לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
עם ישראל חי

עם ישראל חי

סיפורו של תייר שביקר ברומא לאחר מלחמת יום כיפור, גרם לי לחשוב מחדש על סוד הנצח של עם ישראל.

מאת

שמעתם על הפיניקים? דומני שקראתי עליהם כשלמדתי היסטוריה בתיכון.

שמעתם על אדום, עמון, מואב? פלשתים, עמלק, ארם? אני יודע שהם היו קיימים באיזשהו שלב בדורות קדומים; הרי כתוב עליהם בתורה.

שמעתם על בבל, אשור? החורבות שלהם עדיין קיימות, מעוררות השתאות.

שמעתם על יוון? מובן שכן, במוזיאונים ברחבי העולם יש שרידים מיוון, והארכיטקטורה עד היום מושפעת מסגנון הבנייה היווני העתיק.

שמעתם על רומי? יש בנינים מרהיבים הקיימים עד היום, שנבנו על ידי אימפריה אדירה זו.

לסיכום, אם תורשה לי קצת אירוניה: כל עמי הקדם שהזכרנו עברו מן העולם, נכחדו, נהיו לאבק היסטוריה, השאירו זיכרון מסוים – וחדלו מלהתקיים.

יש עם אחד יוצא מן הכלל, שהיה בימי קדם – ועדיין קיים גם כיום.

העם היהודי. ולא רק שקיים; הוא עדיין מככב בכותרות יומיות בחדשות בכל עיתון בעולם.

עם ישראל חי!

* * *

סיפר יהודי יקר המתגורר באמריקה, שהוא ביקר בישראל זמן קצר לאחר מלחמת יום כיפור. מצב הרוח הלאומי היה מדוכדך, ובכל מקום בארצנו היקרה עדיין ניכרו רגשות המלחמה העגומים. בדרכו חזרה לאמריקה הוא עבר דרך רומא.

בהיותו ברומא הוא ביקר ב"שער טיטוס", השער שהקים טיטוס (המצביא של הצבא הרומאי) לזכר נצחונו במלחמה נגד עם ישראל, החרבת בית המקדש והגליית היהודים מארצם. בשער רואים את תמונת החיילים הרומיים לוקחים את המנורה, וכתוב שם בלטינית: "יהודה [ארץ יהודה] שבויה".

מישהו כתב בכתב ידו, בסמוך, שלוש מילים בגיר. המילים היו: "עם ישראל חי".

* * *

נחזור אחורה במנהרת הזמן, נתאר לעצמנו את ההרגשה שהייתה באותם הזמנים. רומא שלטה בכל העולם. המקדש של היהודים הוחרב, הם הוגלו מארצם. מה העתיד (הוורוד) טומן בחובו עבור רומא, השלטת על כל העולם כולו? מה העתיד (השחור) טומן בחובו עבור יהודים, שהפכו למובסים, מדוכאים, גולים בעולם ללא ארץ משלהם? לא קשה לנחש מה ההיגיון הפשוט היה מסיק לגבי העתיד.

והנה אנחנו כבר יכולים להשקיף על העבר, עם אלפיים שנות היסטוריה מאחורינו. אנחנו יכולים להרהר אודות רומא וכל שאר האומות שהיו בימות העבר, וגם על מחשבות העתיד של מי שחי בימים ההם – שאמנם לא פירטנו אותן, כי הן כה מובנות וברורות מאליהן.

כל התחזיות התבדו.

מה שיצא לפועל הוא ההיפך הגמור מכל מה שהיה אדם שפוי מעלה על דעתו.

ורק העם שעליו אמרה התורה שהוא יישאר לנצח, הוא היחידי שנשאר.

אז מהו סוד הנצח של עם ישראל?

23/6/2013

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 9 תגובות ב-5 דיונים

(5) עבאס עבאס, 24/6/2013 07:14

כשאני אהיה באמת אדע סוד הנצח של עם ישראל

ויתברר שזה לא סוד , העוצמה השכלית וההבנתית והכוחנית שקבלתי אותה מ ה' היא למטרה אחת לדעת מי הוא ה' כשבןאדם יידע באמת מי הוא ה' לפי היכולת האמיתית שקבלתי אבין כמה טוב יש בייקום למען ה'. עוד נגלה שהמטרה היא להגיע ל ,,גן עדן של ה' , בכל רגע נתון , לפי מה שקבלנו לפי המציאות , השכל בערבית ,,,עקל,,, עקל זה שכל קשור,,,, כשהשכל קשור לבורא השכל בלבד אני בגן עדן בלבד בטוב ביותר בלבד בכל רגע נתון ללא תלות לשום דבר, וככל שהשכל קשור לחוץ מ ה' כך אני אהיה ללא שום קשר אפילו איך אני מרגיש. הרגש מאני , יש מעבר לרגש שלא מוסבר במילים גם אם נדבר על זה ים של מילים בכל יום כי זה להיות עם ה'. אז ה' רוצה אמת. והאמת עם ישראל חי בעזרת ה' בלבד. כמו כל עם . עוד נתאחד ונחיה בגן עדן בעולם הזה , זה יקרה כשה ,,,עקל,,עם ה' בלבד. לא מאמין? תנסה לשניה אם תצליח להיות עם ה' בלבד, אבל פני תכיר את ה' באמת , שלא תקשור את השכל עם עצמך ותחשוב שאתה ה' וזה קורא, ואם אחשוב שאני ה' אני אמצא את עצמי משוגע באמת, ומשוגע באמת עדיף מאשר משוגע בשקר , כי האמת תוביל ל ה' כי האמת עם ה' כי ה' רחמאן רחים. והאמונה לא קשורה שיש לך פרופיסור בדת או ברבנות , ה' לידו הצנועים ביותר גם בלי ידע אבל חיים באמ , ומי שלא יודע ויודע שהוא לא יודע חי באמת עם ה' בעזרת ה' , אז שלא יעבדו עליך את האנינים שיש בתוךך ותאשים את כל הייקום חוץ מעצמך. בהצלחה לכל הייקום באמת שנחיה באמת כעם אחד באמת ,וכל מה שאתה מאמין נכון בשקר, וכל מה שקבלת מ ה' נכון באמת גם אם חשבת אחרת ,

(4) יובל, 24/6/2013 05:36

כאילו ברור שהתורה

(3) yuda molk, 23/6/2013 21:05

גם עמיפ אחרים שרדו

ארמניפ וצוענים הם רק שתי דוגמאות של עמם אחרים ששרדו גם האנוסים שאמנם תנצרו ולא יודעים היום את מקורם היהודי נשמרוכעדה נפרדת בקרב הנצרות כל קבוצה אתנית ששומרת את השפה שלה ועוד כמה מנהגים יחודיים וגם מתחתנת בקרב עצמה נשמרת כעם עם ישראל לא נשמר בגלל התוכן של דתו אלא בגלל מסגרת ששמרה על ייחודו ולאחשוב מה היה התוכן היצוק בתוכה מי שגורס אחרת שוחה ב WISHFUL THINKING

חנוך, 24/6/2013 05:39

קצת מצחיקה ההשוואה

אם היו מגלים את הארמנים לפני 2000 שנה לארבעת קצוות תבל, אתה חושב שהיה לנו ארמנים היום? ולא רק זה, אלא שאם גם היו מתנכלים אליהם בכל מקום בו הם היו ומנסים להשמיד אותם, האם נראה לך שהם היו שורדים? רק עם ישראל קיים ככבשה בין שבעים זאבים. עם ישראל קיים גם עם אותם העקרונות איתם הוא הפך לעם. אתה יכול לומר גם שהיוונים קיימים היום, אך מה הקשר בינם לבין המקור שלהם. אין כמו עם ישראל אך כמובן שליהודים קשה להכיר בכך. תשאלו כל חוקר אקדמאי או הוגה דעות לא יהודי ותראו כמה דווקא הם מתפעלים מהנס המדהים הזה שנקרא עם ישראל.

racheli, 24/6/2013 06:06

לא נכון!!

ארמנים וצוענים אינם נחשבים לקבוצה אתנית ולכן את להם את אותו הייחוד של קיימות לאורך הדורות כמו עם ישראל. נכון,פעם היו צוענים וגם היום יש צוענים,אבל זו לא אומה, זה פשוט סגנון חיים של נוודות.ישנה אפשרות, סבירה מאוד אפילו, שאף אחד מהצוענים של היום לא צאצא של צועני של פעם. אנחנו, לעומת זאת,הגענו כוללנו מאברהם אבינו,להוציא את הגרים, שהם גויים שהצטרפו לעם ישראל מבחירה.

הצג את כל התגובות
 

תגובה למאמר:

  • (כתובת האימייל לא תוצג.)


  • 2000
שלח תגובה
stub