אני כבר שנים רבות כותב ומלמד אודות נושא ה"שמחה", ומדי פעם צצה ועולה לה שאלה בסיסית למדי: האם אפשר להגדיר מהי "שמחה"? הרי צריך שלפחות תהיה לנו הגדרה מילולית של הנושא עליו אנחנו מדברים.

והתשובה שלי גם היא בסיסית למדי: "לא!". הרי קשה כל כך להגדיר מושגים שאינם מוחשיים. נסו להגדיר אהבה. או שנאה. תקווה, כעס או דאגה.

אפשר לומר מילים, אבל רק מי שחש את זה יודע במה באמת מדובר.

את המילים הקרובות ביותר להבנה שלי, שאולי מצליחות להעביר את המסר, ראיתי פעם בשם אדמו"ר חסידי מלפני כמה דורות. הוא הגדיר ששמחה היא: "עונג פנימי". אולי זה עוזר.

אבל האמת היא, שההגדרה הקולעת ביותר מהניסיון שלי, דווקא הופיעה בפרסומת של קוקה קולה. לא פחות. וזה היה בסלובקיה!

היה זה כאשר נסעתי עם חבר להתפלל על קברו של ה"חתם סופר", מגדולי התורה לפני כמאתיים שנה, שקבור בעיר "ברטיסלבה" (לשעבר פרעשבורג), הנמצאת במדינת סלובקיה.

כשחצינו את הגבול, היו שם מספר שלטי פרסומת בשפה שאיני מכיר, כנראה סלובקית (האם המצאתי שפה, או באמת יש כזו?), והייתה שם גם פרסומת אחת באנגלית, למשקה המוכר - קוקה קולה.

תוך כדי נסיעה, הסבתי את תשומת ליבו של חברי לסלוגן המודעה הזו שראינו, והמונית המשיכה בנסיעתה.

אחרי חמש דקות, התעוררתי לשאול את חברי: תזכיר לי, מה היה ה"סלוגן" שראינו. והוא הזכיר לי. ואז, אחרי כעשר דקות נוספות, פתאום הוא ביקש ממני להזכיר לו את זה, כי הוא עצמו שכח. אז הזכרתי לו.

עד שהגענו לקבר של החתם סופר, שנינו ידענו היטב את הפרסומת של קוקה קולה (איזה יופי!). ומה היה כתוב שם? לא פחות מאשר כך: It's a feeling you just can't beat (ובתרגום חופשי מאוד: זו הרגשה, שאי אפשר לנצח).

האמינו לי. שתיתי קוקה קולה הרבה פעמים בחיי, וזה אמנם טעים. אם כי לא עד כדי שהייתי מגדיר את זה It's a feeling you just can't beat. לא עד כדי כך.

אבל אולי הקוקה קולה בסלובקיה באמת טובה יותר? לא הספקתי לנסות (אולי גם צריך לבדוק כמה אחוזי אלכוהול יש בקוקה קולה שמוכרים שם...).

נעזוב עכשיו את המשקה השחור והמתוק, ונתמקד ב"סלוגן" שהם כתבו שם.

It’s a feeling you just can't beat.

שמעתם מימיכם הגדרה קולעת יותר למושג ה"שמחה"?

אז כשמדובר על שמחה על ניצחון מוסרי, מצווה או מעשה טוב, או על תפילה הנאמרת ברגש עמוק ואינטנסיבי של שמחה, או על השמחה בחגים וכיו"ב, או אולי כאשר תעלה בלבכם שאלה מהי הכוונה... אז אולי מה שכתבתי לעיל יוכל לעזור להגדיר את הנושא.

כי אכן, המקיים מצווה בשמחה אמיתית, מרגיש עמוק בלבו את מה שהם הגדירו כל כך יפה:

!It’s a feeling you just can't beat