לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
5 צעדים לנישואין מאושרים – שלב שלישי: להיות אנשים הבונים את חייהם

5 צעדים לנישואין מאושרים – שלב שלישי: להיות אנשים הבונים את חייהם

בני זוג המבקשים לשמור על יציבותה של מערכת הנישואין שלהם, צריכים לחלוק זה עם זו את המטרות והערכים המשמעותיים ביותר.

מאת

כשמסתיים ירח הדבש, נגמרות כל חגיגות החתונה ואתם מגיעים סוף סוף אל המציאות האמיתית. כשכל האורחים נפרדים מכם והולכים הביתה, אתם נותרים שניכם לבדכם בביתכם החדש, כשלפתע צצה ועולה השאלה: "מה בעצם אנחנו מתכוונים לעשות יחד במשך 50 השנים הקרובות?"

בני אדם זקוקים למשמעות בחייהם, ממש כפי שהם זקוקים למזון ולמשקה. זוגות נשואים חייבים לחלוק ביניהם משהו משמעותי, בכדי שיצליחו ליצור קשר זוגי עמוק ומחייב.

יש בדיחה מפורסמת, הטוענת, שניתן בקלות לאתר מיהם הזוגות הנשואים מבין היושבים בכל מסעדה, משום שרק ביניהם, לא מתקיימת כל שיחה. וכל זה למה? מכיוון שאין להם, פשוטו כמשמעו, על מה לדבר!

מחקר שנערך לפני כחמש-עשרה שנים, על ידיי אחת האוניברסיטאות המובילות, ניסה להגדיר האם קיים קשר בין סוגי החוויות המשותפות שחולקים ביניהם בני הזוג, לבין שיעור הגירושין. הממצאים העלו, כי בני זוג שהיו להם מטרות וערכים משותפים, סבלו הרבה פחות מתופעת הגירושין.

תסמונת "הקן המתרוקן"

בחברה המודרנית, עד כמה שבני זוג מסוגלים לחלוק ביניהם משהו משמעותי, מדובר בדרך כלל בהקמה משותפת של התא המשפחתי. החוויה של הבאת ילדים לעולם והטיפול בהם, היא בהחלט חוויה משמעותית שבני הזוג חווים ביחד. אך נסו לחשוב על מטרות אחרות, בנוסף לגידול הילדים, שניתן לשאוף אליהן. תסמונת "הקן המתרוקן" – תופעה שבה בני הזוג מתגרשים ברגע שכל הילדים עוזבים את הבית – היא תוצאה של מערכת נישואין, שמטרתה היחידה הייתה הילדים. זוהי הסיבה, שבגללה כל כך חשוב לנסות ולבחור מטרות משמעותיות נוספות שיחברו בין בני הזוג.

"אש אוכלתם"!

הצורך לבסס את מערכת הנישואין על יסוד משמעותי ועמוק, נרמז כבר בציווי האלוקי לאדם וחווה בגן-עדן. לא נאמר להם רק "פרו ורבו", אלא הוסיף הקב"ה וציווה עליהם "ומילאו את הארץ וכיבשוה" – זאת אומרת, לקחת אחריות על גן העדן, "לעובדה ולשומרה".

הקב"ה מצווה על אדם וחווה לפעול יחד לשם מטרה נשגבת – נטילת אחריות על העולם כולו. תארו לעצמכם איזו מטרה משותפת נעלה זו עשויה להיות!

חכמינו מלמדים אותנו, שהיעדרותו של הקב"ה מהקשר שבין האיש לאישה, מותיר ביניהם אש בוערת ומכלה.

רעיון מוכר, המבוסס על המילים "איש" ו"אישה", מסביר את המסר הזה באופן ברור וחזק. בכל אחת מהמילים הללו קיימות שתי אותיות זהות, אל"ף ושי"ן. בכל אחת מהן קיימת אות שאינה קיימת במילה השניה – יו"ד וה"א. שתי האותיות הללו, יו"ד וה"א מרכיבות יחד את אחד משמותיו של הקב"ה. האותיות אל"ף ושי"ן מצטרפות יחד למילה "אש". חכמינו מלמדים אותנו, שהיעדרותו של הקב"ה מהקשר שבין האיש לאישה, מותיר ביניהם אש בוערת ומכלה – "אש אוכלתם". כלומר, אם לא יהיו לבני הזוג מטרות משותפות ערכיות ומשמעותיות, אזי התשוקות שלהם עלולות להרוס ולכלות זה את זו.

כלים מעשיים

להלן מספר עצות וכלים מעשיים, בעזרתם נוכל להוסיף משמעות ותוכן לחיי הנישואין שלנו:

  1. השאלה החשובה ביותר, שאדם יכול אי-פעם לשאול את עצמו, היא: "לשם מה אני חי?" או "מהו הדבר הטוב ביותר שאני מסוגל להשיג בעולם הזה?" היהדות סוברת, שבכל אחד קיימת השאיפה הבסיסית, להיות אדם טוב. אם כן, מאד הגיוני שננסה לבדוק מהו הדבר הטוב ביותר וכיצד אנו מתכוונים להשיגו.

  2. גישה אחרת ממליצה, לשאול את עצמכם כבני זוג: "האם יש לנו מטרה משותפת בחיים?"

    שאלו את עצמכם: "כיצד ביכולתנו לעזור לקהילה שלנו? במה אנו מאמינים מעומק הלב?

    שאלו את עצמכם: "כיצד ביכולתנו לעזור לקהילה שלנו? במה אנו מאמינים מעומק הלב? האם קיימת איזו תופעה חברתית שלילית שהיינו רוצים לקחת על עצמנו לשנותה? לאחר בדיקה מעמיקה, אני בטוח שיעלו אצלכם מספר רב של אפשרויות.

  3. לבסוף, העמיקו במשמעות של היותכם שייכים לעם היהודי. בדקו אילו היבטים מתוך המסורת והמנהגים היהודיים, אתם מעונינים לשלב אל תוך ביתכם ומשפחתכם.

ג'ורג' ברנארד שו כתב את הקטע הבא, בנוגע לחשיבותה של משימה נשגבת בחיי כל אדם:

"זהו האושר האמיתי בחיים: לפעול למען מטרה שאתה מכיר כנשגבת ועילאית; להיות לגמרי מותש לפני שתושלך אל המזבלה הסופית; להיות אחד מכוחות הטבע, במקום להיות גוש אנוכי וקדחתני של מכאובים וייסורים, שמתלונן על כך שהעולם לא מוכן להקדיש את עצמו רק לשם הבאת סיפוק לתשוקותיך. אני מקווה להיות מותש וגמור לגמרי כשאמות... העולם הוא איננו להבה זמנית עבורי. העולם הוא מעין לפיד אדיר שנמצא בחזקתי לעת עתה, וברצוני לגרום לו לבעור באור בהיר ככל שניתן, לפני שאעביר אותו הלאה לדורות הבאים".

7/2/2004

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 2 תגובות ב-2 דיונים

(2) , 16/3/2004 15:32

המאמרים של הרב ושל האתר גרמו לי היום לחשוב הרבה ואני מקווה שישנו את חיי לכיוון טוב. תודה על פירסומם!!

(1) רות וידאל, 19/2/2004 16:25

מצוות חסד הבריות

הרב מילר חקר בארה"ב 40 שנה שיש דברים שכל יהודי מקיים אותם אום הוא מקיים אותם הוא חייב להצליח ברוחניות ובגשמיות
בכל מעשה ידיו בכל הבחינות בעולם הזה הוא לא חייב להיות דתי , חילוני אושומר מצוות העיקר שיש לו אמונה בשם , אבל הוא חייב להרגיש בזאת כל יום ,

ואלו מצוות
ו}לעשות מצוות חסד אחת לפחות בכל יום לשם שמיים , למשל , לזרוק אשפה בלי שיבקשו ממנו ,
אישה יורדת לחדר מדרגות ומנקה את המראה של הבניין , לתת צדקה ולומר " הצדקה הזו עבור עם ישראל שעולם יחזרו בתשובה בחסד וברחמים לעבודתו יתברך,"
2}לראות יהודי פעם אחת ביום - לראות את הנשמה היהודית ואת הטוב שביהודי , כל אישה תחפש פע ביום את הנשמה היהודית שטמונה בה,
3}ברוך אתה ה' מלביש ערומים - אנחנו באנו ערומים ללא מיצוות ובורא עולם רוצה לעטוף אותנו במיצוות לכל חייבים לקיים את המיצוות שבורא עולם מצווה אותנו,
4}האדם נברא כד להתענג על השם - על האדם חובה לזכור למה הוא בא לעולם ,
האמצעים נתנו לו פה כדי להגיע לעולם הבא , בורא עולם מצווה אותנו ללמוד תורה ,
האדם בא לעולם הזה לנסיונות ואף קשים מאוד , זמנו של האדם קצוב בעולם הזה ,30 שניות של כלל חובה של האדם בעולמו, חצי דקה של לימוד תורה ,
5}אנחנו מצווים 1933 שנה לזכור את חורבן הבית , מקום קודש הקודשים שנמצאים בידי הגויים וכן אמרית קדיש "יתגדל ויתקדש שמיה רבא" כשהוא עונה אמן שם שמים עולה ומתקדש כמו כן מי שאומר יתקון חצות כל לילה או פעם אחת בשובע אוזכר כלשהו של בית המקדש, כאשר צובעים את הבית יש להשאיר אמה על אמה לא צבועים זכר חורבן בית המקדש , להתתכל על זה ולהזכר בחורבן בחורבן בית המקדש אולומר "אם אשכחך ירושלים תשכח ימיני " מלבד זאת על האישה לומר פעם ביום"על נהרות בבל ..."
6}הארת פנים לגבי כולם , להאיר פנים אישה לברתה אואיש לאישה במשך כל היום , פעם אחת ביום חייבים להאיר פנים כאשר פוגשים מישהו הוא גורם מצווה גדולה לאדם השני ומשמח אותו,
7} פעם אחת ביום לקיים מצווה אחת לשמה, לשם שמים--- אדם שאוכל עושה ברכת המזון ויושב ליד השולחן הצורה מבובדת , מכוון בכוונה כל מילה ומילה לפחות פעם אחת ביום , שההורים להודיע אבא ואמא ולא בשמותם , בתפילה - לכוון ביוחד בעמידה כשמכוונים לשם שמים כל מילה ומילה לכבוד השם ,
8}יש בשיים הכיל מיוחד במינו- נקרא היכל מרא דחושבונא להיום מאלה שזוכים לאותו ההיכל , בלילה קודם השינה אדם יפשפש במעשיו , כל לילה אדם תופס את עצמו לבד ומדבר עם השם ועושה חשבון נפש עם עצמו , יאמר מה עשיתי מהבוקר עם הערב , איזה עבירות עשיתי ומתוודה עליהם לפני השם יתברך מבקש סליחה בלילה על כל החטאים שעשה באותו היום , חובה לעשות נמילת ידיים בבוקר כדי להוציא את הטומאה ששרתה עליו כל הלילה ,
9}לפרגןפעם אחת ביוםאישה לבעלה או בעל לאשתו או אישה לאישה למשל :אם האישה השתדלה להכין אוכל והבעל יש ב ואכל והאוכל לא היה כל כך טעים אסור לו לומר הלה צריך לפרגן ולא פרגן , דוגמא נוספת : ךאישה שתפרגן לאישה ותאמר לה איזה שמלה יפה ,נראית יפה ואז את מחיה אותה וזה נקרא פרגון ,
10}30 שניות לומר הקב"ה אני אוהבת אותך , או אני אוהבת אותך אבא שבשמים כל ים לומר ואז זה מאיר לנו את הנשמה .
בהצלחה!

 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub