כשהחלה שנת 2020, העולם היה במסלול של צמיחה יציבה, מדדי הבורסות המובילות עלו לשיאים חדשים והתיירות העולמית פרחה. בתחילת מרץ כל זה השתנה. וירוס הקורונה שפגע בעיקר בסין החל במהרה להתפשט לארצות שונות ברחבי העולם, כולל ארצות הברית. תוך ימים ספורים, כמעט כל אירוע בקנה מידה גדול ברחבי העולם בוטל. הבורסה צנחה ביותר מ- 20% והפכה לשוק דובים. חברות שיט, חברות תעופה, מלונות וספקי תיירות אחרים סבלו מביטולים מסיביים. 

כמעט כל חברה, בכל תעשייה כמעט, הושפעה מכך. איטליה ריתקה מיליוני אזרחים לבתיהם וישראל החלה לדרוש בידוד של 14 יום מכל אדם שנכנס למדינה מחו"ל, מה שלמעשה סגר את שעריה. ארצות הברית סגרה את שעריה בפני רוב מדינות אירופה. רובנו רואים כיצד מקורות הפרנסה שלנו מידלדלים בצורה משמעותית. 

כיצד ייתכן שעושר רב כל כך מתאדה בפרק זמן כה קצר? כיצד ייתכן שכל כך הרבה אנשים מרותקים לבתיהם?

בשנה האחרונה, תכננתי את טיול הבר-מצווה של בני לישראל למהלך חופשת הפסח השנה. חברים ובני משפחה רבים אמורים היו להצטרף אלינו ותכננו שבוע שופע פעילויות, שבשיאו טקס בר-המצווה וליל הסדר. עבדנו קשה מאוד כדי להפוך את הטיול הזה לטיול של פעם בחיים עבור משפחתינו  המורחבת וחברינו. 

כשהיה עלינו לבטל את הטיול, לאחר שממשלת ישראל הודיעה על חובת בידוד של 14 יום למי שנכנס למדינה, התאכזבנו מאוד. מי היה מאמין שישראל תצטרך לנקוט צעדים כל כך דרסטיים כדי להגן על אזרחיה מפני וירוס הקורונה ולהתנתק מרוב העולם? מי היה מאמין שעם כל ההתקדמות ברפואה, מחלה כזו יכולה להתפשט בקצב כזה, ועדיין יש קושי למצוא לה פתרון.

בקרוב נשב לשולחן בליל הסדר ונקרא את סיפור עשר המכות. פרעה והמצרים הניחו שהם יכולים לבצע בעצמם כל "כישוף" שביצע משה. הם לא האמינו שליהודים יש אלוהים ושהוא זה שמביא על עמם את עשר המכות. הם לא התעוררו ולא למדו לקחים בעקבות המכות. ברגע שהמכה הוסרה, הם הפרו את הבטחתם לשחרר את היהודים. ללא חרטה, ללא הפנמה, ללא שינוי התנהגות. 

מה עומדת להיות תגובתנו לווירוס הקורונה?

עסק התיירות שלי

אני בעסקי התיירות כבר 30 שנה ועברתי זמנים קשים. אחת ההזדמנויות הגדולות ביותר שאנו חווים היא האפשרות לטייל בהרבה מקומות נפלאים ברחבי העולם. פשוט נכנסים לאינטרנט ומזמינים טיסות, חדרי מלון, רכב להשכרה ועוד. היכן שרוצים ומתי שרוצים. הפגיעה בתיירות היא לא רק אי-נוחות - היא מנוגדת להנחה הבסיסית שלנו שתמיד ניתן יהיה לקום ולנסוע. היא מערערת את היסודות הבסיסיים של החברה הפתוחה והחופשיה שבה אנו חיים.

המחשבה שמדינות חופשיות כגון איטליה וישראל יסגרו את שעריהן ושארה"ב תעצור את הטיסות מאירופה הייתה בלתי נתפסת לפני מספר ימים ועם זאת, זה מה שקורה עכשיו. ה- NBA עצרו את משחקי העונה, בתי הקולנוע ריקים, כנסים מתבטלים - כל זה היה בלתי נתפס לפני מספר ימים. אנו רגילים לחשוש לגבי מזוודות אבודות, עיכובים בהמראות, עיכובים בנחיתות. מי חשב על כך שמדינות שלמות יסגרו את שעריהן או על כך שטיולים קבוצתיים ייעצרו בחריקה? למרות שאני די בטוח שיהיה אפקט ריבאונד בתחומי התיירות והשווקים הפיננסים בתום המשבר, כפי שהיה במשברים קודמים, זה הזמן להרהר במה שקרה ולערוך שינויים חיוביים בחיינו. 

מה קרה?

בשפה משפטית, אנו קוראים לכך אירוע של כוח עליון, כלומר, כוח שמעבר לשליטתנו או יד אלוהים. בעודי מתרווח וחושב על המתרחש, אני מבין שהאדמה המוצקה שעליה אנו מתהלכים היא אשליה. אם ישנו כוח עליון שהוא כל-יכול, שיצר את האדמה הזו ונתן לנו חיים, בריאות ועושר, מדוע שלא יוכל לקחת מאיתנו את הכל ברגע ולבחון אותנו?

כשאנו מבינים מהיכן מגיעים ההצלחה והעושר שלנו, איננו כה המומים כפי שקורה כשהכל נלקח מאתנו: "וְזָכַרְתָּ, אֶת-יְהוָה אֱלֹהֶיךָ--כִּי הוּא הַנֹּתֵן לְךָ כֹּחַ, לַעֲשׂוֹת חָיִל" (דברים ח, יח). ובאופן דומה, "יְהוָה נָתַן, וַיהוָה לָקָח" (איוב, א, כא).

היו לנו שנים כה רבות של הצלחה ושגשוג מתמשכים, אך כמה מאיתנו הודו על כך? כשאנו מתברכים בעושר, תפקידנו הוא לעשות טוב בעולם הזה. עלינו לוודא שאנו עוזבים את העולם הזה כשהוא במצב טוב יותר מכפי שהיה כשהגענו אליו. האם אנחנו עושים זאת?

אנו חושבים שאנחנו בשליטה, אולם זוהי אשליה. יש כוחות נעלים מאיתנו, שהם מעבר לשליטתנו. כשאנו חיים מתוך נקודת מבט זו ושמים לב לקריאות ההתעוררות המתרחשות מדי פעם, חיינו נהיים הרבה יותר רגועים והרבה פחות מלחיצים, ונוכל לראות הזדמנות להתבונן בחיינו מתוך פרספקטיבה. האם התעוררתי היום? האם אני מתפתח ועורך שינויים בחיי?

במקום להיבהל מווירוס הקורונה, הבה ננצל זמן זה כדי להעריך את מה שיש לנו ונתמקד באופן שבו נוכל לקדם את מטרת חיינו בצורה טובה יותר. אנו עובדים כל כך קשה כל חיינו למען העושר, שמים עליו כזה דגש, ואנו מניחים שהוא תמיד יהיה שם. אולם הוא יכול להילקח מאיתנו בכל עת. וכשהוא נלקח, מה נותר לנו? מה באמת חשוב בחיינו?

נכון, זה נחמד שיש לנו דברים ושיש לנו את הכסף לצאת לחופשות ולקנות מה שאנחנו רוצים. אין שום דבר רע בצבירת עושר, כל עוד אנו עושים זאת בצורה מוסרית ומשתמשים בעושר זה כדי לשפר את העולם שסביבנו. עכשיו זה הזמן לבדוק אם אנו משתמשים בכשרונותינו ובנכסים שיש לנו בצורה הטובה ביותר.

כשאנו מבינים שיש לנו מטרה וייעוד בחיים, נוכל לראות שהעושר הוא כלי שהוענק לנו על מנת למלא משימה ייחודית זו. אנו מרגישים אושר פנימי שמגיע מתוך כך שאנו חיים את חיינו עם משמעות. כשאנו מבינים מהי משימת חיינו, נוכל גם להבין שהכלים שניתנו לנו הושאלו לנו ועלולים להילקח מאיתנו בכל עת.

לאור זאת שאני ובני משפחתי נעבוד, נלמד ונחגוג את פסח בבית בשבועות הקרובים, אנו מתכננים להתעמק בציטוט נפלא מתוך פרקי אבות: "איזהו עשיר? השמח בחלקו". אנו מתכננים לנצל הזדמנות זו כדי לשנות את חיינו כך שנהיה מרוצים ממה שיש לנו, גם אם חלק מהעושר והחופש שלנו נלקח מאיתנו. כשמגפה זו תהיה מאחורינו, אני מקוה שחיינו יהיו משמעותיים יותר בזכות השינויים שאנו עורכים עכשיו.