חלק מן ההיסטוריה).

טבעי הדבר, שיש לאדם לחצים שונים בחייו. העתיד אינו ידוע לאף אחד, ותמיד יש תהיות ודאגות אודות השאלה הנצחית: "מה יהיה?". אולי בעיות בפרנסה, אולי במציאת בן/ בת זוג, אולי בגידול ילדים, אולי בבריאות. כל אחד עם החבילה שלו.

ומה באמת? שמא יש לי תרופת פלא לבעיה חובקת-עולם שכזו? אכן יש! הסכיתו ושמעו.

התשובה היא: עזבו את העתיד. תחשבו על ההווה.

נסביר.

בתהילים כתוב פסוק מוכר למדי: "כל הנשמה תהלל י-ה". ומפרשים חכמים: על כל נשימה ונשימה צריך להודות.

וקצת תמוה הרי לא נאמר בפסוק כל "נשימה", אלא כל "הנשמה"? למרות הקשר הברור בין נשימה לבין נשמה, הרי סוף סוף אין להכחיש שהם שני דברים שונים, ולמה מפרשים את ה"נשמה" כ"נשימה"?

התשובה אותה אני מציע, טומנת בקרבה לקח חשוב: כל נשימה – היא חלקיק של חיים. שהרי בלי אויר אין חיים, כולנו מתים. ככה זה, עובדה ביולוגית. ולפיכך, נגדיר מחדש את הנשימה.

כל פעם שאדם שואף אויר, ומכניס לריאות חמצן – הרי זו זריקת חיים. זה ישאר רק למשך כמה שניות, ואח''כ האוויר הזה יצא, וה"חיים" הללו ילכו ויעברו וזהו. החיים נגמרו - עד הנשימה הבאה. כל נשימה היא התחלה של חיים חדשים, שישארו רק כמה שניות. החיים באים והולכים ככה, וכל נשימה ונשיפה הן בעצם מחזור שלם של "מיני-חיים", והן יחידה מושלמת בפני עצמה.

ולכן: כיון שלא נאמר "הנשמה תהלל", אלא "כל" הנשמה תהלל – הרי למדנו שמדובר על כל נשימה. כי כל אחת היא "נשמה" - יחידה של חיות בפני עצמה.

ולעניננו:

העתיד, יהיה אשר יהיה, מי יודע איך דברים יתפתחו? אין בכוחנו לשלוט על העתיד. נעשה מה שבאפשרותנו לעשות, ויותר מזה אין בידינו, אבל מה עם ההווה? מה עם הנשימה הזו? הנשימה היא נשמה בפני עצמה, יחידה מושלמת – למה לא ליהנות ממנה?

עזבו את העבר – הוא כמו מים שכבר זרמו במורד הנהר, וכידוע, לא בוכים על חלב שנשפך.

עזבו את העתיד – הוא כמו גלגול אחר, חיים אחרים, לא רלוונטי לעכשיו.

אבל, לְמדו להתרכז ב"עכשיו" במלוא הוד תפארתו! על נשימה זו! רגע זה! "מיני-חיים" אלו – האם תחיו אותם עד תכליתם? האם תמצו את מלוא התועלת ממה שיש להם להציע? (או שמא, חס ושלום, תיתנו להם להיאבד ולהיות סתם "חיים" מבוזבזים?)

נסו בבקשה להפיק את מלוא התועלת מרגע זה, ולא לתת לחרטת העבר או דאגת העתיד לכרסם בכל עומק החוויה שיש להווה להציע. דומני שהתועלת שאפשר להפיק מרעיון זה מרובה. אין מקום לשום דאגות, שום מחשבות טורדות. רק הנאה גדולה מן ההווה שהבורא נותן לנו.

מדהים!

את המאמר הזה, אני מקוה שקראתם בנשימה עצורה. ובכן, הוא בא אל סיומו. מה עושים ברגע זה?

עכשיו ... קחו לכם עוד נשימה עמוקה ומרעננת, ותיהנו מן החיים!

 

17/6/2006

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 13 תגובות ב-13 דיונים

(13) אסנת, 7/1/2016 06:54

נשימה מודעת ממקור יהודי

בס"ד בספר 'מנחת יהודה' שכתב הרב צבי סטריזאוור (שכתב עוד ספרים בנושאי מוסר וחסידות) יש מקור יהודי נפלא לשימוש מעשי בנשימה ל'עבודת המידות'. הכנתי על כך מצגת לימודית מעשית והיא תעלה לאתר שלי בעוד כמה ימים בע"ה -כתובתו - http://osnat.co

(12) מלכה, 11/12/2013 17:15

תודה! ממש ממש מחזק

אנו בניאדם וכל הזמן או דואגים או מתחרטים וזה לא מביא בדרך כלל לשום מקום טוב, אז למה? אני מנסה לקחת את העיצות ואת הראיה המיוחדת שכל נשימה זה חיים שה' פשוט מעניק תודה על מאמר מאיר עיניים ומחזק מאוד -והלואי שנצליח לחיות כל נשימה כמו שהבורא מצפה מאיתנו שה' יברך אותך על החיזוק הרב שקיבלתי מהדברים

(11) אורטל, 26/10/2011 06:47

חזק וברוך

איזה כיף לקרוא את זה על הבוקר כל כך מחזק הייתי צריכה את זה ממש , כל מילה במקום מעכשיו לחיות את ההווה לא להיסתכל אחורה ולא קדימה מתאים לי כל כך נכון , תודה!

(10) גפן, 13/10/2011 19:03

החיים הם מה שקורה בזמן שאתה מתכנן אותם..

בעקרון מסכימה עם תוכן המאמר. אך אני מודה ומתוודה שעדיין אין לי את היכולת להנות לגמרי מההווה מבלי לחשוב על העתיד, והאמת היא שלדעתי צריך לפתח איזון בין לחיות את הרגע, ובין עשיית מעשים בהווה שיש להם ללא ספק השפעה על העתיד. במילים אחרות - רצוי לו לאדם לפתח את כל יכולותיו - להפיק מנסיון העבר, להנות ממה שמציע ההווה, ויחד עם זאת לתכנן דברים ארוכי תווך לעתיד. בהצלחה ושנה טובה ולכולם!

(9) סטודנטית מתחילה, 17/10/2010 20:42

וואי זה טוב

אני בדיוק מתחילה בימים אלה את דרכי לתואר ראשון וכל הזמן עולות לי שאלות- האם זה טוב בשבילי? האם אני עושה את הצעד הנכון! המאמר כ"כ מחזק אותי לדעת להתחיל את ההווה הזה ולא לחשוב כל הזמן "מה יהיה" וכו'.. לנסות רק להנותת מהתקופה העכשווית...

הצג את כל התגובות
 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub