לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
להשתחרר מהעבר

להשתחרר מהעבר

האם ייתכן שאנו נשארים לאורך שנים תקועים בעבר?

מאת

בפרשת השבוע (וארא) נכתב "וְהוֹצֵאתִי אֶתְכֶם מִתַּחַת סִבְלֹת מִצְרַיִם וְהִצַּלְתִּי אֶתְכֶם מֵעֲבֹדָתָם". כותבים המפרשים, שלא סתם יש פה כפילות והוצאתי-והצלתי. המילה "והוצאתי" באה לרמוז על היציאה הפיזית ממצרים, בעוד המילה "והצלתי" באה לרמוז על יציאה מנטלית.

רובנו מכירים את התופעה שבה תקופה שעברנו ונשארה מאחור מבחינה פיזית עדיין משאירה את אותותיה מנטלית. זה יכול להיות קשר זוגי שלא הצליח והשאיר רשמים, סדרה של דייטים לא מוצלחים, חוויות ילדות מהגן ומבית הספר, טעויות שההורים שלנו עשו כמו כל הורה, כשלונות עסקיים, כשלונות בכלל ועוד הרבה.

מצרים מסמלת שיעבוד רוחני, והיציאה של בני ישראל ממצרים מסמלת את היציאה מעבדות רוחנית ליצרים ולתאוות  שלנו וחירות רוחנית שבה אנו השולטים ביצרינו, ושולטים ברצונות שלנו. החירות הרוחנית הזו מתבטאת בשחרור ממושגים כמו "זה גדול ממני", "ככה אני", "לא יכול לשלוט בזה" וכדומה ומעבר למצב שבו אנחנו מקבלים קצת יותר שליטה בחיינו, בתחושות שלנו וברמת האושר שלנו.

הפסוק הזה בא לשים דגש על שחרור ממשקעי העבר, ועל שחרור מדפוסי עבר שכבר לא משרתים אותנו.  על שחרור ממנהגים שקיבלנו מרצון ושלא מרצון, במודע ושלא במודע ושהפכו להיות חלק מאתנו ועדיין תוקעים אותנו בעבר. המשפט שם את הדגש על שינוי התפיסה, על איך שאנו רואים את עצמינו ואת המציאות הסובבת אותנו.

על מנת לעשות זאת, עלינו להשקיע זמן בהתבוננות בעצמינו: מה מניע אותנו, איך אנו חושבים, למה אנו מגיבים כמו שאנחנו מגיבים. עלינו להעשיר את עצמינו בידע וכלים שמבטלים את התפיסות המוטעות שלנו, עלינו ללמוד להתרכז בהווה, ולא להיות תקועים בעבר. הרב עדין שטיינזלץ כותב בביאור שלו לספר התניא "קל יותר לעשות תיקון בשכל מאשר במידות". כלומר על מנת לשנות דפוסי התנהגות שקיימים בנו, אנו חייבים קודם להעשיר את המוח שלנו בידע, והידע הזה יקבע בנו אמונות ואכסיומות שונות ממה שהיו לנו קודם, ובהתאם עשויים לגרום לשינוי בהתנהגות או במידות. .

רובנו מנסים לכעוס פחות, או להיעצב פחות, כולנו יודעים כמה קשה לעשות זאת רק על ידי החלטה או רצון. לימוד מתאים של החומר המתאים לאורך זמן בהחלט יכול להועיל להשגת התוצאה הזו, ויכול להשפיע על המידות שלנו.

בלו"ז של מה שאנו לומדים בזמננו הפנוי, אנחנו חייבים להקדיש זמן ללימוד תורות הנפש על מנת לשחרר דפוסים שקיימים בנו ולקדם את החברה שלנו להיות יותר מודעת ומאושרת ועל מנת שנשתחרר באמת משיעבוד מצרים שאותה התחלנו לפני אלפי שנים.

23/1/2017

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 2 תגובות ב-2 דיונים

(2) גל, 27/1/2017 08:21

הפיתרון

שלום ותודה רבה על התגובה! ספר יסודי כבר כתוב במאמר, זהו ביאור התניא של הרב עדין שטיינזלץ. זה אמנם ארוך (9 כרכים), אך מאוד יסודי וכתוב בשפה שמדברת לכל נפש. אם תרצי עוד המלצות, אשמח לשלוח לך לאימייל אם תכתבי בקשה למערכת: editor@aish.co.il. בהצלחה!

(1) אנונימי, 26/1/2017 09:20

בקשה

פעם אחר פעם אני נהנית לקרוא את מאמריך, ומשתדלת לקחת את התובנות איתי לחיים. תודה רבה. גם הדברים פה נגעו בי, ואני מרגישה שהם נכונים לי. אך חסרה לי הדרך תכלס, לא מוצאת את הדרך ללמוד על כך. אם יש לך, אשמח לקבל המלצה לספר יסודי, או שיעורי

 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub