לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
הצלתה של יהדות בולגריה

הצלתה של יהדות בולגריה

כיצד ניצלו כל 50,000 יהודי בולגריה מהשואה.

מאת

רבים מכירים את סיפור הצלתם של 8,000 יהודי דנמרק מהנאצים, על ידי הברחתם משוודיה בספינות דייג.

אולם רק מעטים מכירים את סיפור הצלתם של כל 50,000 היהודים הבולגרים. במשך עשרות שנים, כל התיעוד בנושא נשמר חתום על ידי הקומוניסטים הבולגרים, בניסיון למנוע את האדרתם של המלך, הכנסייה וחברי הפרלמנט הלא קומוניסטים, שהתנגדו לגרמנים מתוך סיכון עצמי רב.

עד לנפילת הקומוניזם בשנת 1991, הסיפור לא סופר, הסוד הגדול האחרון של תקופת השואה.

בולגריה היא מדינה קטנה שעם פרוץ מלחמת העולם השנייה הכילה 7 מיליון בני אדם. הקהילה היהודית, שהתגוררה בבולגריה מאז המאה השנייה לסה"נ, מנתה 50,000 איש בקירוב.

במהלך המלחמה, בולגריה יישרה קו עם גרמניה הנאצית בתקווה לקבל שוב את מקדוניה מיוגוסלביה ואת תראקיה מיוון, שנלקחו ממנה בעקבות תבוסתה במלחמת העולם הראשונה.

בשנת 1940 הציבה בולגריה הגבלות חברתיות וחוקיות לאזרחיה היהודים, בסגנון חוקי נירנברג הידועים לשמצה. בולגריה גם גירשה את היהודים הלא בולגריים בטריטוריות שהיא סיפחה מיוגוסלביה ויוון. ואז, בתחילת שנת 1943, הנאצים הודיעו לממשלה הבולגרית שכל יהודי בולגריה יגורשו לפולין הכבושה.

החדשות על הבשורה האכזרית הזו הפכו לנושא שיחה מרכזי באותם הימים, וההתנגדות הציבורית התחילה לנבוט. זאת הודות לתחושת הקרבה של האוכלוסיה הבולגרית הקטנה, ובמיוחד בשל העובדה שבולגריה הייתה מבוססת על מיעוטים שונים – ארמנים, טורקים, יוונים וצוענים, וכן יהודים.

הבישוף קיריל, איים לשכב על מסילת הרכבת והבטיח ליהודים "לכל אשר תלכו, אלך עמכם"

עם התקרבותו של תאריך הגירוש, יו"ר הפרלמנט הבולגרי, דימיטר פשב, הוביל קואליציה של 43 חברי פרלמנט מסיעת הרוב ששלחו מחאה רשמית לנאצים. העיתונות הבולגרית גינתה את הגירוש. פטריארך הכנסייה האורתודוכסית הבולגרית, ארכיבישוף סטפן, פעל נגד הגירוש והנפיק אישורי הטבלה מזוייפים במטרה להציל יהודים. הבישוף קיריל, שהנהיג את הכנסייה בפלובדיב, איים לשכב על מסילת הרכבת והבטיח ליהודים "לכל אשר תלכו, אלך עמכם".

לבסוף, תחת הלחץ הציבורי, המלך בוריס ה-2 אסר את הגירוש.

מכיוון שבולגריה הייתה בת בריתה של גרמניה, מחירה של התנגדות גלויה היה עלול להיות חורבן מוחלט בידי הכוחות הנאציים. ובכל זאת הגרמנים היו לחוצים מבחינה צבאית והיה עליהם להחליט כמה עוצמה להפעיל בתגובה לחתרנות הזאת. בסופו של דבר, הנאצים החליטו להימנע מעימות.

כך הפכה בולגריה למדינה היחידה באירופה שהצילה את כלל אוכלוסייתה היהודית ממחנות המוות הנאציים, והמלך בוריס זכה להיות המנהיג העולמי היחיד שהביס את היטלר פנים אל פנים במשך המלחמה (המלך בוריס מת תחת נסיבות עלומות בשנת 1943).

מתוך 50,000 היהודים הבולגרים, כ-40,000 עלו ארצה לאחר המלחמה. ביניהם היה מיכאל בר זוהר, שמאוחר יותר הפך לחבר כנסת, וחיבר ספרים רבים וביניהם הספר "הרכבות יצאו ריקות", שמתאר את הצלתה של יהדות בולגריה.

הספר תורגם לבולגרית, ו"הליגה נגד השמצה" (ארגון אמריקאי הלוחם בתופעות של גזענות והפליה) שלחה 30,000 עותקים מהספר לבולגריה, כדי להבטיח שתושבי המדינה יוכלו ללמוד על הפן ההרואי הזה בהיסטוריה של עמם.

8/6/2013

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 13 תגובות ב-12 דיונים

(12) לירון, 16/4/2018 11:37

אנחנו קרובות משפחה!!!!

מדי כהן, אני חושבת שאנחנו קרובות משפחה, סבא שלי היה אח של סופי אייך אני מגיעה אלייך?

(11) יעל, 20/12/2015 09:34

מוצא בולגרי

אני ממוצא חצי בולגרי, ואכן מדהים ומרגש לקרוא על הצלת יהודי בולגריה, כפי שסופר לי ע"י סבי וסבתי, שחיו כיהודים בבולגריה, ושימרו את המסורת היהודית בגולה. כמו-כן, המשטר הבולגרי, על אף שלא השמיד את יהודי ארצו, לא חף ממחנות ריכוז ועבודות בכפייה שנעשו ביהודים בתקופת המלחמה - כך ידוע לי, עפ"י העבר של משפחתי, סבי וסבתי ומשפחותיהם.

(10) ג'קי בסן, 11/6/2013 05:39

הרב הלר 5 פ"ת

צודקת בהחלט צריך להודות לעם ולכמורה שלא בגד ביהודים שלחמו לצד הבולגרים במלחמותיהם

(9) רמי, 10/6/2013 20:51

הבולגרים כן היו פעילים באיסוף יהודי מקדוניה - ושליחתם לטרבלינקה.

ראו למשל - איך המשטרה הבולגרית אספה את יהודי מונסטיר במקדוניה , ריכזה אותם בבית חרושת מסויים - ומשם ברכבות למחנה המוות - טרבלינקה.

(8) מדי כהן, 10/6/2013 13:44

משפחתה המורחבת של אימי רוכזה בתחנת הרכבת ועמדה להישלח...

משפחתה של אימי- משפחת גרון : יצחק וסופי, ישראל וויקי, לונה וכל המשפחה המורחבת היתה מוכנה ל"משלוח" בתחנת הרכבת לאחר שרוכזו כולם בממגורה גדולה. הם חיכו יומיים , חלקם כבר עלו לרכבת...ואז נאמר להם כי הם רשאים לחזור לבתיהם... חייהם ניצלו אודות למלך והכנסייה. כולם עלו ארצה...וזוכרים חסד למולדת-בולגריה.

הצג את כל התגובות
 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub