כולנו שואפים להשיג יותר שליטה עצמית. זה כלי כל כך יעיל בחיים, באלף ואחד תחומים.

דוגמא בולטת היא שמירה על דיאטה. מי שרוצה לשמור על אכילה ראויה, מוצא את עצמו במאבק מתמיד. מאבק קשה, שרק עקשנות עוצמתית מצליחה בו. כי עוגת השוקולד נראית כל כך טעימה! ובינינו, מה כבר יקרה אם פעם אחת יאכלו איזה ממתק. נו, באמת, לא על זה תקום או תיפול כל המערכת. וגם אם נכשלנו באכילת פיצה, תמיד ניתן לכפר על כך בשתיית משקה דיאטטי!

בקיצור, הענין מובן לכל אחד; לא רק בתיאוריה, אלא מנסיון אישי. ולא רק בדיאטה, אלא בהרבה תחומים נוספים. ביניהם, אגב, חינוך ילדים.

אז כאן מגיע סוד כמוס. סוד זה אמנם נראה סותר את ההגיון, אבל אחרי התבוננות, ניכר שהוא נכון ואמיתי. ננסה להציג את הסוד בצורה של חידה.

מה לדעתכם יותר קשה. האם לשמור על מאה אחוז? או שמא, לתת קצת (רק 'קצת!!') ביטוי לרצון הסורר, ולאכול רק פעם אחת מעט גלידה, ואז אפשר ב'כיף' (יחסית, כמובן) לשמור על הדיאטה בשאר הזמן?

אז התשובה היא אולי מפתיעה, אבל חד-משמעית. וזהו הסוד הגדול.

הסוד הוא, שהרבה הרבה יותר קל לשמור על משמעת קשוחה של מאה אחוז.

וכאן צריך קצת להסביר.

הרב שך זצ"ל (שנפטר בגיל 103) סיפר, שבצעירותו היה מעשן. פעם אחת הוא היה אצל רופא, והרופא אמר לו שזה לא בריא, וצריך למעט בעישון. על המקום הוא הפסיק. במשך כל חייו, לא נכנסה סיגריה אחת נוספת לתוך פיו. שאל אותו מישהו: 'הרופא לא אמר שצריך להפסיק, הוא רק אמר למעט בעישון'?

ענה הרב שך: אני לא יודע כמה זה 'למעט'. אני יודע שאם אני מפסיק, זה ודאי מקיים את הוראת הרופא.

וזהו!!

האם דרך זו דורשת שליטה עצמית? ודאי שכן. אבל, בהחלטה עיקשת זה בתחום ההשגה, ובסופו של דבר, למרבה האירוניה, זה הרבה יותר קל מאשר מי שמפסיק לעשן בהפחתה הדרגתית. עושים סוויצ' בראש, מתנתקים ועוברים הלאה.

זבנג וגמרנו!!

אני לא יודע למה, אבל באנגלית קוראים לזה (להפסקה מוחלטת וגמורה) cold turkey. תרנגול הודו קר.

ולכן, למרות שאין לי מושג מה הקשר בין תרנגול הודו קר לבין התנתקות מוחלטת מהרגל רע, ביטוי זה מבטא את הרעיון בצורה מוצלחת מאד.

עקשנות, נחרצות, חיים לפי אידיאל, הרבה יותר קלים מאשר חצי-חצי. בכל קנה מדה.

ידיעת דבר זה, מאד מחזקת את היכולת לחיות על פיו. וזה סוד גדול להצלחה בכל עמידה על עקרונות, ובשליטה עצמית בכל תחום שהוא.

תזכרו, לסיכום:

תרנגול הודו קר!