לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
4 טעויות נפוצות על יהדות

4 טעויות נפוצות על יהדות

לימודי יהדות יכולים להיעשות לא רק על ידי רכישת רעיונות חדשים, אלא גם על ידי עקירת טעויות נפוצות.

מאת

להלן יפורטו 4 טעויות נפוצות בנוגע ליהדות.

1) "היהדות היא או הכל או לא-כלום".

לשמור את כל המצוות האלה? אתה לא רציני!

אנשים רבים חושבים שאם אינם מסוגלים לקבל על עצמם את כל "עסקת החבילה", אז אין טעם להתחיל בכלום.

אך האם זה באמת נכון? האם היהדות המסורתית היא תוכנית של הכל או לא-כלום?

תאר לעצמך שאתה מגיע במקרה למכרה זהב. האם תוותר על הזהב משום שאתה יודע שלעולם לא תצליח להוציא את כל הזהב שבתוכו? הרי מה שתוציא מן המכרה הבודד הזה יעשיר אותך עד סוף חייך!

כל מצווה היא מכרה זהב. גם אם אנו מקיימים רק חלק מהמצווה, חיינו מועשרים לצמיתות.

היהדות היא תהליך, היא מסע בו כל צעד חשוב.

היהדות היא תהליך, היא מסע בו כל צעד חשוב.

היא בהחלט לא "הכל או לא-כלום".

כל דבר שנעשה בדרך לצמיחה והתעלות הוא נהדר.

העיקר שנעשה זאת.

צעד אחר צעד.

2) "ישנם יהודים שהם טובים יותר מאחרים".

האם פגשת אי פעם יהודי שבז לכל מי שפחות דתי ממנו? סביר להניח שהוא מתנשא, ביקורתי וגורם לאחרים לסלוד מהיהדות.

אך לפי התורה, האם ביכולתינו לדעת מיהו "יהודי טוב"?

אם טרוריסט יתפוס רב חשוב ביותר, ויכריח אותו לבחור מבין השניים: או להרוג גנב או להירצח. הדין הוא שאסור לרב להורות להרוג את הגנב, אפילו בכדי להציל את חייו. מדוע? האם חייו של הרב אינם חשובים יותר בעיני הקב"ה מאשר חייו של איזה פושע?

התלמוד אומר במסכת סנהדרין: אף אחד לא יודע למי יש דם אדום יותר. אף אחד לא יכול לשפוט את ערכו של אדם אחר, משום שאף אחד אינו יודע היכן ממוקם האדם בסולם החיים – היכן הוא התחיל ועל כמה שלבים כבר טיפס. יתכן שנסיבות החיים של הגנב גרמו לו להתמודד עם החלטות קשות ועצומות הרבה יותר מאשר החלטותיו של הרב.

המדיניות הטובה ביותר היא שכולנו נפסיק לשפוט זה את זה, ובמקום זאת, נתחיל לכבד איש את רעהו.

3) "הדת מוציאה את כל הכיף מהחיים".

היהדות מתייחסת לאלוקים כאל אבינו שבשמים.

בדיוק כמו שהורינו רוצים שהכל עבורנו יהיה טוב, כך גם רוצה הקב"ה עבורנו – שנפיק הנאה מקסימלית מחיינו!

המילה "תורה" גזורה משורש "הוראה", משום שכתובות בה ההוראות לחיים. כשקונים מחשב, מקבלים חוברת הוראות עבה וגדולה, שבלעדיה היינו אבודים. החיים הם הרבה יותר מסובכים ממחשב, ואם ברצוננו להפיק מהם את המירב, בוודאי שחוברת-הוראות תסייע באופן משמעותי.

הקב"ה לא מבקש מאתנו להתפלל משום שהוא צריך שננפח לו את האגו.

הקב"ה לא מבקש מאתנו להתפלל משום שהוא צריך שננפח לו את האגו. הוא אינו מבקש שנימנע מלאכול בשר-חזיר משום שזה עושה לו בחילה. במשך יותר משלושת אלפים שנה, התורה מלמדת אותנו כיצד לבנות חיים מלאי-משמעות, עם המון הנאה.

אל תסתפקו בהנאות קטנטנות כמו ממתקים. דרשו לקבל את כל התוספות – מהסוג שמחזיק מעמד זמן רב.

היהדות נמצאת פה כדי ללמד אותנו על כך.

4) "להיות דתי פירושו לברוח מהמציאות".

 

"הדת היא משענת".

 

"כשאתה דתי אתה מפסיק לחשוב".

"בכדי להיות דתי יש צורך ב"אמונה עיוורת".

 

היהדות היא רחוקה מאד מלהיות בריחה מהמציאות, היא מלמדת אותנו על אחריותינו כלפי כל העולם. התלמוד אומר שעל כל אדם להרגיש "בשבילי נברא העולם" ובאחריותי לדאוג ולטפל בו.

אנו מעריצים את הצדיקים ואת לומדי התורה, משום שבמשך אלפי שנים לומדים היהודים על החיים ושואפים לצמוח. התורה מדריכה אותנו ומציבה סטנדרטים להתנהגות מוסרית, אך כאן מגיע החלק הקשה – עלינו ליישם את העקרונות המוסריים הללו ולחיות את חיינו על-פיהם בחיי היומיום המשעממים.

ומה לגבי "אמונה עיוורת"? זוהי איננה היהדות. הציווי הראשון בעשרת הדיברות הוא לדעת שיש אלוקים, בניגוד לקבלה עיוורת של העובדות. תהיה אינטלקטואל ישר, לא תוצר של הסובבים אותך. תשמע את העדויות, ורק אחר כך תתחיל לבנות יסוד רציונלי לאמונתך באשר היא.

טיהור הערפל שקיים סביב הטעויות הללו, הינו התחלה טובה בתהליך בדיקת "מהי היהדות". ביכולתך להמשיך את המסע שלך ע"י קריאת מאמרים נוספים בנושא.

מבוסס על שיעור שנתן הרב נח ויינברג.

 

13/2/2011

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 7 תגובות ב-7 דיונים

(7) דה גול, 18/2/2012 08:57

דבר והיפוכו

הודה ולא אבוש שאינני דתי ולא חילוני שומר מצוות ,אולם בהיותי אדם השייך לעם היהודי אוהב אני לקרוא מאמרים מפי רבנים, אך חבל שאינני רואה מאמר המתיחס לקיצוניות המתחוללת בארצנו ולהוקעתם,איפה המאמר המתנגד חריפות לנעשה בבית שמש?איפה המאמר המתיחס לכפיה דתית ? איפה המאמר המוקיע את אלה המנפחים את מספרי תלמידי הישיבות ע"מ להגדיל את תקרציביהם! שלא לומר שחוגים רחבים ביהדות החרדית משתמתים מחשלם מיסי אמת,אז אנא בבקשה ממך כבוד הרב אנא תאזן את מאמריך ע"מ להגיע לכל היהדות ץ תודה

(6) שטרן, 29/9/2011 14:12

מה עם גויים שיותר טובים מיהודים אחרים ?

ומדוע עוסקים רק ביהודים שעוסקים ביהודים או בלא יהודים ?? הרי זו עניין רוחנית ולא ערב תרבות של לאום כלשהו

(5) יהודי, 16/2/2011 22:30

יש לציין שכל 4 התפיסות הללו מקורן בהעתקה מהנצרות

יהודים בגלל ההשפעה הממאירה של הגלות רואים את היהדות כסוג של "דת" בדומה לנצרות, לאיסלאם ולבודהיזם, ולכן הרמה הרדודה שבה הם מתייחסים ליהדות...הכל מתחיל בחינוך שיהדות היא תורת חיים ולא "דת". דבר נוסף, כל דברי הכפירה כביכול שנאמרו ע"י הוגי דעות בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20 כמו פרידריך ניטשה, קרל מרקס, אוגוסט קונט ואחרים, ושמהם מערכת החינוך והממסד החילוני בארץ עדיין שואב את עיקר שנאתו ליהדות המסורתית, נאמרו על הנצרות, ולכן לא שייכים ליהדות.

(4) מורן, 14/2/2011 06:58

למספר 3 את יכולה לשמוע שיעורים בהידברות

יש את אתר האינטרנט הידברות, שם מופיע פירוט של הרצאות ברחבי הארץ, בנוסף יש את "לב לאחים" וארגון "ערכים" שמקימים חוגי בית והרצאות שונות, גם אליהם ניתן לפנות דרך האינטרנט ודרך הטלפון. בכל מקרה, לפי מצבך הרוחני ולפי מה שאת מחפשת תוכלי למצוא המון חומר באתרים הנ"ל. עלי והצליחי! ב"הצלחה!!

(3) לאה, 13/7/2005 00:39

מה שזה עשה לי

שלום.
השנה למדתי ניטשה ועוד כמה נושאים מסביב, ושוב מתחזקת בי הידיעה וההרגשה שאין כמו להיות יהודי. סליחה על הנאיביות אבל זה כך. אני חשה שברובד הפנימי של הדברים להיות יהודי משמעו להכיר בחלק אלוה שבנו, ולבנות את חיינו כאן על פני האדמה ע"מ שנגיע לרקיע, שבתוכנו ובעצם אל האלהים. אני לומדת נצרות בכל פעם מחדש גם מתוך לוחות המודעות והתרבות המערבית והכאילו "סובלנית", שבה אין קידוש לחיים, להנאות, וליצרים שבנו אלא ביטול, הכפשה, ועוות הגורם לעוות תפיסת המציאות שבנו. להיות יהודי משמעו לא ללחום בעצמיות שבך אלא לעדן אותה, "לשדרג" אותה. אני גאה באמת ובתמים להיות יהודיה. אני מודה לכם על האופן שבו הבאתם את הדברים, ואודה לכם יותר אם תוכלו להפנות אותי אל שיעורים ביהדות ברוח זו במקומות שונים בארץ. תודה

הצג את כל התגובות
 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub