לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
להתאהב באלוקים, חלק 3: לחיות במחויבות

להתאהב באלוקים, חלק 3: לחיות במחויבות

כדי לחוות את האלוקים בצורה מעמיקה, עלינו להכיר באמת הבלתי-מעורערת שיש לנו חוב אדיר לקב"ה.

מאת

לפני 25 שנה, נרשמתי ללימודים אקדמיים בתחום תיאולוגיה מודרנית. מנקודת המבט הליברלית של הלימודים, אלוקים היה נושא אקדמי, מושג מופשט.

הסיבה לכך שבחרתי בדרך "מודרנית" של התבוננות באלוקים הייתה שהדרך המסורתית הרתיעה אותי. אבל אחרי בדיקה פנימית מעמיקה, הבנתי מה הטריד אותי כל כך. גיליתי שאני חש מאוים מאוד מהדרך המסורתית – משום שפירושה היה להתייחס לאלוקים ברצינות רבה, כאל ישות אמיתית ביותר.

הרי אם אלוקים הוא רק מושג, אינני חייב לו דבר ואיני חייב לשנות את חיי בצורה משמעותית כלשהי. אבל אם אלוקים באמת קיים והוא באמת בורא העולם, אז עליי להתייחס אליו ברצינות. ופירוש הדבר הוא לשנות את חיי.

ברגע שהכרתי בכך שיש לי מחויבות אישית כלפי אלוקים, ידעתי שחיי לעולם לא יהיו כמו קודם. אלוקים הפך למרכז חיי. לא יכולתי עוד להשאיר אותו בשוליים.

השלב השלישי

ההכרה בחובתנו כלפי אלוקים היא המפתח להתאהבות באלוקים. זהו השלב השלישי מתוך ארבעת השלבים בתהליך זה.

נחזור במהירות על השלבים הראשונים לפני שנבחן לעומק את השלב השלישי.

השלב הראשון דורש מאתנו לפתח הערכה לנפלאות החיים. (ראו להתאהב בחיים). כדי להתאהב באלוקים, תחילה עלינו להתאהב בחיים. עד שלא נעריך כמה טובים החיים, לא נוכל להעריך כמה נפלא אלוקים.

ברגע שאנו מעריכים את שפע הדברים הטובים שיש בחיינו, אנו מוכנים להתקדם לשלב השני, שהוא לפתח גישה של הכרת תודה (ראו להכיר תודה). גישה זו פירושה שעלינו להכיר בכך שכל דבר שיש לנו הוא מתנה וכי למעשה לא "מגיע" לנו דבר.

כשאנו מכירים בכך שכל מה שיש לנו ניתן לנו כפיקדון, אנו מרגישים קרבה עצומה לאלוקים

הכרת תודה היא הדבק המחבר בין הדברים הטובים בחיים לבין מקורם – כלומר, הקב"ה. הכרת תודה פירושה להודות לאלוקים על כל הטוב שהעניק לנו. כשאנו מכירים בכך שכל מה שיש לנו הוא לא רק מתנה אלא ניתן לנו בהשאלה, כפיקדון בידינו, אנו מרגישים קרבה עצומה לאלוקים.

השלב השלישי של ההתאהבות באלוקים הוא אולי המאתגר ביותר. הוא גורם לנו להרגיש שלא בנוח ואנו נוטים לדלג עליו. אחרי הכל, אף אחד לא אוהב להיות בעל חוב לאדם אחר.

עם זאת, כדי לחוות את אלוקים בצורה מעמיקה, עלינו להכיר בַּאמת הבלתי מעורערת שיש לנו חוב אדיר לקב"ה.

אם הייתם מאבדים את ידיכם ומישהו היה מעניק לכם ידיים חדשות, לא רק הכרת תודה אדירה הייתה ממלאת את לבכם, הייתם מרגישים גם תחושה עמוקה של חוב. לקב"ה אנו חייבים הרבה יותר – הוא נתן לנו לא רק ידיים, אלא גם עיניים, רגליים, מוח ואת כל מה שיש לנו.

אתם עשויים לומר, "אבל לא ביקשתי את הדברים האלה". זה לא משנה. ייתכן שלא ביקשתם מהאדם שהציל את חייכם להוציא אתכם מהאוקיינוס כשטבעתם, אבל אתם חייבים לו את חייכם בכל זאת!

אף על פי כן, יש אנשים שעלולים להרגיש "הלוואי שהוא לא היה מציל את חיי!" משונה ככל שיישמע לכם הדבר, יש אנשים שזוהי הרגשתם לגבי חייהם, ובמקום להרגיש מחויבים לאלוקים על כך שהם חיים, הם כועסים עליו מכיוון שהכניס אותם למצבים קשים.

גישה כזו היא בדרך כלל התוצאה של אדם שסבל כאב רב, אכזבה וייאוש. גישה כזו דורשת שינוי מוחלט.

שינוי מוחלט

לפי היהדות, החיים טובים מעיקרם. אולם, כתוצאה מההתמודדויות שקיימות בחיים, אנחנו עלולים לאבד את דרכנו ולשכוח זאת. מסיבה זו, חשוב מאוד לעבוד ללא הרף על הגישה שלנו. לא נוכל להרגיש מחויבים לאלוקים, אלא אם כן נעריך את החיים ונאמץ גישה של הכרת הטוב כלפיו.

נכון, הרגשת חוב אינה הרגשה נעימה. זאת מכיוון שלכל אחד מאתנו יש דחף חזק להיות אוטונומי, עצמאי ומעל לכל – להיות בשליטה. כשאנו חייבים משהו לאדם אחר, אחרי שהוא או היא עשו למעננו, אנו מאבדים מעט מהחופש, מהעצמאות ומהשליטה שלנו. כך האדם שהיטיב עמנו רוכש מידה של כוח כלפינו.

חכמינו אומרים שכיבוד אב ואם היא אחת המצוות הקשות ביותר לביצוע. הסיבה לכך היא שעלינו לחיות עם מודעות מתמדת לכך שהורינו העניקו לנו חיים ושאנו מחויבים להם לעד! ואם האגו שלנו מתנגד להכיר בחוב שאנו חבים להורינו, התנגדותו להכיר בחוב שאנו חייבים לאלוקים - גדולה עוד יותר.

אנו מתנגדים למחשבה של חיים מתוך חוב מתמיד כלפי השם, כי אנו פוחדים שנאבד את החופש והשליטה על חיינו. זוהי אכן מחשבה מפחידה וטבעי שנרצה להתנגד למצב כזה.

להתגבר על אי הנוחות

יש רק דרך אחת להתגבר על אי הנוחות הכרוכה בתחושת החוב, והיא – להקשיב לשכל ולא ללב. עלינו לשאול את עצמנו שאלה פשוטה: "האם זה נכון או לא?"

אם נוכל להודות בשכלנו שאנו אכן חייבים לאלוקים, התנגדותו של האגו תתחיל להתרכך ואי הנוחות הרגשית תתפוגג. לא רק שיהיה לנו קל יותר לשאת מחשבה זו, הדבר ישנה לחלוטין את חיינו!

דוד המלך תיאר חוויה זו, המשנה את החיים, כ"שברון הלב"

דוד המלך תיאר חוויה זו, המשנה את החיים, כ"שברון הלב". זוהי חוויה של כניעה מוחלטת לַאמת שאת כל מה שיש לנו אנו חבים לאלוקים. זוהי חוויה של שחרור – שחרור האשליה שאנו בשליטה ושאנו עצמאיים. זוהי חוויה של הכרה בַּאמת שאנו תלויים באלוקים באופן מוחלט באשר לכל הדברים הטובים שהוא העניק לנו.

כדי להודות בכך דרושה ענווה.

כשאנו מכירים בעובדה שאנו מחויבים לאלוקים ומקבלים אותה, אנו זוכים לבהירות שמשנה את חיינו לעד. שינוי מוחלט חל בתפיסה העצמית שלנו כשאנו מכירים בכך שאנו תלויים לגמרי באלוקים, וגם יחסנו לעולם משתנה. אנו מגלים מי אנו באמת ומהו מקומנו בבריאה האדירה.

לאחר חוויה זו, הכל משתנה! מדובר בשינוי ברמה קיומית. ומעל לכל, האופן שבו אנו תופסים את אלוקים משתנה והופך למשהו אמיתי וחי.

אני זוכר את הרגע באוניברסיטה שבו הפסקתי להילחם ו"נכנעתי" לאמת זו. החוויה הייתה מפחידה ומרגשת כאחת, והיא בהחלט הייתה שינוי ברמה הקיומית, ששינה את ההסתכלות שלי על עצמי ועל מקומי בעולם, עד עצם היום הזה.

חשבון נפש

לאחר שאנו מכירים במחויבות שלנו לאלוקים ומתחילים לחיות באופן קבוע מתוך הענווה שמחויבות זו מַשרה, הקרבה לאלוקים הופכת להיות ממשית מאוד. לאחר חוויה זו, אי אפשר שיישאר אלוקים בגדר מושג מופשט והוא הופך להיות אמיתי ביותר.

הכלי החשוב ביותר שעמו תוכלו להתפתח בכיוון זה הוא פשוט לשאול את עצמכם את השאלות הבאות:

• מהי ההגדרה שלי לאלוקים?

• האם זה נכון שאלוקים הוא המקור לכל הטוב שיש לי?

• אם אלוקים הוא המקור לכל הטוב שיש לי, האין זה נכון שאני חייב לו משהו?

• מה מונע ממני "לשחרר" ולהכיר במחויבות המוחלטת שלי לאלוקים?

אם תתמודדו בכנות עם שאלות אלו, הן יובילו אתכם לחוויה הנפלאה של השלמה עם אלוקים בדרך חדשה ומפתיעה.

הפרק הקודם – להתאהב באלוקים, חלק 2: להכיר תודה

9/1/2010

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 5 תגובות ב-5 דיונים

(5) מורן, 3/5/2015 21:05

מאמר מפעים

אחד מה מאמרים העמוקים והכנים שיצא לי לקרוא. מחזק מאוד ומעמיד סיטואציות של החיים בפורפורציות הנכונות. מרגיע.

(4) רחלי, 18/1/2010 18:03

ייחודיות האמת

קראתי ושמעתי בחיי לא מעט דברי חוכמה ולמעשה למרות היותי בחורה דתיה החיה את חייה מחשבותיה ומעשיה בדרכה שלה ובדרך התורה התרגשתי ונדהמתי מהיופי והאמת הנובעים ממאמר זה, אין ספק כי הקב"ה הינו השלמות המוחלטת. לדעתי, עצם כתיבת מאמרים מסוג זה מהווה שליחות אלוקית וחסד של אמת עבור כל אלה שאיבדו את דרכם, במידה כזו או אחרת. ה' יצליח את דרככם. רחלי.

(3) בת מלך, 14/1/2010 20:05

לתשומת ליבך של אנונימי שלא מאמין..

ציטוט של ר' רביד נגר:"צפה בקטעים הבאים: "הסרט מבראשית" , "משהו מדהים מהעולם הבא" , קצת קשה לי לשמוע שיש אנשים שעדיין לא מאמינים בעולם , אבל זכותך. סתם שתדע שבפעם הבאה שתרצה להרגיש את בורא עולם פשוט תמשש את עצמך ותנסה להיזכר מי ברא אותך? איך הגיעה אליך נשמה? איך נולד תינוק? למה אדם מת שוכב באדמה עם עיניים רגליים וידיים אבל לא יכול לזוז למרות הכל, מה חסר לו? נשמה ! "

(2) אנונימי, 12/1/2010 07:49

האם יש אלוהים?

את/ה יוצאים מתוך נקודת הנחה שאמנם קיים או קיימת ישות כזו "אלוהים" שהיא אחראית על מעשה בריאה ועוד. כי לפי דבריך כאשר הנך רואה את ה שקיעה זו חוויה אלוהית בשבילך, להודות להורינו ולאל שנתנו לנו חיים, כיבוד אב ואםזו משימה קשה לפי דבריך. הריני מציעה דרך שונה להסתכל על הדברים ואפשרי כי שנאמרו עוד קודם לכן. איני חשה כל רצון להודות לאף אחד שכן על פי דעתי השקיעה הינה תוצר של פעילות אסטרונומית עם השפעות אקלימיות שיש בהן יופי והנני נהנת ללכת בשדה ולהנות מיופי הפריחה מבלי רצון להודות אלא פשוט שואפת את היופי זה לתוכי לצורך רגיעה והנאה. ואת הורי ואנשים אחרים אכבד ללא צורך באמונה אלוהית כי אני פשוט חושבת שזה יכול לצור עולם טוב יותר ונעים בעבור כולם ובכלל את ספר הספרים כתבו אנשים אשר הכירו בחשיבות כללים חברתיים אשר יגנו על החלשים כפי שנראו להם באותה תקופה ולא איזה ישות אלוהית ולהם התודה ואם בענייני תודות אנו הינו יכולים גם להודות באופן זה או אחר גם לשופטים ולמחוקקים אשר יושבים בקרבנו אשר במיעוטם עושים לחברה ולא לבתיהם לפי צרות עיניהם. לי אישית אין צורך להסביר כל דבר כמעשה אלוהי שכן המדע כיום מספק מספיק תושות לכל המעשיות הללו. אך אדם חש שהסבירים אלו לא מספקים אותו והוא חייב למלא צורך זה בהסבר נוסף בדבר דבר נשגב המכוון כל דבר, שיבושם לו. זה כנגד כל אלו אשר מנסים למכור איזה חוויה עצמית שעברו בשם קיומה של ישות נשגבה ונסתרת.

(1) אמונה, 11/1/2010 15:42

יפייפה

ממש יפה וחשוב.פירטת את זה כאן לפירטי פרטים,כך שמישהו שבאמת רוצה ל''להתאהב בחיים''יודע איך...תודה!

 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub