לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
השבוע בהיסטוריה של עם ישראל

השבוע בהיסטוריה של עם ישראל

א'-ז' אדר א'

מאת

השנה- ת"ר (1840), המקום- דמשק בירת סוריה. מוחמד עלי שליט מצרים (לא המתאגרף!) ידיד של הצרפתים שולט בדמשק. נזיר נוצרי בשם תומאסו ומשרתו המוסלמי נעלמים לאחר שנראו תולים מודעה בשוק היהודי ב-א' אדר א.

למרות שהיה ידוע שתומאסו היה מעורב בעסקים מפוקפקים, זה לא מנע מהקהילות הנוצריות בעיר להאשים את היהודים שהם רצחו אותו. קונסול צרפת בדמשק .פתח בחקירה נגד היהודים

ספר יהודי שנחשד במעשה, כיון שליד המספרה שלו נתלתה המודעה של הנזיר, נעצר ו"הודה" לאחר עינויים. גם ברצח המשרת הואשמו מספר יהודים שנעצרו ועונו, בין עצורים בפרשה היה גם רבה של דמשק. השמועה בדבר עלילת הדם הגיעה ליהדות העולם. ועוררה רעש גדול. בהשתדלות משה מונטפיורי הוציא הסולטן איסור להפיץ את העלילה. בסופו של דבר הצליחה משפחת רוטשילד להניח את ידה על מסמכים שתיעדו את הפרשה והפיצו אותם בעיתונות העולמית. הדבר עורר סערה גדולה, ומשלחת של יהודים צרפתים הצליחה לגרום להתערבות שליט מצרים מוחמד עלי, וכך שוחררו 7 העצורים שנותרו בחיים.


בשנת 2365 שנים לבריאת העולם ב-ז' אדר נולד במצרים, לעמרם ויוכבד משבט לוי, תינוק קטן, אח לאהרן ומרים, המנהיג הראשון של עם ישראל. זמן קצר לאחר שנולד שמו אותו הוריו בתיבה קטנה ביאור, כדי לנסות להצילו מהמצרים שגזרו להשליך אל היאור את כל זכרי בני ישראל הנולדים. הוא נמשה מהמים על ידי בתיה בת פרעה (ועל כך קרוי שמו משה), וכך באופן מופלא גדל משה בביתו של האויב הגדול של עמו- פרעה. כשגדל ויצא מהארמון וראה את אחיו סובלים, התערב בנעשה איתם ואף הרג מצרי שהתעמר ביהודי. לאורך כל הדרך התייחד משה בדאגה ואכפתיות לכל אחד- שזו על פי היהדות תכונת יסוד במנהיג. משה נאלץ לברוח למדין לאחר הריגת המצרי, ושם התחתן עם ציפורה בת יתרו, ועבד כרועה צאן. בהתגלות אלוקית מול הסנה הבוער נשלח משה חזרה למצרים, ולאחר סדרה ניסית של מכות יצאו בני ישראל ממצרים.

הם הגיעו לים סוף שנבקע לפניהם, המשיכו להר סיני שם קיבלו את התורה בהתגלות נבואית שבה התברר מעמדו של משה רבינו כמנהיג ומקשר בין עם ישראל לאלוקים.

לאורך כל הדרך התאפיין משה בהשקעה ובמסירות לעם ישראל, כל כולו היה מוקדש למען אחרים ולא החשיב את עצמו כלל, עד כדי כך שהתורה יוצאת מגדרה לשבח אותו "והאיש משה עניו מאד מכל האדם אשר על פני האדמה" (במדבר יב, ג).

משה גם נפטר בז' באדר, בגיל 120 בדיוק (ומכאן המקור לברכה "עד 120 שנה") ונקבר בהר נבו.

יום זה גם נקבע כיום הזיכרון לחללי צה"ל שמקום קבורתם לא נודע, כפי שגם לא נודע מקום קבורתו של משה.

7/2/2016

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 2 תגובות ב-1 דיונים

(1) אנונימי, 8/2/2016 09:30

This week in the history of Israel

בתיה היא אחותו של משה

דיני, 8/2/2016 19:23

לא בדיוק

בתיה היא זו שמשתה אותו מהמים ומרים היא אחותו.

 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub