יעקב אבינו המתין שבע שנים לנישואיו עם רחל. בהקשר זה נאמר: ''ויהי בעיניו כימים אחדים באהבתו אותה''. הזמן הארוך מאד – דומה היה בעיניו לזמן קצר של כמה ימים.

ולכאורה, טבעו של העולם הוא להיפך? כאשר יש דבר שמשתוקקים אליו, כל עיכוב מרגיש ארוך יותר, מותח את העצבים. היה מובן יותר אילו תקופה של 'ימים אחדים' היו דומים בעיניו לשבע שנים, אך לא ההיפך!

התשובה לכך חשובה מאד – היא משמעותית לכל אחד בהבנת מהלך החיים.

התשובה היא, שיש מבט לגמרי אחר כאשר יש מטרה.

זהו המפתח.

כשיש אתגר, יעד, מטרה ברורה ומוגדרת לקראתה חותרים. זה משנה את כל הסיפור.

והרי משל, להמחשת הנקודה:

אם יאמרו לאדם שהוא ישתתף בתחרויות משחקי האולימפיאדה בעוד ארבע שנים – שהוא זה שנבחר לייצג את ארצו. כיצד הוא יגיב?

 

'מה באמת? רק ארבע שנים? זה בקושי מספיק זמן!'

 

כך בערך יחשוב לעצמו אותו ספורטאי, ומיד יתחיל בעבודה מפרכת להעלאת רמת הכושר הגופני שלו.

כמה זמן יישאר התמריץ הזה במלא המשמעות? האם הוא לא יפוג למחרת?

בהחלט לא! המטרה היא כה נעלית וכה חשובה, שהיא אכן תוכל להמריץ את הספורטאי לעשות תרגילים מפרכים יום יום למשך כל התקופה.

ולא רק זה, אלא שגם כאשר יהיו תקלות, הצבת המטרה הנ''ל תמנע כניעה בפני המכשולים. אם במהלך האימונים הוא ינקע את רגלו כך שלא יוכל להתאמן במשך שבועיים, הדבר לא יגרום לו לדכאון מיוחד. זה רק יגביר את הנחיצות להתאמצות אינטנסיבית יותר בעתיד כאשר הרגל תתרפא ותתחזק.

זהו כוחו של יעד, של הצבת מטרה.

מעתה, לנמשל.

כל החיים הם מלחמה אחת גדולה וארוכה, והכיוון של הכל הוא שבסוף – בפטירה, 'אחרי מאה ועשרים' – ישיג האדם את המדרגה הגבוהה ביותר ששייכת לו.

להתייאש בהתקדמות בחיים, בלימוד, במערכות יחסים,  בתפילה?

אמנם מצוי שאדם מרגיש שהוא נכשל ומעד. נדמה בעיניו שההצלחה היא מעבר לכוחות שלו. וזה מביא בלבו הרגשה של ייאוש.

כיצד להתגבר על זה? לרענן את המבט הכולל על החיים; מהו היעד, להיכן חותרים, מהי המטרה.

כל החיים הם מלחמה אחת גדולה וארוכה, והכיוון של הכל הוא שבסוף – בפטירה, 'אחר מאה ועשרים' – ישיג האדם את המדרגה הגבוהה ביותר ששייכת לו, שימלא את הפוטנציאל שנתן לו א-לוהים. שישיג את הקרבה הגדולה ביותר אל הא-ל ששייך שישיג. זה כל הסיפור.

מלחמה זו, ידוע שלעולם לא תיגמר, עד הרגע האחרון היא תימשך. ידוע גם שהיא תכלול מאבקים בלתי נפסקים נגד כל  המכשולים, היצר הרע ינסה בכל כוחו להערים מכשולים ולגרום נפילות.

וידוע גם, שהרבה פעמים הוא ינצח…

אבל!!

כאשר יודעים שאלה הם כללי המלחמה, ושלמרות הכל המלחמה תימשך, ושהתוצאה הסופית היא הדבר החשוב ביותר שיש בחיים והיא הקובעת [ובעצם - היא כל המטרה של החיים], אזי אי אפשר להתייאש, אין מקום לכניעה.

המטרה למצוא מטרה, גם היא מטרה.

בכוחה של הכרה זו לחזק את האדם בנחישותו להילחם ביצר למשך כל ימי חייו!!

כמובן, לא היתה הכוונה לומר שמתוך מחשבה זו לא יכשל האדם לעולם. אין זאת אומרת שכל תפילה תהיה בכוונה, כל מצוה תיעשה בשלימות, כל רגע פנוי ינוצל להתקדמות. היצר עדיין יתגבר, המכשולים והנפילות עדיין יהיו חלק ממציאות החיים.

אבל הנחישות לרצות להילחם ולא לוותר – היא שתמשיך תמיד. הייאוש והכניעה נוכח מצבים קשים, הם שייעלמו מן השטח בעקבות הבהרת המטרה האמורה. "התיאשתי" ייעלם מן ה'לקסיקון'.

זהו הלקח שנלמד מיעקב אבינו, מכך שהיו שבע השנים בעיניו כ'ימים אחדים'. יעקב לא סתם רצה להתחתן. הוא רצה להקים את עם ישראל. הוא ידע שהוא צריך להתעלות ברמתו הרוחנית כדי שיהיה בדרגה ראויה לכך. כמה זמן שיידרש – זה הכל חלק מתקופת ההכנה.

כאשר המטרה ברורה, והיא חשובה בעיניו של האדם, כל המאמצים להגשמתה ייעשו ברצינות, בנחישות, ובמרץ בלתי נדלה.

המטרה שלך בחיים ברורה לך? אז זכית!

לא ברורה לך? אז זו עצמה תהיה מעכשיו המטרה שלך! להבהיר מהי המטרה, זו מטרה גדולה בפני עצמה. כי המטרה למצוא מטרה, גם היא מטרה.

בהצלחה.