לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
שמות(שמות א:א-ו:א)

מתחת לאף של פרעה

פרשת שמות מספרת כיצד מצילה בת פרעה את התינוק משה, שצף בתיבה על הנהר. היא מחליטה לאמץ אותו, ולוקחת אותו לחיות בארמון פרעה.

אבל מייד מתעוררת בעיה: מה להאכיל את התינוק? באותם ימים לא הייתה מטרנה, אז כשמסיבה כלשהי היולדת לא יכלה להאכילו, היה צורך לשכור מינקת. במקרה של משה, הוא סירב לינוק מכל אישה מצרית שניסו להביא עבורו. עד שלבסוף מצאה בת פרעה אישה אחת שממנה הסכים משה לינוק – יוכבד, אמו הביולוגית!

עכשיו שימו לב לאירוניה שבדבר. גזירתו הרצחנית של פרעה נגד תינוקות בני ישראל, ניתנה במיוחד כדי למנוע צמיחת דור חדש של הנהגה ישראלית. ומה קורה בשטח? משה, המנהיג הישראלי הבא, גדל ומתחנך היישר מתחת לאפו של פרעה, בביתו של פרעה, ועל חשבון פרעה! ומעל לכל, עוד משלמים לאמא שלו משכורת!

יש בכל העסק הזה מסר עמוק עבורנו. לאלוקים יש תוכנית לעולם, ולכל אחד מאיתנו יש בחירה: או לחבור לאלוקים וליהנות מכך, או (כמו פרעה) ללכת נגדו ולסיים עם ההרגשה שהיינו טיפשים.

המשנה אומרת, "עשה רצונו כרצונך". זוהי עצה טובה מאוד, כי כמו שאנחנו רואים בסיפור של משה ופרעה - בכל מקרה, ה' יארגן את הדברים בדרך שלו.

10/1/2009

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.

למאמר זה התפרסמו: 3 תגובות ב-3 דיונים

(3) אחיה, 3/12/2016 18:20

דבר תורה לפרשת ויקהל

"ויקהל משה את כל עדת בני ישראל" (לה, א). רש"י: "למחרת יום הכיפורים, כשירד מן ההר". ויש להקשות, מנין לו שהיה זה למחרת יום הכיפורים? ויבואר בהקדם דברי חז"ל, על הפסוק "והאיש משה עניו מאוד", שלכאורה היה שמואל יותר עניו ממשה, מפני שמשה הקהיל האנשים ע"פ דיבורו, ולעומת זאת שמואל הסתובב בכל ערי ישראל כדי להקהילם. ואם תאמר שמלך המוחל על כבודו אין כבודו מחול, ולכן לא יכל משה למחול על כבודו, הרי במעשה העגל אמר לו ה' "לך רד", ופירש רש"י "רד מגדולתך", וא"כ אינו מלך. ולפ"ז מובן, שבהכרח היה זה למחרת יום הכיפורים, מפני שאז נאמר לו "סלחתי כדבריך", וחזר לגדולתו להיות מלך כבראשונה, וממילא אין להקשות שלכאורה שמואל היה יותר עניו, שהרי מלך המוחל על כבודו אין כבודו מחול. ואם תאמר שלא היה זה למחרת יום הכיפורים, יקשה: מדוע לא הסתובב משה במחנה להקהיל את ישראל כפי שעשה שמואל...

(2) אנונימי, 1/1/2016 13:40

תודה

ישר כוח גדול רפואה שלמה וכח שיעזרו לך בהמשך הדרך

(1) אנונימי, 24/12/2010 07:21

תודה ויישר כח

תודה ויישר כח: כל יום שישי אני מעביר קבלת שבת לדיירי בית אבות סיעודי גדול ואתם מסייעים לי מאוד בהשראהץ

 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub