"תשמעי, בחנות הפינתית יש ערכות יצירה מדהימות לילדים".

"שמתי לב שאם אני מגישה ארוחות מזינות ומסודרות הבית נינוח יותר".

"מוזיקת רקע שקטה תורמת לאווירה שמחה ולשיתוף פעולה".

"הצטיידנו בערסל ובמגלשה והמרפסת שלנו הפכה לגן שעשועים".

"מצאתי פה סדנת זום בזוגיות לתקופת הסגר: שולחת לך קישור".

אמירות כאלו ודומות להן חוזרות ועולות בשיחות הנשים בתקופה האחרונה. תמונות, סרטונים ושיתופים ברקע וטעם ביתי מציפים את הרשת. אכן, אין ספק, השיח הנשי קיבל גוון ביתי ואימהי בחודש החולף.

כולנו שוהות בבית, הרבה מאתנו בחל"ת, אין בתי קפה, בתי עסקים, חנויות הבגדים סגורות, מקומות הבילוי נעלו את שעריהן, מוסדות הלימוד ואפילו הבייביסיטר ...

התחושה הרווחת היא חזרה במעלית הזמן עשרות קומות אחורה.

אבל מצד שני, כולנו חשים שהכיוון הוא חזרה למהות. אולי אנו מתברגות אט אט ברכות ספירלית אל תוך הנשיות שלנו?

בחומש שמות מוזכרת גדלותן של נשות ישראל שחיו בתקופת המדבר והתנדבו לסייע בבניית המשכן (ל"ה, כ"ו) "וכל הנשים אשר נשא ליבן אותנה בחכמה טוו את העיזים"

הרמב"ן סובר כי מתאים יותר לכנות בנשיאות לב ובחכמה דווקא אומן מיוחד המומחה במלאכתו, אולם הנשים התנדבו לעזור, ולא היו מומחיות ומיומנויות במיוחד. הוא משיב שהנשים הללו שרצו בכל מאודן לסייע במלאכת הטוויה, הצליחו כל כך עד שיצאה תחת ידן יצירת אומנות מקצועית למדי.

לעיתים, באים זמנים על האדם שבהן מוצא הוא את עצמו במצבים חריגים הדורשים ממנו מיומנויות חדשות ומורכבות. מכורח המציאות ומתוך רצון למלאות את ייעודו, הוא מגלה בתוך עצמו רבדים עמוקים יותר. דווקא מתוך ההתחברות לטבע הבסיסי שלו, הוא מצליח להתמודד עם המציאות החדשה.

אמנם חשבנו שהבית יקרוס לפני הפסח כשהעוזרת הודיעה שהיא בהסגר... אבל הנה רובנו מסופקות ומרוצות מחג מלא במשפחתיות ובשמחה. ולמרות הבלגן בבית, הילדים שעולים על העצבים וערימת הכביסות שמזמן עברה את הקו האדום, אני מוצאת שיש משהו במהות הנשית, המשפחתית והמומחית בקשרי חוץ ופנים, שמתבטא במלוא הדרו דווקא בימים טרופים אלה.

אם הצלחת להכין עוד תבשיל לבן הזוג או לילדים, אם הכרת עוד תכונה בילד שלך, אם התינוקת מקבלת ממך עוד כמה חיבוקים, אם שרדת את היום בלי לצרוח יותר מדי על כולם ואפילו הצלחת לשבת לשיחה אם מתבגר/ת מבלי לאבד את העשתונות...

אז דעי לך שאת מפתחת מיומנות חדשה, שאת נוכחת יותר בנבכי העסק העצמאי שפתחת לך בתוך הבית ובתוך הלב: כזה שדורש המון מושקעות, אהבה לקריירה ולא פחות מולטיטאסקינג ויישאר שם גם הרבה אחרי שלבי היציאה מההסגר...

בתקווה