לחצו כאן כדי לעבור לתחילת המאמר
הצטרפו לניוזלטר השבועי

לקבלת עדכונים באימייל
למה ניו יורק?

למה ניו יורק?

המון ישראלים חולמים על חופשה בניו יורק. למה? מה כל כך מפתה בתפוח האמריקאי הגדול?

מאת

 בסקר שהתפרסם לאחרונה התברר שיעד הטיול הנחשק ביותר בקרב הישראלים, הוא העיר ניו יורק.

38 אחוז מהנשאלים ענו שזה המקום הראשון שהיו רוצים לטוס אליו, כשבמקום השני נמצאת תאילנד עם 31 אחוז.

נתון זה גרם לי לחשוב, למה? מה יש בניו יורק שכל כך מושך לשם את המטייל הפוטנציאלי?

כמובן שיש מקומות מעניינים, ארכיטקטורה יפה ואתרים מפורסמים בניו יורק, אבל יותר מאשר בפריז, לונדון או ונציה?

יש משהו נוצץ בתפוח הגדול, סוג של הילה מסתורית של יוקרה ומעמד. ניו יורק מסמלת את הזוהר של העולם המערבי, כמה ספרים נכתבו וכמה סרטים הוסרטו כשבעלילה ממוקמת העיר הזו.

סיפר לי מכר שהיה בניו יורק כשהסופה סנדי הכתה בעיר בעוצמה. הרחובות היו שוממים, החנויות סגורות, כולם התכרבלו בבתים מול האח (בלי חשמל) וחיכו שהסופה תעבור. ניו יורק נראתה אז כמו סתם עוד עיר גדולה. כשאין אורות ואין אנשים בחוץ, הקסם פג, ההילה הועמה.

אין בניו יורק אתרים או אטרקציות ייחודיים, המזג אויר שלה איננו מיוחד במינו והמראה שלה אמנם מרשים, אבל יש כמותו בערים גדולות אחרות בעולם.

הגורם המרכזי שהופך את ניו יורק לייחודי ונחשק כל כך הוא העובדה שבני אדם רבים כל כך תופסים אותו ככזה. המוני האדם הגודשים את רחובות מנהטן גורמים לכך שהעיר תתפתח בצורה מקורית, שיש בה עושר תרבותי כל כך גדול, שהיא מרכז העסקים מהגדולים בעולם. הרבגוניות של ניו יורק נובעת מהרבגוניות של האוכלוסיה של האנשים שמתגוררים ומבקרים בה.

זה מזכיר קצת הרצת מניות. שווי של חברה עולה בגלל שיש מסחר ער במניות של החברה, ועליה זו גורמת למסחר רב יותר במניות וחוזר חלילה.

הבעיה בסיפור היא שזו בועה, זה לא אמיתי. אין לזה קיום, בסופו של דבר העסק מתפוצץ (ולכן הרצת מניות אינה חוקית). האם גם הקסם של ניו יורק הוא בועה שעומדת להתפוצץ? האם ההילה תתפוגג?

בתלמוד כתוב ש"עשרה קבין (מידת נפח) של יופי ירדו לעולם, תשעה נטלה ירושלים ואחד כל העולם כולו". אמרה זו מעוררת תמיהה, יופי זה לכאורה משהו סובייקטיבי ואיך אפשר להחליט שירושלים היא העיר היפה ביותר?

יופי ביהדות אינו מתייחס למראה חיצוני בלבד, היופי הוא ההרמוניה והשלמות שמשתקפים כלפי חוץ. ירושלים אינה יפה חיצונית בלבד, ירושלים היא מקום של שלמות והרמוניה - "עיר שחוברה לה יחדיו- עושה את כל ישראל חברים" (תלמוד ירושלמי), ירושלים מקרינה על כל העולם ערכים של צדק ואמת - "ירושלים אורו של עולם" (מדרש רבה). למקום כזה יש משמעות גם ליופי החיצוני שלו, הוא מבטא משהו פנימי. היופי של ירושלים לא תלוי באוכלוסיה של העיר. גם לאחר 200 שנות גלות וחורבן, ירושלים נשארת ירושלים של זהב.

אז טיילו בניו יורק, תיהנו מכל רגע. אבל כשתחזרו בקרו גם בירושלים לחוויה של יופי עם תוכן ועם משמעות פנימית.

1/2/2017

אוהבים את האתר? עזרו לנו ליצור עוד מאמרים וסרטונים.
aish.co.il קיים אך ורק בזכות התמיכה שלכם.
התגובות למאמר הנן הדעות האישיות של כותביהן. התגובות מפורסמות בהתאם לשיקול הדעת של המערכת, אנא שמרו על שפה נקיה ואדיבה.

למאמר זה התפרסמו: 1 תגובות ב-1 דיונים

(1) ניו יורקית, 9/7/2017 20:31

ניו יורק עיר מושכת למי שלא מכיר אותה .

כשהגעתי לניו יורק בפעם הראשונה לפני הרבה שנים אז הוקסמתי כמו כולם אבל היום כשאני כבר מכירה קצת יותר טוב אז יש תחושת גועל מכל ההפקרות ושיא התאוות והיצרים שמסתובבים בעיר הלוואי ואזכה לחזור לארצנו הקדושה והטהורה שעם כל ההפקרות שיש בארץ אנחנו לא מגיעים לאחוז של ההפקרות של הגויים. מקווה לחזור בקרוב בס״ד.

 

תגובה למאמר:

  • כתובת האימייל לא תוצג.


  • 2000
שלח תגובה
stub