לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
תורת הקבלה, פרק 21: יסוד – המתורגמן

תורת הקבלה, פרק 21: יסוד – המתורגמן

ספירת היסוד, מתרגמת מונחים רוחניים לפעולות, המאחדות אותנו עם האלוקים.

מאת

נבחן מספר רעיונות שונים בהתייחס למידת היסוד:

איחוד שמים וארץ

"לך ה' הגדולה והגבורה והתפארת והנצח וההוד, כי כל בשמים ובארץ לך ה'". (דברי הימים א כ"ט, י"א)

פסוק זה מונה מספר ספירות, וממנו אנחנו לומדים, שכל מה שמצוי בשמים ובארץ משתייך ליסוד.

ה"תרגום" – התרגום המסורתי של התנ"ך לארמית – מסביר את הפסוק במשמעות, שהקב"ה מאחד את השמים ואת הארץ.

פסוק זה מתאר את התופעה המיוחדת, שהקב"ה יכול להחדיר רוחניות לתוך מציאויות גשמיות ולתוך יצורים ארציים. כל המושגים הנעלים והמופשטים שבעולמות הגבוהים יותר, אמורים להפוך לחלק מהמודעות והתפישה המוגבלות שלנו.

כל המצוות המוחשיות – הנחת תפילין, אכילת מצה, צדקה ואבלות – נובעות מתוך מושגים רוחניים נעלים, שמידת היסוד תרגמה בזהירות לפעולה הפיסית המתאימה.

תקשורת של רגש טהור, יכולה למצוא את ביטויה בקול השופר.

לדוגמא, תקשורת רציונאלית עם האלוקים, מוצאת את ביטוייה בתפילה בקול, בעוד שתקשורת של רגש טהור, יכולה למצוא את ביטויה בקול השופר.

הכמיהה הפנימית ביותר של הנשמה, להשתחרר מכבלי הגשמיות ולחזור למקורה האלוקי הטהור, באה לידי ביטוי, בהתנתקות מהגשמיות ביום הכיפורים. הקשר בין הבעל לאישה נוצר באופן כלשהו מתחת לחופה, בעוד שהיכולת להתיר קשר זה, כרוכה בכתיבת הגט.

מושגים מרוממים של "צדק" עוצבו וקיבלו צורה, עד שהגיעו אלינו בפרטיהם של הדינים האלוקיים – מה לעשות כששור נוגח וכשאדם גונב.

בין אלוקים לאדם

מידת היסוד בשלמותה, נושאת את כל המאפיינים של הקשר בין האלוקים לאדם:

  1. כל החוכמה האלוקית (שיועדה לקשר הדדי עם בני האדם), אכן הוכללה בתוך התורה. אמנם חלקה בגלוי, חלקה ברמז וחלקה בהסתר, אבל כולה מוצאת את מקומה בתורה.

    הרמב"ם מסביר, שהפסוק "לא בשמים היא" אומר, שהתורה ניתנה לנו בשלמותה ומאום לא נותר מאחור.

  2. התורה היא גשר בין האלוקים לאדם וככזו, מכילה מרכיבים של שניהם – מצד אחד היא מכילה "דברי אלוקים חיים" ומן הצד השני, היא מדברת בשפת אנוש. מעשי האלוקים מתוארים בה במונחים אנושיים כגון: יד ה', פי ה' וכדומה. כל זה אפשרי, משום שהתורה מתאימה בצורה מושלמת, הן לאמת האלוקית והן לשפה המובנת לאדם.
  3. המתווך שבאמצעותו ניתנה לנו התורה הוא משה רבנו, שמתואר על ידי האלוקים במלים: "עבדי משה, בכל ביתי נאמן הוא". לא רק שלא נעשה כאן כל שינוי מכוון או סילוף של התורה, שהועברה אלינו באמצעות משה, אלא שהבנת התורה שלו ותפישתה, היו ברורות וחדות כתער. התלמוד אומר ש"כל הנביאים נסתכלו באספקלריא [זכוכית] שאינה מאירה, משה רבינו נסתכל באספקלריא המאירה"(יבמות מט, ב). – ובמלים שלנו, כל הנביאים חזו את נבואותיהם כאילו דרך זכוכית מלוכלכת שערפלה את ראייתם, משה רבינו לעומת זאת, ראה את הדברים כאילו דרך זכוכית נקייה מכל רבב, עין בעין.

כך, מבחינה מסוימת, היסוד (הספירה התשיעית), היא המידה האלוקית האחרונה. היא מסכמת וכוללת בתוכה, את שלמותה של האינטראקציה של האלוקים עם האדם וככזו, מתרגמת את כוונות האינטראקציה למושגים מוחשיים וברורים עבור האדם. תרגום שאינו מוסיף או גורע מתוכנו של המסר המקורי ואינו סוטה ממנו או מסלף אותו.

25/3/2006

מאמר 5 מתוך 25 בסדרת Kabbala (Hebrew)

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub