לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
הכוח לשנות

הכוח לשנות

ככל שנעז להתגבר יותר על הנטיות הטבעיות שלנו, כך נרויח יותר.

מאת

פרשת השבוע (פינחס) מתחילה בתשבחות ובמתנות שמקבל פינחס מהבורא על שהרג את זמרי בן סלוא וכזבי בת צור ועצר בזאת את המגיפה שפשטה בעם. נשאלת השאלה, למה הפליגו כל כך בשבחו?

הסוד לכך מצוי בפרשה הקודמת (בלק), בה נכתב "וַיַּרְא, פִּינְחָס בֶּן-אֶלְעָזָר, בֶּן-אַהֲרֹן, הַכֹּהֵן; וַיָּקָם מִתּוֹךְ הָעֵדָה,". רבי יוסף חיים, מקובל מהמאה ה-19, מסביר שלמרות שברור שאלעזר הוא בן אהרון, הוסיפו פה את שם אהרון כדי להדגיש שפינחס היה כהן. והעדה שמדובר בה היא הסנהדרין בה הוא היה, ובאה להדגיש את תפקידו ומעמדו.

כל זה בא להדגיש שפינחס היה רחוק ממעשי מלחמה, הוא היה כהן למדן וחלש בכוחו ובכל זאת נתגבר ופעל בגבורה והפגין כוח שלא מצופה ממנו.

לכולנו יש דברים שאנחנו יותר חלשים בהם, יצרים שאנחנו נוטים להיכנע אליהם יותר. לחלקנו זו גרגרנות, לחלקנו זה כעס, או עצבות, או רכילות, או עצלות וכדומה. כל אחד והנטייה הטבעית שלו. הקבלה מלמדת אותנו שככל שהיצר שאנחנו מתגברים עליו יותר חזק, כך השכר הרוחני על ההתגברות יותר גבוה. ככל שאנחנו מוכיחים לעצמינו שאנחנו יכולים להתגבר על החולשות הכי גדולות שלנו, כך נבנים בנו תעצומות נפש להתמודד עם מאורעות חיינו ועם אתגרים גדולים יותר, וכך רמת האנרגיה שלנו והאושר שלנו עולים בהדרגה.

באוצר הגאונים מובא, כי "אותם האצטגנינים הקובעים מידותיו של האדם לפי המזל ואומרים שאין לשנותם - הם כופרים… אבל אלה האומרים שבכח האדם להתגבר על מידותיו ותאוותיו ולשנותן, הרי הם מודים בבחירת האדם שיכול לכוף את יצרו הטבוע בו על ידי המזל".

כלומר יש לנו את הכוח להתגבר על הנטיות הטבעיות שלנו. אנחנו יכולים להתגבר ולצמוח וככל שנעז יותר כך נרוויח יותר.

שבת שלום

12/7/2017

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 2 תגובות ב-1 דיונים

(1) חיה, 6/8/2017 20:03

תודה רבה

אני מאוד אוהבת את המאמרים שלך הם קצרים מענינים ובשפה חזקה ומעודדת לטוב שבנו אהבתי שזה מחובר לפרשת השבוע ומשם אתה מביא ענינים של היום יום שכל כך מחזקים תודה! יישר כח!

יהודה, 7/8/2017 12:59

תודה רבה :)

 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub