לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
איך לקבל קבלות?

איך לקבל קבלות?

שני סיפורים קצרים שיכולים לעזור לנו לעמוד בקבלות שאנו מקבלים על עצמנו לקראת השנה החדשה.

מאת

ימי אלול ותשרי מוקדשים לתהליך התשובה לו זקוק כל אדם, מגדול שבגדולים ועד קטן שבקטנים. כידוע, מדובר בזמן של חשבון נפש, שיפור המעשים ותיקון ההנהגות, כאשר חלק אינטגרלי מתהליך זה הוא ענין ה'קבלות' – וזה יהיה נושאו של מאמרנו זה.

ל'קבלה' יש אחריות כבדה. היא נועדה לנצל את הרצינות של התקופה, ו'לקבע' אותה בצורה שתישמר למשך זמן – גם כשכבר לא מצויים בעומקן של הרגשות. ה'קבלה' דומה במידה מסוימת לברית. כמו ברית הנכרתת בין שני אנשים בזמן שיש ביניהם קירוב דעות ושומרת עליהם גם כאשר עם הזמן מתפוגג הקירוב הזה, כך הקבלה שומרת עלינו שנעמוד בהבטחותינו העצמיות לשנה החדשה גם כאשר הזמן עבר ורגעי התשובה של תחילת השנה הרחק מאחורינו.

בנוסף – ובעיקר – באות הקבלות ליצור בנו שיפור עצמי. בזמן שאנחנו נגררים אחר יצרנו הרע, ואיננו נלחמים בו כראוי כדי להתגבר על נטיות רעות ומזיקות, באה ה'קבלה' כדי לעצור את הגרירה הזו. הרבה מן הנפילות שלנו הן לא מחמת שאין בכוחנו להתגבר, אלא משום שלא הקדשנו מספיק תשומת לב למלחמה המאפשרת את ההתגברות הזו. תפקידה של הקבלה הוא, אפוא – להגביר את המודעות, לרכז את כוח הלחימה שלנו באפיק הנכון ובעזרת זה – להצליח יותר במלחמתנו הגדולה והנצחית נגד היצר הרע.

מאידך, צריך גם לחפש דבר שאינו קשה מדי

אלא שלכל מטבע יש שני צדדים. לקבל קבלה נכונה, המתאימה לאדם המקבל אותה בדיוק לפי צרכיו – אומנות היא.

מחד גיסא, אנו רוצים קבלה שהיא משמעותית, שיש בה תוספת איכותית להנהגות המעשיות. ומאידך, צריך גם לחפש דבר שאינו קשה מדי, שהרי אם בסוף לא מקיימים אותה, לא הרווחנו כלום, ואולי אף הפסדנו. לא התקדמות היתה כאן, אלא נסיגה.

לפיכך, אשתף אתכם בשני סיפורים שהם למעשה דברי הנחייה ששמעתי בעניין.

להוריד 50%

סיפר רבי שלום שבדרון זצ"ל (ה'מגיד הירושלמי'), שבצעירותו דיבר אתו רבו (רבי לייב חסמן זצ"ל, אישיות מוסרית ידועה). הרב שאל אותו איזו קבלה הוא יוכל לקבל לקראת השנה החדשה, ורק בתנאי שהוא באמת יוכל לעמוד בה. כשניסה התלמיד להתחיל לענות, אמר לו רבו: לא כך. אין זה עניין שמתאים להחליט עליו על רגל אחת. שב, תחשוב, תברר. כשיהיה לך רעיון – ורק בתנאי שאין לך שום ספק שתוכל לקיים את הדברים – תחזור אלי.

אחר זמן חזר התלמיד והכריז שהוא הרהר בדעתו, ויש לו 'קבלה' שיוכל ללא ספק ופקפוק לעמוד בה. אמר לו הרב: עכשיו, תוריד ממנה 50 אחוז, תצמצם את הקבלה בחצי – ואת מה שנשאר תקבל על עצמך...

יפה!

אפילו אם נישאר עם מעט ביד, עדיף להפחית ובלבד שיהיה אפשר לקיים אף ללא חשש קל של ספק.

קבלת התלמיד

ועכשיו נוסיף סיפור נוסף, ונקדיש אותו לעילוי נשמת הרב חנוך סגל הי"ד (אם זכור לכם, לפני מספר שנים פוצץ את עצמו מחבל מתאבד באוטובוס קו 2, החוזר מן הכותל המערבי. נהרגו אז 21 יהודים, וביניהם – הרב חנוך).

כשהלכתי לניחום אבלים אצל בנו, שהוא ידיד יקר שלי, הוא סיפר לי סיפור אודות אביו. ר' חנוך היה מחנך כיתה ז' במשך שנים רבות, ובין שאר הדברים היה מעורר את תלמידיו לפני ימי הדין לקבל עליהם איזו קבלה. הוא הדגיש שיהיה זה דבר שבכוחם לקיימו, ושזה יהיה בינם לבין עצמם.

תלמיד אחד קיבל קבלה, עמד בה והתעלה על ידה.

אחר שנים מספר, קיבל ר' חנוך הזמנה לחתונה. כשהוא הגיע לפני החופה, אמר לו החתן: כשהייתי בכיתה ז' והצעת לקבל קבלה כלשהי, קיבלתי עלי שכל לילה לפני שאני הולך לישון – אלמד ספר מוסר במשך 10 דקות. כך עשיתי, המשכתי את זה הלאה גם אחרי אותה שנה, וזה שינה לי את החיים. לא רק בגלל שעל ידי זה למדתי דברים רבים שאחרת לא הייתי זוכה להגיע אליהם, אלא גם כי כל היום נראה אחרת כשיודעים שיהיה בערב לימוד של מוסר.

הלך ר' חנוך, וסיפר דברים אלו לאביו של החתן.

"אכן", הגיב האב, "כל השנים ראיתי שבני סוגר את הדלת מספר דקות לפני שהוא הולך לישון, ומעולם לא ידעתי מה הוא עושה בדקות אלו. עכשיו נודע הדבר!"

סיפור זה מאד נגע ללבי. איזו הברקה נפלאה!

שני סיפורים בעלי מסר חזק. שני סיפורים שהרבה יש ללמוד מהם על הנושא של 'קבלות'.

דומני שבמקום שאנסה לפרט את הלקחים, אשאיר את העניין פתוח. די בכך שעוררנו את הנושא, על חשיבותו ועל ההשפעה שיכולה להגיע על ידו.

ייקח נא הקורא את הדברים הלאה, ויחשוב איך ליישם אותם בחייו, ונחתום במשפט: "תן לחכם ויחכם עוד".

22/8/2010

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 4 תגובות ב-4 דיונים

(4) ash, 24/8/2015 11:57

צריך הרבה תפילות כדי לזכות להחליט החלטה טובה

(3) יעל, 30/8/2010 13:33

אלף תודות לה' ולך

המון תודה לך- מאוד יעזור לי - מקווה להעביר לילדיי המתבגרים-ותודה לה' על העיתוי המושלם כמו שרק מלך מלכי המלאכים יכול לתכנן....

(2) , 25/8/2010 08:14

מאמר מקסים וחשוב. תודה רבה!

(1) אנונימי, 24/8/2010 08:12

תודה

תודה על תוכן המאמר, הגיעה בדיוק בזמן !

 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub