לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
גם אני רוצה

גם אני רוצה "ממעמקים" - חלק א'

איך שיר תמים הצליח גם להמיס אותי וגם לעצבן אותי בבת אחת.

מאת

שעת ערב מאוחרת בכביש המהיר לכיוון חיפה. גלגל"צ ברקע ואני לבד במכונית שקוע במחשבות. מכיוון הרמקולים מתחילים להתנגן צלילים מהפנטים של ענני קלידים וגיטרות רכות. פתיח עם שירה אוריינטלית מקדמת זמר ששר בעברית מלטפת...

ממעמקים קראתי אלייך בואי אלי
בשובך יחזור שוב האור בעיני...

מנגינה מעניינת וסוחפת, ניחוח חדש ומרענן. עוד בית, ואז מגיע הפזמון עם אחת המנגינות הטהורות והסוחפות ששמעתי לאחרונה (מודה באשמה – שמאלץ קונה אותי יופי).

מי זה קורא לך הלילה – הקשיבי
מי שר בקול אלייך - אל חלונך
מי שם נפשו שתהיי מאושרת
מי ישים יד ויבנה את ביתך
מי ייתן חייו ישימם מתחתיך
מי כעפר לרגלייך יחיה
מי יאהבך עוד מכל אוהביך
מי מכל רוח רעה יצילך
ממעמקים...

מה זה? מי זה? מאיפה זה בא? למה לא שמעתי את זה קודם? אני חייב להשמיע לאשתי את השיר הזה!

הגעתי הביתה. טלפון קצר לדרור ידידי המעודכן – "מה רק עכשיו שמעת אותו? הוא כבר יצא לפני כמה שבועות. קניתי לפני יומיים את הדיסק, אתה מוזמן לשאול אותו...

וכך למחרת בערב הגעתי עם הדיסק הביתה ובישרתי לאשתי שיש לי שיר להקדיש לה.

היום נהניתי מכל רגע. פעם שיר כזה מנע ממני להיכנס למערכת יחסים.
 

***

פעם שיר כזה יכול היה לרסק אותי.

גם אני כל כך רציתי אהבה כזו. גם אני רציתי לשיר מתחת לחלון. גם אני רציתי להציל מרוח רעה. גם אני רציתי לתת את חיי למען האהבה. גם אני רציתי לבנות במו ידי בית. גם אני רציתי להקריב הכל כדי שמישהי תהיה מאושרת. וגם אני רציתי לאהוב כל כך עד שאהיה כעפר לרגליים. גם אני רציתי ממעמקים.

אבל לא היה לי מושג מה כל זה אומר.

רציתי הכל אינסטנט. בלי מאמץ. טבעי וזורם עם כימיה מדהימה שלא נגמרת. רציתי שכל הזמן יהיה סוחף, וכל הזמן יהיה מרגש. כל הזמן חשוב כמו עניינים של חיים ומוות, וכל הזמן עם נכונות לתת את כל כולי.

כיום אני יודע שהפירוש שנתתי פעם לשיר כזה לחלוטין נוגד את המציאות. כשאני חושב על עצמי לפני כמה שנים אני די מזכיר לעצמי את הבדיחה על אותו יועץ שבא לחברת בואינג והציע להם לבנות מטוס חדשני שיהיה גם מאוד מרווח ויוכל להכיל מאות נוסעים וגם קומפקטי כלפי חוץ. גם שיטוס למעלה ממהירות הקול, אך גם שיהיה חסכוני בדלק. גם שיהיה מאוד מתקדם טכנולוגית, אך שיהיה מאוד זול ליצרו... שאותו יועץ נשאל איך בונים מטוס שכזה, הוא ענה בפשטות – אני לא יודע, זו שאלה למהנדסים שלכם...

פעם ידעתי בדיוק מה אני רוצה – ולא התבלבלתי מהעובדות.

כיום יש לי פירוש קצת אחר לשיר (וסליחה מעידן רייכל אם לא לכך הוא בדיוק התכוון...)
 

***
מי זה קורא לך הלילה – הקשיבי
מי שר בקול אלייך - אל חלונך

אם את לא יכולה דווקא הלילה, בגלל שאת גמורה מעייפות מהילדים, אז לא נורא. אני אחכה "לקרא לך הקשיבי" אולי מחר, או אולי אפילו אחכה עד שבת. אני אשיר לך אפילו שאני קצת מזייף אבל לאו דווקא אל חלונך (בטח לא יהיה לך נעים מהשכנים במיוחד שאנחנו גרים בקומה שמינית). ויהיה לנו כייף, כי אנחנו כבר בתוך החבילה ולא הכל צריך להיות מושלם כמו שחשבתי פעם שרציתי תמיד שנראה כמו בסרטים שהם קמים בבוקר מאופרים רעננים ויפים. את תוכלי להראות עייפה, בלי איפור, ולא במיטבך – סתם כמו כל אישה לאחר יום עבודה קשה. וגם אני אראה כך. אבל זה יהיה אמיתי ומכל הלב.

מי שם נפשו שתהיי מאושרת

את האמת – זה הרבה פעמים קשה לי. אני נורא רוצה שתהיה מאושרת, אבל לפעמים נראה שאנחנו צריכים 50 שעות ביממה בשביל זה. אני יודע שאני יכול לעשות יותר, לתת יותר, להקריב יותר, אבל לפעמים גם אני מרגיש שאני הולך לאיבוד במערבולת החיים – וכשאתה בתקופה לא מאושרת קשה לגרום לאחרים אושר. תודה שאת תמיד מזכירה לי שהחיים מורכבים מתקופות של עלייה וירידה, ושלא להכביד כל כך על עצמי. תודה שאת סבלנית ותמיד מחייכת למרות כל הקשיים. אני מאוד משתדל ואעשה כל שביכולתי לגרום לך אושר. אני משער שהדבר יעלה בידי ביתר קלות בתקופות פחות לחוצות מאלו.

מי ישים יד ויבנה את ביתך

תודה שאת כל כך מתפעלת מכך שאני מצליח להחליף מנורה. לפי החלומות שלי הייתי אמור להיות הארכיטקט, הקבלן והבנאי של בית החלומות שלנו. אבל את יודעת שאני לא אוהב להתאמץ, שיש לי בעיות גב, ושעד היום מפתיע אותי שצריך משכנתא. מבטיח שעוד השנה נוסיף חלון זכוכית לתריסים בני 40 השנה במרפסת.

מי ייתן חייו ישימם מתחתיך

את כבר מכירה אותי. אני טיפוס דרמטי, רואה הכל בשחור ולבן. חולם תמיד על גבורה ונתינת חיים (זוכרת איך בכיתי ברשימת שינדלר? זה לא היה בגלל מה שקרה לאנשים בשואה, זה היה בגלל שהרגשתי שהחיים שלי ריקניים וחסרי משמעות לעומת מה שהוא השיג בחייו). אני משער שאני מוכן בקלות למות למענך – אך האם אני מוכן לחיות למענך? זה כבר הרבה יותר קשה. הרבה פחות רומנטי. יש משהו מרגש בלתת את החיים, בלהילחם למען הצדק. אבל השגרה היומיומית כל כך אפורה.

מי כעפר לרגלייך יחיה

נשמע זוהר, אבל אני יודע שלא היית מסכימה שאביא את עצמי לכך. את תמיד מזכירה לי שכל אחד חייב לטפח את עצמו ושאי אפשר לחיות את החיים דרך בן הזוג. את צריכה אותי פעמים רבות חזק ובעל עמוד שדרה ולאו דווקא כעפר.

מי יאהבך עוד מכל אוהביך

אולי אני צריך לומר לך שאני אוהב אותך לעיתים קרובות יותר, אבל זה די ברור שאף אחד לא אהב אותך כמו שאני אוהב אותך. רק תסתכלי כמה אנחנו משקיעים אחד בשנייה ובמשפחה שלנו. ואם זו לא אהבה, אז מהי אהבה?

ממעמקים...

זה מה שהצלחתי לדלות ממעמקי, במלא הכנות.
 

***

ואתם שעדיין מחכים להכיר את החצי השני שלכם, קראו בין השורות ובין המילים. אל תסתנוורו מדבר שלא קיים ותקריבו את הדבר הנפלא והאמיתי.

אהבה דורשת עבודה קשה ונתינה רבה. אין אינסטנט.

*מוקדש באהבה לאישתי, שאם הייתי נשאר עם הפרשנות הקודמת לשיר, לא היינו נפגשים. כיום אני יודע מה הייתי מפסיד. תודה לא-ל שאנחנו ביחד.

גם אני רוצה "ממעמקים" - חלק ב'

5/2/2005

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 15 תגובות ב-15 דיונים

(15) אביגיל, 25/2/2013 21:37

יפה

מאד נכון ומרגש. רק יש לי שאלה קטנה: האם זה נכון לקחת שירים בעלי לחן חילוני ולשייך אותם לחיים רוחניים כמו זוגיות? האין זה פוגם בקדושה האישית שלנו? כמו שירים לועזיים? אשמח לקבל תשובה

(14) אילה, 11/12/2011 17:11

מדהים אשריה אישתך

אהבתי שנתתי פרשנות אחרת לשיר, פרשנות שמתאימה לך ולחיים שלך.. אף פעם לא מאחר מידי לאהבה ולהגדת האהבה

(13) איילת, 21/3/2011 11:33

וואי. מדהים. מחכים מאוד.

כיף לראות שעוד נשארה איכות באינטרנט.

(12) נעמה שושן, 23/4/2009 01:22

זה השיר שלי....

זהו השיר שלי, אני נורא מתרגשת כשאני שומעת אותו.
אהבתי את פירוש השיר ונכון לא אינסטנט.

(11) אלמוג, 18/10/2008 18:09

אני עם אהבה פי שלוש ממך

אני לא נשואה וכבר הלחנתי שיר אדיר
לגבר שנקבע לי משמים אני כול לילה בוכה ומתפללת שיהיה לו רק טוב בחיים ומודה לאלוקים שיצר אותי עם אהבה נדירה לגבר שעוד לא פגשתי אך אני יודעת בתוך תוכי שהוא קים ומחכה לרגע שבו אוכל להפגין את מתנתי ויתור ונתינה טהורה לכול החיים
מה שיש לי לומר לך זה טוב לקרא על אנשים כמוך

הצג את כל התגובות
 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub